MediaTVPZapowiedzi TV

Narodowe Święto Niepodległości na antenach TVP

W czwartek, 11 listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości Telewizja Polska przygotowała specjalną ofertę programową: transmisje uroczystości państwowych, premiery filmów dokumentalnych oraz okolicznościowe koncerty.

 

W środę 10 listopada o godz. 21:00 TVP1 zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny”, który ukazuje biografię Tadeusza Kościuszki – pierwszego bohatera współczesnej Polski i Litwy. W filmie Piotra Kornobisa próba odpowiedzi na pytanie zadawane przez kolejne pokolenia Środkowoeuropejczyków – jak przetrwać na skrwawionych ziemiach, między Wschodem a Zachodem (powtórka filmu: 11 listopada o godz. 21:55 w TVP2).

W czwartek, 11 listopada o godz. 10:00 Jedynka będzie transmitować Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, która odbędzie się z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i władz państwowych w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Następnie o godz. 11:10 w TVP1 premiera filmu dokumentalnego „Rzeczpospolita Nieodbudowana. Warszawa”. Będzie to opowieść o zabytkach stolicy, które zostały celowo zniszczone i świadomie nieodbudowane przez okres dwóch totalitaryzmów: socjalizmu i komunizmu.

Transmisja uroczystości państwowych z Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się o godz. 11:40 w TVP1, a tuż po niej o godz. 13:30 „Wojna światów” – poruszający film dokumentalny w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego, oparty na zrekonstruowanych materiałach archiwalnych z wojny polsko–sowieckiej 1920 roku, która zakończyła się jednym z największych sukcesów militarnych narodu polskiego. O godz. 17:15 Jedynka zaprosi na koncert z okazji 100 – lecia urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dzięki specjalnie przygotowanemu repertuarowi opartemu na twórczości poety oraz scenografii wzorowanej na Warszawie z dawnych lat twórcy przybliżą widzom dramatyczne losy pokolenia Kolumbów. Na scenie zaaranżowanej w konwencji Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpią: Krzysztof Cugowski, Varius Manx, Halina Mlynkova, Łukasz Zagrobelny, Kasia Moś, Ania Rusowicz, Alicja Węgorzewska, Andrzej Lampert, Paulla, Józefina, Grzegorz Wilk oraz Robert Gonera. Dwójka o godz. 20:10 przypomni widowisko zrealizowane w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, zatytułowane „11 listopada-koncert z okazji Święta Niepodległości”. Artyści zaprezentują tradycyjne pieśni i współczesne utwory muzyki rozrywkowej. W repertuarze m.in. utwory instrumentalne Chopina, pieśni Moniuszki, Karłowicza i Paderewskiego, pieśni patriotyczne i utwory z okresu 20-lecia międzywojennego oraz piosenki uniwersalne. Na scenie zobaczymy: Sound’N’Grace, Marylę Rodowicz, Igora Herbuta, Krzysztofa Cugowskiego, Kamila Bednarka, Adama Stachowiaka, Marka Piekarczyka, Alicję Węgorzewską, Józefinę oraz zespół Tulia.

Specjalną ofertę programową przygotowała TVP Historia. O godz. 9:45 w cyklu „Polskie 100 lat” film dokumentalny w reżyserii Jana Czarlewskiego z muzyką Michała Lorenca –„11 listopada 1918”. O godzinie 10:15 film „15 miesięcy niepodległości” w reżyserii Leszka Staronia i Jerzego Oleszkowicza przybliży dokonania marszałka Józefa Piłsudskiego zakończone powstaniem II Rzeczpospolitej. Teleturniej „Giganci Historii” o godz. 21:00 poświęcony będzie Ignacemu Janowi Paderewskiemu, natomiast o godz. 22:05 TVP Historia przypomni film Jerzego Hoffmana pt. „1920 Bitwa Warszawska”.

Natomiast 12 listopada na antenie TVP Historia o godz. 16:20 odbędzie się premiera nowego cyklu dokumentalnego o najważniejszych polskich muzeach „Przestrzeń pamięci”. Pierwszy odcinek przybliży historię i ekspozycję Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W TVP VOD widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. trzy poruszające obrazy wojenne „Bracia”, „Cudak”, „Ciotka Hitlera”, połączone cyklem „Kto ratuje jedno życie”. Filmy są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami i opowiadają historie Polaków ratujących Żydów przed niemieckimi oprawcami. Poza tym nie zabraknie seriali historycznych, jak m.in.: „Młody Piłsudski”, „Drogi wolności”, interesujących dokumentów: „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918” o Polkach-obywatelkach i kobietach z pełnią praw wyborczych w odzyskanym państwie, czy spektakli Teatru Telewizji, w tym „Człowiek, który zatrzymał Rosję” o fenomenie polskiego wywiadu w latach 20. XX wieku.

Więcej na vod.tvp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *