MediaTVPZapowiedzi TV

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w TVP

W najbliższą niedzielę, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia Telewizja Polska przygotowała specjalną ofertę programową, poświęconą żołnierzom drugiej konspiracji niepodległościowej.

 

 

 

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe, które jest obchodzone 1 marca. Inicjatywę ustawodawczą w sprawie jego uchwalenia podjął w 2010 r. Prezydent Lech Kaczyński. Święto funkcjonuje od 2011 r. i zgodnie z preambułą ustawy dotyczącej ustanowienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca jest hołdem dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walczyli o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego.

Chcąc upamiętnić żołnierzy drugiej konspiracji niepodległościowej, w ofercie programowej Telewizji Polskiej znalazły się pozycje, których celem jest szerzenie wiedzy o „Wyklętych” bohaterach.

TVP Info już od rana będzie transmitować uroczystości państwowe. O godz. 9:30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złoży wizytę w Mińsku Mazowieckim (woj. mazowieckie), gdzie weźmie udział w „Biegu Tropem Wilczym”. Natomiast o godz. 9:50 widzowie zobaczą uroczystość z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego – w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Z kolei o godz. 12:00 będzie transmisja z wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Pałacu Prezydenckim. Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP. O godz. 14:00 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wezmą udział w centralnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Podczas uroczystości odczytany zostanie apel pamięci, wręczone zostaną awanse generalskie oficerom Wojska Polskiego, a przysięgę wojskową złoży ponad 2 tysiące żołnierzy służby przygotowawczej. Ponadto na antenie TVP Info widzowie cały dzień będą mogli oglądać materiały reporterskie i rozmowy z gośćmi Małgorzaty Opczowskiej z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz relacje z kilku miast Polski z „Biegów Tropem Wilczym”, w tym z biegu na warszawskiej Cytadeli.

W TVP1, 1 marca o godz. 21:15 – film „Wyklęty”, czyli oparty na faktach obraz, którego akcja toczy się w Polsce w drugiej połowie lat 40. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę. Na antenie Jedynki o godz. 23:05 zostanie wyemitowany także film „Ryngraf”, opowiadający historię ryngrafu wykopanego przez ekipę prof. Szwagrzyka z dołów śmierci na Bródnie w kwaterze 45N.

Poruszający film „Wyklęty” pojawi się także na antenie TVP Historia – 1 marca o godz. 22:10. Ponadto, widzowie tego kanału będą mieli okazję premierowo zobaczyć dokument „Żołnierz Rzeczpospolitej” w reżyserii Wojciecha Niebelskiego – godz. 19:00 i Marka Wrony oraz dokument „Mój przyjaciel Laluś” Dariusza Walusiaka – godz. 21:00.

Na antenie TVP Polonia – „Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać” – film fabularny, który przeniesie nas do wiosny 1945 roku, kiedy to 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim “Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Mężczyzna wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”.

W TVP3 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostanie upamiętniony przez emisję „Dzieci Kwatery Ł” – o godz. 9:00, w „Głosie Regionów” o godz. 12:05, a także w dwóch odcinkach „Wyklętych – niepokonanych Lubelszczyzny” – o 15:40 odcinek poświęcony Patrolowi Skwary i 16:10 – księdzu Stańczakowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *