MediaTVPZapowiedzi TV

Obchody rocznicy Bitwy pod Grunwaldem w TVP1

TVP1 przygotowała specjalną ofertę filmową upamiętniającą Bitwę pod Grunwaldem, której rocznica przypada na 15 lipca. W niedzielę, 9 lipca Jedynka wyemituje od godz. 20:20 trzy odcinki serialu „Korona królów. Jagiellonowie” (74-76) ukazujące przygotowania do bitwy. W niedzielę, 16 lipca w TVP1 kolejne dwa odcinki serialu (77 i 78) przedstawiające słynne starcie pomiędzy Królestwem Polskim i Zakonem Krzyżackim. W sobotę, 15 lipca – w rocznicę wydarzenia – o godz. 21:30 Jedynka zaprasza widzów na premierę filmu dokumentalnego pt. „Grunwald 1410”.

 

Bitwa pod Grunwaldem to jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy stoczona

15 lipca 1410 roku. Naprzeciw siebie pod Grunwaldem stanęły połączone siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla polskiego Władysława Jagiełłę i wielkiego księcia litewskiego Witolda oraz wojska Zakonu Krzyżackiego, dowodzone przez wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena.

W niedzielę, 9 lipca TVP1 wyemituje aż trzy odcinki serialu „Korona królów. Jagiellonowie” (o godz. 20:20; 20:45 i 21:10), w których przedstawione zostały m.in. przygotowania do budowy mostu w celu przeprawienia wojsk Korony przez Wisłę oraz scena, w której posłowie krzyżaccy przekazują dwa miecze królowi Władysławowi Jagielle.

W sobotę, 15 lipca, w rocznicę bitwy, o godz. 21:30 w TVP1 premiera filmu dokumentalnego „Grunwald 1410” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Najsłynniejsza bitwa w polskich dziejach, zostanie w nim przedstawiona z punktów widzenia trzech najważniejszych uczestników: króla Polski Władysława Jagiełły, Wielkiego Księcia Litwy Witolda oraz wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena. W ich postaci wcielą się jak w serialu „Korona królów. Jagiellonowie”: Sebastian Skoczeń, Michał Chorosiński i Szymon Nygard. Ta trójka wyruszy ze współczesnego Krakowa, Wilna i Malborka, by spotkać się na polu bitwy pod Grunwaldem i jednocześnie przybliżyć widzom motywacje oraz rozterki kreowanych przez siebie uczestników dziejowych zmagań. Film będzie wzbogacony komentarzami historyków nt. genezy, przebiegu i znaczenia bitwy.

W niedzielę, 16 lipca emisja dwóch odcinków serialu „Korona królów. Jagiellonowie”, których akcja przybliży przebieg samej bitwy. Widzowie zobaczą m.in.: pojedynek Jagiełły z Dypoldem, śmierć wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena oraz radość w Krakowie z okazji zwycięstwa.

Emisja od godz. 20:20 i 20:45 w Jedynce

fot.TVP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *