Olga Tokarczuk na Najpiękniejszym Festiwalu Świata!

Bezapelacyjnie jedno z najgorętszych nazwisk polskiej i światowej literatury. Ceniona równie mocno przez krytyków, co fanów książek, a to nieczęsta sztuka. Olga Tokarczuk gościem Akademii Sztuk Przepięknych podczas 25. edycji Pol’and’Rock Festival.

 

 

Olga Tokarczuk uznawana jest za jedną z najwybitniejszych pisarek, eseistek w historii polskiej literatury. Zadebiutowała 40 lat temu na łamach słynnego „Na przełaj”, publikując, jako Natasza Borodin, opowiadania. Czas na pierwszą powieść – „Podróż ludzi Księgi” – przyszedł w 1993 roku.

Do najgłośniejszych tytułów Olgi Tokarczuk zaliczyć możemy „Prawiek i inne czasy”, który przyniósł autorce m.in. Paszport „Polityki” oraz „Księgi Jakubowe” i „Bieguni”, za które dostała Nagrodę Literacką „Nike„. Jednak to przede wszystkim za sprawą przyznanej za„Bieguni” The Man Booker International Prize, będącej jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich, o Tokarczuk usłyszał cały świat. O znaczeniu tego wyróżnienia niech świadczy choćby określanie go mianem największego osiągnięcia polskiego pisarstwa po Nagrodzie Nobla dla Wisławy Szymborskiej.

Być może Tokarczyk sukces ten uda się powtórzyć, gdyż angielski przekład wydanego przed kilkoma laty „Prowadź swój pług przez kości umarłych” znalazł się na tzw. longliście utworów nominowanych do Man Booker International Prize w tym roku.

Spotkanie z Olgą Tokarczuk na Akademii Sztuk Przepięknych odbędzie się 3 sierpnia o godz. 13:30. Poprowadzi je Katarzyna Janowska, redaktor naczelna Kultura Onet.pl, laureatka telewizyjnego Wiktora za 2000 rok, nagrody im. Dariusza Fikusa oraz Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Pol’and’Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego 25. edycja odbędzie się w terminie 1-3 sierpnia 2019 roku w Kostrzynie nad Odrą. Na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata, m.in. Prophets of Rage, Skunk Anansie, Ziggy Marley, Avatar, Acid Drinkers, Testament, Parkway Drive, Black Stone Cherry, DUB FX, The Adicts, Kult, Perturbator, Decapitated, Daria Zawiałow, Happysad, Sidney Polak, Renata Przemyk, Witek Muzyk Ulicy, Cyrk Deriglasoff, Krzysztof Zalewski, Gooral, Tulia, Ralph Kaminski czy The Casualties.

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Z festiwalowiczami spotkają się m.in. Wojciech Snmarzowski i o. Ludwik Wiśniewski. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. Jak co roku na Akademii zaprezentują się także liczne organizacje pozarządowe.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *