National Geographic przypomni najciekawsze dokumenty o zatonięciu Tytanica

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 podczas dziewiczego rejsu jednostki RMS Titanic na trasie Southampton – Nowy Jork doszło do tragedii. W wyniku zderzenia z górą lodową okręt zatonął, pozbawiając życia ok. 1500 osób. W tym roku obchodzimy 107. rocznicę tej katastrofy. Kanał National Geographic poświęci jej dwie soboty tematyczne. Widzowie zainteresowani rezultatami badań naukowych poświęconych Titanicowi będą mieli okazje poznać je w blokach tematycznych emitowanych 6 i 13 kwietnia od godziny 21:00.

 

„Titanic”: 20 lat później – emisja w sobotę 6 kwietnia o godz. 21:00

20 lat po premierze „Titanica” James Cameron powraca do swojego filmu. Nowoczesna technologia pomaga mu na nowo przeanalizować wybrane sceny. Kiedy w 1997 roku James Cameron pokazał światu swoją produkcję, zapewniał, że na nowo ożywia tę historię, bo czuje się zobowiązany wobec ludzi, którzy zginęli w 1912 roku. Teraz w programie „Titanic: 20 lat później” Cameron znów otwiera akta tej sprawy i pyta, czy dwie dekady temu właściwie podszedł do historii ostatniego rejsu statku, który miał być niezatapialny. Korzystając z wyników ponad 30 nowych podwodnych eksploracji i całych lat analiz, reżyser na nowo bada znane fakty i powstałe mity z nadzieją, że uda mu się odpowiedzieć na pytania, które sprawiają mu kłopot od dziesięcioleci.

Titanic 1912: akta sprawy – emisja w sobotę 6 kwietnia o godz. 22:00 

Zatonięcie Titanica pozostaje jedną z najbardziej szokujących i tajemniczych tragedii w starciu człowieka z naturą. Dokument ujawni brakujące elementy układanki dotyczące tej katastrofy. Tym, którym się wydawało się, że znają wszelkie okoliczności tragedii, film pokaże znacznie więcej wątków i informacji niż dotychczas. Tim Maltin całe życie interesował się historią Titanica. Stała się ona w pewnym sensie jego obsesją, za wszelką cenę chciał poznać prawdę o wydarzeniach z 1912 roku. Prowadził badania, wykonywał liczne ekspertyzy, które pomogły w obaleniu wielu mitów. Maltin przedstawia teorię, która rzuci nowe światło na katastrofę Titanica i zmieni na zawsze pogląd na to, co stało się pamiętnej nocy z 14 na 15 kwietnia.

Titanic oczami Jamesa Camerona – emisja w sobotę 13 kwietnia o godz. 21:00

Najsłynniejszy wrak wszech czasów Titanic oraz James Cameron, reżyser, który z historii o katastrofie zrobił kinowy hit, spotkają się ponownie w wyjątkowym, dwugodzinnym filmie. „Titanic oczami Jamesa Camerona” to próba wytłumaczenia, dlaczego niezatapialny statek jednak zatonął i to podczas swego dziewiczego rejsu. Nikt dotychczas nie podjął się jeszcze śledztwa na taką skalę, a niektóre ujawnione w jego toku fakty mogą zmienić fundamentalne założenia na temat przebiegu zdarzeń na Titanicu 14 kwietnia 1912 roku.

Wyprawa na dno: sekrety Titanica – emisja w sobotę 13 kwietnia o godz. 22:00

Przez ponad sto lat wrak Titanica spoczywał ukryty w ciemnościach na dnie Atlantyku, na głębokości prawie 4 km. Dzisiaj nie stanowi aż tak wielkiej zagadki. Dzięki nowoczesnej technologii badacze mogą zobaczyć go niemal w takim stanie, jak wówczas, gdy w 1912 roku wypływał w swój dziewiczy rejs. Czy zgromadzone dane umożliwią weryfikację hipotez dotyczących zatonięcia statku? Czy okaże się, że jego historię trzeba będzie napisać na nowo?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *