Niedziela z … Anną Polony w TVP Kultura

Bohaterką najbliższej „Niedzieli z …” będzie jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych – Anna Polony.
 
Słynąca z ciętego języka, wybuchowego temperamentu i sarkazmu, znana z niezwykłego poczucia humoru i żywiołowej gestykulacji, Anna Polony była przez wiele lat, z racji wysokich wymagań stawianych studentom aktorstwa, ich wielkim postrachem. Jako pedagoga wspominają ją m.in. dwie zaproszone do studia TVP Kultura byłe studentki a dziś koleżanki – Sonia Bohosiewicz i Magdalena Cielecka. W studiu zagoszczą też Jerzy Bończa-Szabłowski, autor adaptacji opowiadania Jerzego Gombrowicza o utracie młodzieńczych złudzeń, „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” w reżyserii Roberta Glińskiego , z Anną Polony w roli tytułowej (premiera 15 stycznia w TVP1) oraz autorka kostiumów do tego spektaklu – Zofia de Ines.
Po studiach na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie była przez 38 lat związana z krakowskim Starym Teatrem, odnosząc największe sukcesy w inscenizacjach Jerzego Grzegorzewskiego, Andrzeja Wajdy, Krystiana Lupy a zwłaszcza Konrada Swinarskiego, m.in. w „Żegnaj Judaszu”, „Dziadach”, „Wyzwoleniu”.
W 1984 roku Anna Polony ukończyła wydział reżyserii dramatu w krakowskiej PWST, ale jako reżyserka zadebiutowała dziesięć lat wcześniej, wystawiając „Dwoje na huśtawce” Williama Gibsona. Obecny w studio reżyser i muzykolog Józef „Żuk” Opalski, jej wieloletni i największy przyjaciel, obok także zaproszonego Jerzego Treli, napomknie o tym, jak wyglądał egzamin reżyserski aktorki, odsłaniając jej zupełnie nieznane nam oblicze.
Po spotkaniu w studiu, o godz. 18:15, TVP Kultura wyemituje spektakl „Zabawa w koty” Istvana Orkeny`ego w reżyserii Márta Mészáros z 1994 roku.
Niedziela z… Anną Polony, TVP Kultura, niedziela 7 stycznia, godz. 17:15

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *