MediaTVN Discovery Polska

Oświadczenie KRRiT wobec zaniepokojenia wyrażonego przez Departament Stanu USA

W odpowiedzi na oświadczenie Departamentu Stanu USA pragniemy poinformować, że KRRiT podjęła uchwałę w sprawie nałożenia kary na Spółkę TVN SA, nadawcę programu TVN 24 w oparciu o dogłębną i długotrwałą analizę sześciu programów telewizyjnych.

W wielu monitorowanych przez nas audycjach pojawiała ostra krytyka koalicji rządzącej, nie to jednak było przedmiotem naszej decyzji, co zarzucają nam krytycy.

Tak więc nie stronniczość zadecydowała o nałożeniu kary. Trzeba podkreślić, że ze wszystkich przeanalizowanych programów tylko w TVN24 KRRiT dopatrzyła się naruszenia prawa, w tym art. 18 ust.1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rzadko karze nadawców, stojąc na straży wolności słowa, ale wolność oznacza również odpowiedzialność.

TVN ma prawo sympatyzować z opozycją jednak relacje sprawozdawców mogły podsycać agresję prowadzącą do tragicznych w skutkach wydarzeń, jakie miały już miejsce w niedalekiej przeszłości.
Jeszcze raz trzeba powtórzyć, że w sytuacji gdy dojść może do rękoczynów, a nawet w ostateczności do przelewu krwi, słowa mają wagę kamieni i mogą wywołać lawinę.

Kara została ustalona w oparciu o art. 53 ust 1 ustawy o radiofonii i telewizji i stanowi zaledwie 1 promil rocznego przychodu nadawcy osiągniętego w 2016 roku oraz zaledwie 1 procent maksymalnej, możliwej do nałożenia przez KRRiT kary.

Tak niska kara nie może w żaden sposób wpłynąć na sytuację finansową nadawcy, ma być jednak czytelnym sygnałem, by działał w poczuciu odpowiedzialności za słowo. Raczej obniżał temperaturę sporu w społeczeństwie niż ją podsycał, zwłaszcza w trudnych dla tego społeczeństwa momentach konfrontacji poglądów, co nieuchronnie niesie ze sobą demokracja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *