Nowy sezon programu „Złoto Bałtyku” na History (wideo)

Nowy sezon programu „Złoto Bałtyku”, który śledzi losy niestrudzonych poszukiwaczy bursztynu będzie miał swoją premierę we wtorek 24 marca o 21:00 wyłącznie na HISTORY.

 

 

 

 

 

Za bursztynem, zwanym „Złotem Bałtyku”, od wieków podążają najwytrwalsi poszukiwacze. Nie straszny im mróz, błoto ani ciężka praca. W nowym sezonie powracamy do znanych bohaterów, ale powitamy także nowe twarze. Kogo ogarnie „gorączka bursztynu?”

 

 

BOHATEROWIE:

Tomasz Ołdziejewski – mieszka w Sztutowie na Mierzei Wiślanej. Bursztynem zajmuje się od zawsze. Sam zbiera go na pobliskich plażach, ale też skupuje od innych poławiaczy. Zna wszystkich drobnych zbieraczy z okolicy. Od 1988 roku zajmuje się obróbką bursztynu i, jak twierdzi, z tego surowca jest w stanie wykonać wszystko. Tworzy głównie repliki statków, m.in. Queen Mary 2, Titanic, Black Pearl, Mircea. Jego prace można spotkać w wielu galeriach w Polsce – Gdańsk (Stare Miasto), Warszawa (Stare MIasto), Kraków oraz w wielu krajach na świecie. W najnowszym sezonie programu postawił sobie prawdziwe wyzwanie – chce wykonać największy na świecie, pół metrowy model Titanica z bursztynu. Tomasz ma nadzieję trafić dzięki niemu do Księgi Guinessa. Tomasz wykona statek m.in. ze zbiorów jego zmarłego niedawno ojca, co sprawia, że projekt ma dla niego wyjątkowe, osobiste znaczenie. W poszukiwaniach dodatkowego surowca pomaga mu Herkules, jego przyjaciel od dziecięcych lat, z którym łączy go pasja do poszukiwania złota Bałtyku.

Krzysztof Biereśniewicz – po sukcesach w pierwszym sezonie programu nadal poszukuje złóż bursztynu hydrauliczną metodą wypłukiwania na dzierżawionych działkach pod Gdańskiem. Tym razem musi zmierzyć się nie tylko z naturą, ale także złodziejami, którzy upatrzyli sobie jego złoża bursztynu. Krzysiek wdaje się także w konflikt z właścicielem działki Gienkiem, który chce zostać partnerem w zyskach z poszukiwań. Krzysiek w przyszłości planuje otwarcie opłacalnej kopalni bursztynu. Przygodę ze Złotem Bałtyku rozpoczął w wieku 11 lat, gdy ojciec zabrał go na bursztyn. Z wykształcenia stolarz. Ojciec dwójki dzieci, dla których pragnie zupełnie innego życia niż swoje. Poszukuje bursztynu, bo lubi to. Nazywa siebie hazardzistą, którego opanowała bursztynowa gorączka.

Dorota Cenecka – jubilerka, projektantka biżuterii z bursztynu, właścicielka pracowni jubilerskiej; członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. W najnowszym sezonie poznajemy więcej kulisów jej pracy z bursztynem – od prezentacji projektów Doroty na pokazach mody po pracę nad łańcuchem prezydenckim dla Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Marka Doroty znana jest na całym świecie, a w szczególności doceniają ją klienci z Chin. W zawodzie pracuje od ponad 20 lat, zaczynała jako czeladnik, szkoląc swoje umiejętności, od 7 lat prowadzi swój własny biznes bursztynowy, jako jedna z niewielu kobiet w tej branży. Sama kupuje surowiec, zajmuje się reklamą, sprzedażą, wyjazdami na targi w Polsce i zagranicą oraz aktywnie bierze udział w licznych wystawach i pokazach biżuteryjno-modowych na całym świecie. Bursztyn jest dla niej natchnieniem – trzymając surową bryłkę w rękach wie już, co z niej zrobi.

Benedykt Formella – właściciel i szyper kutra rybackiego HEL 6 w najnowszym sezonie w bursztynie upatruje drogę na wyjście z kryzysu rybołówstwa, jaki dotknął jego i jego kolegów po fachu. Bałtyk nie jest już tak łaskawy dla Szypra i jego załogi jak kiedyś, dlatego błyszczące drobinki złota w sieciach są teraz jeszcze cenniejsze. Benedykt i jego żona Małgorzata muszą naprawić swój kuter i szukać nowych rozwiązań na zdobycie złota Bałtyku, by przetrwać i dać swojej załodze pracę.

Marta Włodarska – jubilerka i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Inspiracją w jej pracy są natura, woda, Morze Bałtyckie z całym swoim bogactwem. To bursztyn i drewno poławiane zimą na Mierzei Wiślanej. Zestawienie tych materiałów pozwala na niekończącą się kreację różnych form, a dopełnieniem kompozycji jest srebro. Młoda artystka umiejętnie wydobywa piękno naturalnych surowców, w niezauważalny sposób zacierając granicę między drewnem a bursztynem.

O NOWYM SEZONIE:

W nowym sezonie programu powracamy do bohaterów, których życie ogarnęła „gorączka bursztynu”. Krzysiek i jego pracownicy nie zapomnieli o świetnych znaleziskach na działce pod Gdańskiem i powracają tam, by sprawdzić, czy ten kawałek ziemi ma coś jeszcze do zaoferowania. Nieoczekiwanie odnalezione przez nich złoża przyciągają amatorów cudzie własności.

Szyper Benedykt wraz z załogą kutra HEL-6 nadal przeczesują sieci rybackie w poszukiwaniu bursztynów, których nieraz jest w nich więcej niż ryb. Decydują się także na inne metody poszukiwania, ponieważ Bałtyk jest dla nich coraz mniej łaskawy. Tomek, który każdego roku czeka na sztorm, w tym roku potrzebuje znacznie więcej surowca, niż jest w stanie sam zebrać. Nasz bohater postawił sobie wyjątkowy cel – rozpoczął budowę największego modelu Titanica, jaki kiedykolwiek został wykonany z bursztynu i ma nadzieję trafić z nim do Księgi Rekordów Guinnessa.

W nowym sezonie poznamy także Martę, która tworzy biżuterię łączącą bursztyn z drewnem. Jubilerka Dorota, która od ponad dwóch dekad tworzy biżuterię z bursztynu otrzymuje wymagające zlecenie – ma stworzyć łańcuch prezydencki dla prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *