MediaTVPZapowiedzi TV

Narodowe Święto Niepodległości w TVP

W sobotę, 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości TVP przygotowała specjalną ofertę programową, w której znajdą się m.in. Msza Święta ze Świątyni Opatrzności Bożej, transmisja z obchodów państwowych, „Koncert dla Niepodległej. Matejko – obrazy polskiej duszy”, a także odcinki specjalne „Szansy na sukces”, „Familiady” i „Koła Fortuny”.

 

O godz. 10:00 TVP1 zaprasza na „Mszę Świętą w intencji Ojczyzny ze Świątyni Opatrzności Bożej”. Relacja na żywo z uroczystości państwowych w Warszawie rozpocznie się o godz. 11:45 w Jedynce. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie wspólne odśpiewanie hymnu przez osoby zgromadzone na Placu Piłsudskiego oraz w wielu innych miejscach w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”. Uroczystości państwowe skomentuje ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego. Studio poprowadzi Przemysław Babiarz, a wśród gości będą: prof. Janusz Odziemkowski z UKSW w Warszawie i prof. Grzegorz Łukomski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W odcinku specjalnym „Familiady” emitowanym w Święto Niepodległości o godz. 14:00 w TVP2 wystąpią drużyny rekonstruktorów historycznych: Grupa Rekonstrukcyjno Filmowa GRF Bemowo oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampinos. Uczestnicy opowiedzą o swojej pasji, udziale w filmach i wydarzeniach kulturalnych, a także o strojach wojskowych dwudziestego wieku począwszy od Bitwy Warszawskiej 1920. Uczestnicy przekażą wygraną na wsparcie Fundacji „Prometeusz dla Seniorów” imienia Książąt Marii i Włodzimierza Czetwertyńskich, która oprócz seniorów, wspiera także ukraińskich żołnierzy.

W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w „Kole Fortuny” o godz. 14:35 w Dwójce, zagoszczą wyjątkowi uczestnicy, których łączy pasja do rekonstrukcji historycznych. W strojach z czasów II Wojny światowej wystąpią: aktor Andrzej Wejngold z Lidzbarka Warmińskiego, urzędniczka Aneta Pawtel z Dobrego Miasta i kolekcjoner historycznych wozów bojowych z Kętrzyna – Jarosław „Sztaba” Sztabiński. Wygraną uczestnicy przekażą na Stowarzyszenie dla osób niepełnosprawnych „Promyk” z Lidzbarka Warmińskiego.

„Szansie na sukces. Opole 2024” odcinek specjalny pt. „Na żołnierską nutę”. W jury zasiądą Izabela Trojanowska, Zygmunt Kukla oraz komandor podporucznik Małgorzata Śliwińska i podpułkownik Justyna Balik. Emisja o godz. 15:15 w TVP2.

Natomiast od godz. 17:30 w Jedynce „Koncert dla Niepodległej. Matejko – obrazy polskiej duszy” w reżyserii Mateusza Grzesińskiego. Widowisko upamiętniające 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, poświęcone jest Janowi Matejce, którego Senat RP wybrał na patrona roku 2023. W repertuarze m.in. średniowieczna pieśń „Bogurodzica”, ale także współczesne utwory, takie jak „Jaskółka uwięziona”, „To co czujesz, to co wiesz”, „Niepokonani”. Na scenie pojawią się: Janusz Radek, Łukasz Drapała, Katarzyna Dąbrowska, Anna Józefina Lubieniecka, Stanisław Soyka czy Natalia Sikora. Wydarzenie poprowadzą Katarzyna Sanocka i Paweł Siwek.

Następnie o godz. 18:40 również w TVP1 odcinek specjalny serii „Jaka to melodia?”. Na cel charytatywny zagrają aktorzy serialu „Dewajtis”: Anna Bielawska, Michał Chorosiński, Katarzyna Cichosz.

O godz. 21:35 w TVP1 dokument, oparty na zrekonstruowanych filmach archiwalnych z wojny polsko – sowieckiej 1920 roku, pt. „Wojna światów”. W produkcji wykorzystane zostały również nagrania radiowe, relacje uczestników i świadków wydarzeń, a także archiwalne świadectwa materialne, które przetrwały do naszych czasów: fotografie, rozkazy oraz zapisy tajnych raportów. Telewizja Polska przeprowadziła cyfrową rekonstrukcję stuletnich, niepublikowanych dotąd archiwalnych filmów, m.in. z Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech Węgier i USA.

foto. TVP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *