Nowa jakość storytellingu. AI ożywia bohaterów „Randoma”
Bestsellerowe słuchowisko „Random” platformy Storytel – napisane przez Nataszę Parzymies i Alicję Sokół – powraca w nowej odsłonie, a wraz z nim swój debiut zalicza immersyjna aplikacja randomchat.pl, opracowana przez agencję 180. Do dyspozycji użytkowników zostało oddanych 29 postaci, stworzonych we współpracy z Nataszą Parzymies. Do tej pory bohaterowie „Randoma” żyli wyłącznie w fabule – teraz użytkownicy mogą rozmawiać z nimi „na żywo” i odkrywać, co wydarzyło się między pierwszą a drugą częścią najchętniej słuchanego słuchowiska Storytel.
Strona randomchat.pl to narracyjna symulacja fikcyjnej aplikacji Random – tej samej, która połączyła głównych bohaterów w pierwszym sezonie słuchowiska. Wirtualna przestrzeń, która powstała na potrzeby kampanii promującej premierę “Random 2.0”, pozwala użytkownikom wchodzić w interakcję z 29 postaciami, w tym z bohaterami słuchowiska. To nie kolejny chatbot, ale doświadczenie AI, które zapamiętuje poprzednie interakcje, uwzględnia porę dnia, dzień tygodnia i kontekst postaci. Inaczej odpowiada korporacyjny pracownik w poniedziałek rano, a inaczej ekscentryczna wróżbitka w piątek wieczorem. Każda rozmowa to osobna historia, a każda postać – własny charakter i emocjonalna głębia.
Kiedy kreatywność spotyka AI
Za koncepcję i realizację interaktywnej symulacji odpowiada agencja 180heartbeats + Jung von Matt. Projekt opiera się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji, która – odpowiednio osadzona w kontekście fabularnym – pozwala prowadzić pogłębione, spójne rozmowy z bohaterami. Postaci zostały zaprojektowane ze współautorką słuchowiska, Nataszą Parzymies – która na potrzeby kampanii przygotowała także informacje co działo się z nimi między wydarzeniami z pierwszej i drugiej części słuchowiska.
„Stworzenie aplikacji, która dotąd istniała tylko w fabule, było sporym wyzwaniem — ale dzięki dedykowanemu interface’owi mogliśmy precyzyjnie sterować zachowaniami postaci. Wykorzystaliśmy API Chat GPT-4o i zbudowaliśmy narzędzia, które pozwalają generować naturalne, spójne z historią odpowiedzi. Każda postać ma unikalny charakter, nadany przez autorkę słuchowiska ze wsparciem sztucznej inteligencji.” – mówi Jan Szarras, Head of Tech w 180heartbeats + Jung von Matt.
Celem stworzenia symulacji tytułowej aplikacji Random było przede wszystkim zaproszenie fanów tej historii do eksplorowania i aktywnego uczestnictwa w opowieści. Dajemy odbiorcom możliwość doświadczenia rozmów z ulubionymi bohaterami fabularnymi, dzięki czemu mogą poczuć się częścią historii. Założeniem tego projektu od początku była multiplatformowość, dlatego również przy premierze drugiej części słuchowiska umieszczamy opowieść na dodatkowym kanale” – mówi Klaudia Chruściel, country marketing manager Storytel Polska.
Narracja, która wychodzi poza słuchowisko
Pierwsza część „Randoma” szybko podbiła serca słuchaczy i stała się jednym z najchętniej odtwarzanych słuchowisk na platformie.
Od uruchomienia strony randomchat.pl odwiedziło ją kilkanaście tysięcy użytkowników rozpoczynając ponad 4 500 konwersacji. Największą popularnością wśród użytkowników strony cieszą się Jantar_91 (postać reprezentująca główną bohaterkę serii) i WróżbyNocą. Rekordowa liczba wymienionych wiadomości w jednej konwersacji pomiędzy bohaterem, a użytkownikiem to 328, a Ci najbardziej aktywni spędzają na rozmowie średnio 5 minut. Najdłuższa rozmowa trwa 6 dni i 47 minut… a licznik bije dalej.
Aplikacja „Random 2.0” jest dostępna w aplikacji Storytel od 24 marca. Aplikacja randomchat.pl nadal pozostaje aktywna i stanowi rozszerzenie historii, które można przeżyć na własnych zasadach.
foto, żródło. Storytel