MediaPlayerZapowiedzi TV

„Niebieski Wieloryb” – wstrząsający dokument pod marką Player Original już od 19 stycznia w Playerze! (wideo)

Player nieustannie inwestuje w tytuły dokumentalne, których oferta rozrasta się w ekspresowym tempie. Zaledwie kilka tygodni po ostatniej premierze tego gatunku, najpopularniejszy i największy serwis lokalny zaprasza na kolejną. „Niebieski Wieloryb”, wstrząsający reportaż o depresji wśród dzieci i młodzieży pod marką Player Original, już od 19 stycznia tylko w Playerze!

 

Już 19 stycznia biblioteka dokumentalna Playera wzbogaci się o kolejny mocny tytuł. „Niebieski Wieloryb” wstrząsający reportaż pod marką Player Original poruszy ważny społecznie temat depresji wśród dzieci i młodzieży oraz niebezpieczeństw, jakie niosą za sobą wirtualny świat i rozwinięta technologia, do których nieustannie mają dostęp.

Najnowszy dokument pod marką Player Original opowiada o uzależnieniu od social mediów naszych nastoletnich, a często i młodszych dzieci, chociaż przypomina też, że my dorośli nie jesteśmy w tym temacie bez winy. Na szczęście nie zostawia nas z tym problemem samych – eksperci, których zaprosiliśmy do reportażu, dają praktyczne wskazówki i nadzieję na pomyślne wyjście nawet z najpoważniejszych problemów”mówi Dorota Eberhardt, Senior Content Startegy Director w TVN Warner Bros. Discovery.

Początek drugiej dekady dwudziestego pierwszego wieku. Technologia multimediów jest obecna w każdym urządzeniu elektronicznym. Razem ze sztuczną inteligencją, internet jest nawet w zegarku. Drzwi do cyfrowego świata trzyma się w jednej dłoni.

Dzieci i młodzież stawiają swoje pierwsze świadome kroki w złożonej rzeczywistości, podczas gdy technologia i biznes walczą, aby ich uwaga nie wybiegła poza kilkucalowy ekran telefonu. A jest w czym wybierać; Internet, media społecznościowe, hejt, gry, pornografia, to tylko kilka wyzwań, z którymi musi zmierzyć nastolatek. Konsekwencje? Zaburzenia emocjonalne, behawioralne, nałogi, używki, fala prób samobójczych… Niestety, także tych udanych!

Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, tylko od stycznia do sierpnia 2023 r. w Polsce samobójstwo próbowało popełnić 46 dzieci w wieku od 7 do 12 lat i 1340 nastolatków od 13. do 18. roku życia.

 

 

Skąd tytuł „Niebieski wieloryb”? To nazwa gry, która pojawiła się kilka lat temu w internecie. Polegała na sprostaniu 50-ciu wyzwaniom, z czego ostatnie dotyczyło doświadczenia próby samobójczej. Niezależnie od faktu, czy był to fake news, czy nie – dziś problem wpływu sieci na psychikę dzieci i nastolatków ma wymiar wieloryba. I niesie nigdy wcześniej nieznane ryzyka.
Film śledzi losy trojga bohaterów – Agnieszki, Gutka i Nutki, którzy doszli do ściany niemocy. Każde z nich zmagało się z różnymi zaburzeniami. Jak sobie z tym poradzili? Gdzie są obecnie? I jakie mają plany na przyszłość? 
Młodzież i dzieci żyją dziś w niespotykanej nigdy wcześniej dynamice. Ich uwaga jest rozpraszana na milion sposobów. Zagonieni rodzice, szkoła w kryzysie, brak autorytetów. Kryzys emocjonalny młodzieży, ściga się z katastrofalną kondycją opieki psychiatrycznej. 
Co jest tego przyczyną? Telefony? Internet? Media społecznościowe? Rodzina?
Gdzie szukać odpowiedzi?

Film dokumentalny “Niebieski Wieloryb” to próba zidentyfikowania i zrozumienia źródeł niespotykanych dotąd na taką skalę problemów młodego pokolenia. 
Znakomici specjaliści, m.in. prof. Jacek Pyżalski, dr. Marek Kaczmarzyk, dr. Marek Troszyński, Magdalena Bigaj oraz Martyna Wojciechowska, pomogą nam zrozumieć, co dzieje się z naszymi dziećmi i jak im pomóc.

Rozpoczynając pracę nad filmem, spodziewałem się, że dotkniemy problemu potężnego niczym góra lodowa. Problemy emocjonalne młodzieży, ich zagubienie w świecie technologii, wynikające z tego zaburzenia i uzależnienia, to istotnie góra, ale nie przypuszczałem, że pod nią znajduje się prawdziwa otchłań. Złożoność zagadnień wprawiała mnie w konsternację. Poruszając jeden problem, natychmiast pojawiał się następny i kolejny. Wszystko się ze sobą łączyło, a często jedno wynikało z drugiego. Jako dorosłym, wydaje się nam, że rozumiemy nasze dzieci, bo przecież niedawno też nimi byliśmy… Tak, być może dostrzegamy ich kłopoty (choć jak wynika z rozmów z młodzieżą, wciąż zbyt rzadko), ale widzimy to tylko z perspektywy rodzica. To jednak znacząca różnica. Rozmawiając z naszymi ekspertami, zrozumiałem, jak ważne jest w życiu świadome komunikowanie się oraz dlaczego to relacje z innymi ludźmi sprawiają, że życie układa się lepiej lub gorzej. O tym jest nasz film, telefony i technologia są pretekstem, aby przyjrzeć się temu, co najistotniejsze, czyli naszej obecności wśród osób najbliższych. Dbajmy o nią. Bo warto ­– mówi Michał Fijałkowski, reżyser filmu dokumentalnego „Niebieski Wieloryb”mówi Michał Fijałkowski, reżyser filmu dokumentalnego „Niebieski Wieloryb”.

Biblioteka dokumentalna Playera to dziś ponad 500 tytułów – produkcji zagranicznej oraz lokalnej pod marką Player Original, których liczba z tygodnia na tydzień rośnie. Zwłaszcza w ostatnich miesiącach. W ubiegłym roku w serwisie zadebiutowały głośne materiały reporterów „Superwizjera” – „Wagnerowcy. Najemnicy Putina” oraz „Młoda Białoruś”, a także cykl dokumentów Martyny Wojciechowskiej – „Czas na taniec” i „A jeśli jutro wojna się skończy”. Kolejne mocne filmy dokumentalne już czekają w kolejce!

Bardzo cieszę się, że oprócz najlepszej rozrywki i seriali, nasza platforma Player jest miejscem dialogu z widzami na ważne tematy, które poruszamy w takich dokumentach jak: „A jeśli jutro wojna się skończy”, dokumenty o sytuacji na froncie wojennym w Ukrainie czy właśnie „Niebieski Wieloryb” – dodaje Dorota Eberhardt, Senior Content Startegy Director w TVN Warner Bros. Discovery.

Film dokumentalny „Niebieski Wieloryb” już od 19 stycznia tylko w Playerze!

foto. TVN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *