Obchody 700. rocznicy koronacji Władysława Łokietka na króla Polski

20 stycznia o godz. 18.15 TVP Historia zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Królestwo to więcej niż król”. Obraz przybliża postać króla Władysława Łokietka, który połączył pod jednym berłem polskie ziemie i konsekwentnie walczył o jedność państwa mającego wspólny skarb, administrację i spójną politykę wobec mocarstw ówczesnego świata.

 

 

 

 

Przewodniczką po mniej znanych faktach z życia władcy będzie pisarka Elżbieta Cherezińska, która w swoich powieściach wytrwale śledzi tajemnice z historii Polski. Jak mówi sama autorka: „Królewska koronacja to spełnienie, to szczyt góry na który wchodzi się latami. Staje się na wierzchołku i co dalej? Pełnią sukcesu jest żywy człowiek, który dokonał wejścia i zejścia. Myślałam o Władysławie, o tym jak czuł się nazajutrz po koronacji.” Dokument w reżyserii Piotra Mielecha będzie doskonałą okazją by jeszcze raz przyjrzeć się władcy i mężowi stanu, ale również człowiekowi i czasom, w których kształtowała się tożsamość młodego państwa.

Tego samego dnia o godz. 16.15 TVP Historia przypomni odcinek programu historyczno-publicystycznego „Spór o historię – Władcy Polski”, którego tematem była wieloletnia droga Władysława Łokietka do korony polskiej i bilans panowania średniowiecznego władcy. W rozmowie z Maciejem Zakrockim udział wzięli dr hab. Lidia Korczak (UJ), dr hab. Maria Starnawska (UPH w Siedlcach) oraz Janusz Grabowski.

„Spór o historię – Władcy Polski”, TVP Historia, poniedziałek 20.01, godz. 16.15

„Królestwo to więcej niż król”, premiera, TVP Historia, poniedziałek 20.01, godz. 18.15

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *