Obejrzyj lądowanie sondy InSight na Marsie z „Gazetą Wyborczą”

W najbliższy poniedziałek, 26 listopada br. na Marsie wyląduje sonda InSight, która jako pierwsza w historii ma zbadać wnętrze tej planety. „Gazeta Wyborcza” zaprasza do obejrzenia specjalnej transmisji na żywo z tego wydarzenia z komentarzem Karola Wójcickiego, popularyzatora astronomii prowadzącego program „Z głową w gwiazdach”. Relacja dostępna będzie na profilu „Gazety Wyborczej” na Facebooku.

 

Lądowanie sondy InSight na Marsie rozpocznie dwuletnią misję, dzięki której być może uda się dowiedzieć, czy Czerwona Planeta powstała z tej samej materii co Ziemia. Kluczem do sukcesu misji jest skonstruowane przez polską firmę Astronikaurządzenie KRET HP3, mające wbić się w powierzchnię Marsa na 5 metrów i umieścić tam detektory niezbędne do badań naukowych.

„Gazeta Wyborcza” umożliwi śledzenie lądowania sondy InSight na Marsie – w poniedziałek, 26 listopada br. na swoim profilu na Facebooku pokaże transmisję na żywo tego wydarzenia. Relacja rozpocznie się o 20:15 czasu polskiego, wejście sondy w atmosferę Marsa nastąpi o godzinie 20:47, a lądowanie na Czerwonej Planecie – 20:53. Komentarz zapewni popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy Karol Wójcicki, który prowadzi program wideo „Z głową w gwiazdach” na Wyborcza.pl.

– Wystrzelona w maju br. sonda po 6 miesiącach osiągnie swój cel. Proces lądowania odbędzie się jednak bez udziału człowieka. Zdana na siebie sonda będzie musiała przetrwać trudny proces hamowania w marsjańskiej atmosferze, opadanie na spadochronach i aktywne lądowanie z wykorzystaniem silników rakietowych. Cały proces zajmie ok. 7 minut, a świat będzie mógł się temu jedynie biernie przyglądać, nasłuchując sygnałów docierających z Marsa tłumaczy cały proces Wójcicki.

Więcej na temat samej sondy InSight, polskiego wkładu w misję oraz przygotowań do pierwszego od 2012 roku lądowania NASA na Marsie internauci dowiedzą się natomiast z kolejnego odcinka „Z głową w gwiazdach”, który będzie można oglądać dzisiaj – w piątek, 23 listopada br. od godz. 20:00 na Wyborcza.pl.

Program wideo „Z głową w gwiazdach” zadebiutował na Wyborcza.pl we wrześniu br. W trakcie audycji na żywo Karol Wójcicki wspólnie z widzami ogląda i tłumaczy zjawiska na niebie. W programie jest także miejsce na autorski przegląd wydarzeń astronomicznych oraz oglądanie nieba przez superteleskop. Odcinki realizowane są w co drugi piątek o godz. 20:00 m.in. na dachu siedziby „Gazety Wyborczej” w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *