Październik w National Geographic i National Geographic Wild

W październiku na kanale National Geographic zapanuje „Czas wikingów” – premierowa odcinkowa produkcja oryginalna stawia historię wojowników północy w świetle najnowszych odkryć. Na antenie zadebiutują również „Najpiękniejsze trasy kolejowe” i „Transportowe megahuby”, które zaspokoją zarówno głód wiedzy, jak i podróży. W National Geographic Wild w cyklach „Miesiąc z gadami” i „Dzikie Halloween” królować będą tajemnicze zwierzaki.

 

Czy wiedzieliście, że wikingowie trafili do Ameryki przed Kolumbem lub, że żyli w Polsce? Premierowa seria „Czas wikingów” (premiera w niedzielę 2 października o godz. 22:00) stawia znak zapytania przy kształtowanym przez popkulturę wizerunku wojowników północy. Analiza najnowszych, przełomowych badań bioarcheologicznych pozwala ukazać historię wikingów w zupełnie nowym świetle i obalić powtarzane na ich temat mity. Zamiast skupiać się na ich brutalności i imponującej skali podbojów, seria zgłębia sekrety życia codziennego wikingów, ich wybitnych osiągnięć i niezwykłych umiejętności technicznych, kupieckich czy politycznych.

Jednak kraina wikingów to również spektakularne widoki, które będziemy mogli podziwiać w jednym z odcinków premierowej serii „Najpiękniejsze trasy kolejowe” (premiera w niedzielę 16 października o godz. 12:00). Kamera National Geographic podąża m.in. torami połączenia kolejowego między Bergen a Oslo, które znane jest z zapierających dech w piersiach krajobrazów. Sześcioodcinkowa seria zabiera widzów w podróż również do Meksyku czy Szwajcarii, by z perspektywy lotu ptaka podziwiać malownicze krainy przecinane torami kolejowymi w najmniej spodziewanych miejscach.

Tymczasem w serii „Transportowe megahuby” (premiera w czwartek 20 października o godz. 22:00) zajrzymy za kulisy największych węzłów komunikacyjnych, w których przez całą dobę przemieszczają się tysiące podróżnych i miliony ton towarów. W programie odwiedzimy m.in. długi na 40 km port w Rotterdamie, będący największym tego typu obiektem w Europie, a także potężne lotnisko w Seulu, które rocznie obsługuje ponad 71 mln pasażerów.

To jednak nie koniec nowości, bo w październiku czekają nas nowe sezony hitowych serii „Koszmarna wyprawa” (premiera we wtorek 18 października o godz. 22:00), „Porzucone konstrukcje” (premiera w czwartek 13 października o godz. 21:00) oraz „III Rzesza: Droga do upadku” (premiera w piątek 28 października o godz. 22:00). Poza tym zajrzymy daleko w głąb kosmosu razem z twórcami filmu dokumentalnego „Superteleskop” (premiera w niedzielę 23 października o godz. 13:00).

Dzikiej przyjemności w oglądaniu dostarczą również cykle specjalne przygotowane przez National Geographic Wild, jak „Miesiąc z gadami” czy „Dzikie halloween”. Nat Geo People ukaże tymczasem ludzka perspektywę zwierząt w cyklu poświęconym weterynarzom i ratownikom.

 

 

CZAS WIKINGÓW
VIKINGS: THE RISE AND FALL
Premiery w niedziele od 2 października o godz. 22:00 w National Geographic
(6×60)

rzez ponad 300 lat wikingowie z szaloną skutecznością powiększali zasięg swojego imperium, co było możliwe przede wszystkie dzięki ich wyjątkowej waleczności. Jednak czy przemoc to jedyne, z czym powinniśmy ich kojarzyć? Historia wikingów często przedstawiana jest niczym jednowymiarowy horror, który pokazuje ich wyłącznie od strony rzezi i terroru. Na szczęście rozwój nauki w drugiej dekadzie XXI w., szczególnie w zakresie bioarcheologii sprawił, że możemy odrzucić fałszywe legendy i odkryć prawdę o tym, kim naprawdę byli wikingowie. W sześcioodcinkowym serialu dokumentalnym „Czas wikingów” grupa czołowych naukowców (m.in. z Wielkiej Brytanii czy Islandii) przedstawi swoje przełomowe ustalenia. Poznamy nie tylko historię podbojów, ale również przekonamy się, jak wyglądało życie codzienne „zwykłych” wikingów. WIĘCEJ O SERII TUTAJ >

NAJPIĘKNIEJSZE TRASY KOLEJOWE
WORLD’S GREATEST TRAIN JOURNEYS FROM ABOVE
Premiery w niedziele od 16 października o godz. 12:00 w National Geographic
(6×60)

Stukot kół o szyny i zmieniający się za oknem krajobraz sprawia, że podróże kolejowe działają na wiele osób kojąco. Program „Najpiękniejsze trasy kolejowe” dostarcza równie przyjemnych wrażeń. Za sprawą serii przenosimy się do takich krajów jak Szwajcaria, Norwegia, Meksyk czy Indie, by móc podziwiać crème de la crème tego transprotu, czyli jedne z najwspanialszych tras kolejowych na świecie, obfitujących w nieprawdopodobne wręcz widoki. Wszystko to ukazane z perspektywy lotu ptaka. Poza wspaniałymi ujęciami z drona poznamy również historie, jakie stoją za ludźmi obsługującymi infrastrukturę szynową. Dowiemy się na przykład, dlaczego trasa Copper Canyon w Meksyku była budowana aż 100 lat oraz co łączy dynamit z pociągami.

TRANSPORTOWE MEGAHUBY
GIANT HUBS
Premiery w czwartki od 20 października o godz. 22:00 w National Geographic
(6×60)

W programie zaglądamy za kulisy największych węzłów transportowych. Jednym z takich miejsc jest największy port morski w Europie położony w okolicach holenderskiego Rotterdamu, którego powierzchnia jest porównywalna do takich miast jak Kielce czy Radom. Każdego roku to „miasto w mieście” przyjmuje około 30 000 statków morskich i 120 000 statków śródlądowych. W innym z odcinków przeniesiemy się na megalotniska przesiadkowe w Monachium i Seulu. Co pełni kluczową rolę w tak ogromnych węzłach komunikacyjnych, by móc zagwarantować pasażerom najwyższe standardy bezpieczeństwa? W jaki sposób przebiega organizacja niekończącego się wręcz ciągu startów i lądowań, by zmniejszyć ryzyko opóźnień? To jedne z wielu pytań, na które odpowiedź poznamy w tej serii.

KOSZMARNA WYPRAWA
BANGED UP ABROAD 15
Premiera we wtorki od 18 października o godz. 22:00 w National Geographic
(10×60)

„Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” – to przysłowie jest na tyle uniwersalne, że okazuje się trafne nawet, jeśli mówimy o więziennictwie. Jednym z największych koszmarów, jakie mogą spotkać przestępców, jest odbywanie kary pozbawienia wolności na drugim końcu świata. Odmienna kultura, bariera językowa i wrogość innych więźniów sprawia, że taki pobyt zamienia się w osobistą gehennę. „Koszmarna wyprawa” to przede wszystkim dramatyczne historie ludzi, którzy trafili do więzień z dala od swoich ojczystych krajów i tam zapłacili wysoką cenę za przestępcze życie. Wszystkich ich łączy jedno – zrobiliby wszystko, by móc odbywać wyrok w swoim państwie.

PORZUCONE KONSTRUKCJE
ABANDONED ENGINEERING 7
Premiery w czwartki od 13 października o godz. 21:00 w National Geographic
(1×60)

Zwiedzanie opuszczonych konstrukcji jest fascynującą, aczkolwiek niebezpieczną przygodą. W programie „Porzucone konstrukcje” z poziomu naszej wygodnej i ciepłej kanapy przeniesiemy się do różnych zakątków świata, by razem z National Geographic eksplorować opuszczone budowle, które noszą ślady niezwykłych historii. Seria bada, w jakim celu powstały, jakie sekrety skrywają ich ruiny oraz jak ewentualnie zagospodarować je w przyszłości.

III RZESZA: DROGA DO UPADKU
HITLER’S LAST STAND 4
Premiery w piątki od 28 października o godz. 22:00 w National Geographic
(6×60)

W 1945 r. nazistowscy żołnierze walczyli do ostatniego żołnierza, aby powstrzymać siły alianckie przed wyzwoleniem Europy. Wiedzieli jednak, że potęga III Rzeczy chyli się ku upadkowi. W sześcioodcinkowej serii szczegółowo prześledzimy ostatnie chwile hitlerowskich Niemiec. Przypomnimy sobie m.in. kulisy D-Day, czyli słynnego lądowania w Normandii czy amerykańskie natarcie na Linię Zygfryda i późniejsze zdobycie Akwizgranu.

SUPERTELESKOP
ULTIMATE SPACE
Premiera w niedzielę 23 października o godz. 13:00 w National Geographic
(1×60)

Przed wami prawdziwy cud technologii. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który od 1,5 roku znajduje się w przestrzeni kosmicznej (ok. 1,5 mln km od Ziemi), umożliwia obserwacje zarówno odległych o miliardy lat świetlnych galaktyk, jak i gwiazd w Drodze Mlecznej. Teleskop Jamesa Webba różni się od swojego poprzednika, czyli Teleskopu Hubble’a, tym, że zamiast światła widocznego zbiera światło podczerwone. Ta cecha umożliwia mu podglądanie obiektów jeszcze dalej przesuniętych ku czerwieni.

 

 

CYKL SPECJALNY: DZIKIE HALLOWEEN
Premiery w poniedziałek 31 października od godz. 18:00 w National Geographic Wild

Buuuuu! W tym wyjątkowym, sześciogodzinnym paśmie dojdzie do dzikiej konfrontacji ze światem przyrody. Odgłosy upiornego wycia i mrożący krew w żyłach widok błyszczących oczu, wysysające krew kły… Czy legendy o najstraszniejszych przedstawicielach świata natury mają w sobie coś z prawdy?

W ramach cyklu zobaczymy premiery:

WETERYNARZE NA HALLOWEEN
HOWL-O-WEEN MASH UP 1
Premiera w poniedziałek 31 października od godz. 18:00

Niekiedy poranione i kontuzjowane zwierzęta przypominają wampiry lub zombie. Wszystkie te biedne stworzenia, by wrócić do “świata żywych”, potrzebują pomocy ze strony kompetentnych weterynarzy. W tym programie prześledzimy najstraszniejsze i najdziwniejsze sceny, jakie rozegrały się w popularnych serialach o weterynarzach, emitowanych na antenie National Geographic Wild.

FAKTY KONTRA KOSZMARY
FACTS VS FEAR
Premiera w poniedziałek 31 października o godz. 19:00

Lęk przed pająkami jest jedną z najczęściej występujących fobii. Ale nie tylko te zwierzęta budzą nasze przerażenie. Węże, wilki czy rekiny niekiedy potrafią spędzić nam sen z powiek. Czy ten strach ma uzasadnienie w rzeczywistości?

DZIKA KONFRONTACJA
SOMETHING BIT ME! COMPILATION SEASON
Premiera w poniedziałek 31 października od godz. 20:00

Twórcy programu opowiedzą o najbardziej przerażających atakach zwierząt na ludzi. Poznamy pewną kelnerkę, która w drodze do domu spotyka największego drapieżnika na świecie, a także surfera, który wrócił na brzeg z dziwnym ukąszeniem. Oprócz relacji osób poszkodowanych usłyszymy komentarze ekspertów, którzy opowiedzą, jak unikać niebezpieczeństw.

CYKL SPECJALNY: MIESIĄC GADÓW
W każdą niedzielę od 9 października o godz. 14:00 w National Geographic Wild

Gady to zwierzęta, które potrafią budzić powszechny strach – boimy się węży, jaszczurek, nie mówiąc już o aligatorach. Nasz lęk jednak sprawia, że często zapominamy, jak pożyteczne są one dla środowiska. W serii „Miesiąc z gadami” widzowie National Geographic Wild będą mieli okazję poznać niezwykłe gatunki i przyjrzeć się ich życiu.

W ramach cyklu zobaczymy premiery:

SEKRETNE ŻYCIE KROKODYLI
CROCODILES REVEALED

Kamery towarzyszą ekipie naukowców, którzy wybrali się na podwodną wyprawę do delty rzeki Okawango w Bostwanie, by poznać sekrety jednych z najbardziej skutecznych drapieżników – dorosłych krokodyli. Przy okazji dowiemy się wielu ciekawych informacji o anatomii tych fascynujących zwierząt.

CRITTER FIXERS – ZWIERZĘCY CUDOTWÓRCY: GADY
CRITTER FIXERS: COUNTRY VETS: REPTILE COMPILATION

Program przedstawia historię duetu doktorów Hodges’a i Fergusona, którzy prowadzą własną klinikę weterynaryjną. Wśród pacjentów są przede wszystkim zwierzęta domowe, jednak również od czasu do czasu pod opiekę trafiają bardziej egzotyczne gatunki. W tym odcinku uwaga skupiona jest na leczeniu gadów.

ZWIERZAKI W OBIEKTYWIE
AMERICA’S FUNNIEST HOME VIDEOS: ANIMAL EDITION 2
Premiera we wtorek 25 października o godz. 18:00 i 19:00 w National Geographic Wild
(12×60)

W drugim sezonie lubianego programu „Zwierzaki w obiektywie” zobaczymy przezabawne nagrania nadsyłane z całych Stanów Zjednoczonych. Przekonamy się, co się dzieje, gdy kózki panikują, modliszka ćwiczy sztuki walki, a także poznamy historię wyjątkowo rozmownego kruka Raymonda i trafimy na psią imprezę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *