MediaPolsatZapowiedzi TV

„Ofiary wikingów”- premiera 1 listopada na kanale Polsat Viasat History

Poszukiwacze przygód, odkrywcy i zdobywcy – wikingowie uważani są za największych bohaterów średniowiecza. Ale czy ta opinia jest słuszna? W rzeczywistości ich historia jest bardziej mroczna i odmienna od tej powszechnie znanej. Byli bezwzględnymi panami niewolników, handlarzami żywym towarem i porywaczami zakładników. Nowy program dokumentalny „Ofiary wikingów” odsłania tę niechlubną i często przerażającą stronę nordyckich wojowników.

 

Dlaczego wikingowie polowali na ludzi? Kim były ich ofiary? Jaką rolę w ich społeczeństwie odgrywali niewolnicy? Jakie losy czekały na ich jeńców? Jak zorganizowany był handel niewolnikami i jak rozwijał się z biegiem czasu? I jaki wpływ na średniowieczną Europę miał handel ludźmi prowadzony przez tych bezwzględnych wojowników? Przedstawiamy pierwszy taki dokument, który stara się znaleźć odpowiedzi na te pytania i naświetlić historię nie tylko wikingów, ale i ich niewolników.

Przez wieki życie codzienne wikingów było zdeterminowane przez handel ludźmi. Zakładnicy, chłopi pańszczyźniani i niewolnicy byli zmuszani do pracy na rzecz społeczeństwa swoich porywaczy, dzięki czemu nordyccy żeglarze zaczęli coraz bardziej rozszerzać swoją strefę wpływów w Europie. Wikiński świat nie mógłby istnieć bez jeńców, którzy wykorzystywani byli jako żywy towar, robotnicy, służący czy żołnierze. Dokument opowiada historię bezwzględnych wojowników, którzy z pomocą swoich szybkich statków podróżowali po całej Europie, siali terror wśród innych narodów i zdobywali wszystko, czego zapragnęli: ziemię, skarby, a przede wszystkim ludzi.

Tej filmowej podróży w przeszłość towarzyszyć będą badania archeologiczne i analizy naukowe, pojawią się też wypowiedzi międzynarodowych ekspertów w dziedzinie historii wikingów badających znaczenie niewolnictwa w średniowiecznym nordyckim świecie. Nadszedł czas, by opowiedzieć zapomniane i przemilczane historie.

Premiera „Ofiar wikingów” na antenie Polsat Viasat History już w poniedziałek 1 listopada o godz. 21:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *