“Pearl Harbor” – Premiera na kanale Polsat Viasat History

Hawaje, Ocean Spokojny. Idealny, nieskazitelnie czysty obraz. A jednak, 80 lat temu, ta idylliczna wręcz sceneria była miejscem jednej z najbardziej pamiętnych bitew II wojny światowej. 7 grudnia 1941 roku o godzinie 7:53 rano, japońska eskadra powietrzna zaatakowała amerykańską flotę zakotwiczoną na wodach Pearl Harbor. Stany Zjednoczone i ich strategia obronna otrzymały cios prosto w serce.

 

W rocznicę ataku na Pearl Harobor kanał Polsat Viasat History zaprezentuje nowy, dwuczęściowy program dokumentalny „Pearl Harbor”, który krok po kroku przedstawi widzom przebieg jednej z największych bitew II wojny światowej. Premiera programu we wtorek, 7 grudnia o 22:00 na kanale Polsat Viasat History.

Atak na Pearl Harbor oznaczał przystąpienie Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej, do którego doszło dzień po wydarzeniach na Hawajach, kończąc tym samym politykę izolacjonizmu i przenosząc konflikt na zupełnie nowy, prawdziwie globalny poziom. Bez zaangażowania USA wynik II wojny z pewnością byłby zupełnie inny.

Na froncie azjatyckim uderzenie na Pearl Harbor zapoczątkowało odliczanie do kolejnej katastrofy – zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej na Japonię, na tych samych ludzi, którzy myśleli, że rankiem 7 grudnia 1941 roku uda im się rzucić na kolana najpotężniejszy naród świata.

W jaki sposób Pearl Harbor zmieniło oblicze II wojny światowej, a tym samym całego świata? Dlaczego prezydent Franklin Delano Roosevelt nazwał to wydarzenie „dniem hańby”? Czy rzeczywiście było to zwycięstwo Japonii? Jakie było tło dyplomatyczne przed atakiem na Pearl Harbor? Czy atak był prawdziwym zaskoczeniem? Dokument „Pearl Harbor” stara się udzielić odpowiedzi na te pytania i jest kluczowy dla zrozumienia tej karty historii Stanów Zjednoczonych, Japonii i całego świata.

Autorami dokumentu są David Korn-Brzoza i Olivier Wieviorka. Korn-Brzoza to wielokrotnie nagradzany francuski reżyser, znany z takich filmów dokumentalnych jak „Winston Churchill: A Giant in the Century” i „Ku Klux Klan: An American Story”. Wieviorka jest francuskim historykiem specjalizującym się w historii II wojny światowej i francuskiego ruchu oporu. Pracował przy filmach dokumentalnych jak: „1917: Jeden rok, dwie rewolucje” i „L’exode”. Przed napisaniem scenariusza do dokumentu „Pearl Harbor”, Korn-Brzoza i Wieviorka pracowali razem przy innych projektach, takich jak „Krajobraz po Hitlerze”, który otrzymał nagrodę za najlepszy program telewizyjny na Grand Prix des Médias na CB News w 2016 roku, oraz „Ostatni rok Hitlera”.

Premiera dwuczęściowego programu dokumentalnego „Pearl Harbor” we wtorek, 7 grudnia o 22:00 na Polsat Viasat History

Emisja drugiego odcinka tego samego dnia o 23:05

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *