MediaPlatforma Canal+/ Canal+ Polska

Piotr „Emade” Waglewski twórcą muzyki do trzeciego sezonu BELFRA (wideo)

Oryginalna ścieżka dźwiękowa, która podbija kryminalną i zagadkową atmosferę to jedna z licznych zalet trzeciej odsłony BELFRA. Jej autorem jest jeden z najbardziej uznanych muzyków hiphopowych i DJ-ów w Polsce – Piotr „Emade” Waglewski, dla którego jest to pierwszy serialowy projekt. Co sam Waglewski myśli o pracy nad serialem?

 

 

 

Czym inspirowałeś się, tworząc muzykę do BELFRA?

Inspirowałem się głównie ambientową muzyką elektroniczną, dosyć mroczną. Chciałem, aby te dźwięki podkreślały napięcie wynikające ze scenariusza.

Czy zależało Ci, żeby nowa ścieżka dźwiękowa wyróżniała się w porównaniu do muzyki z poprzednich sezonów?

Mam nadzieję, że finalnie jest to muzyka różniąca się od poprzednich sezonów. Przyznam, że muzykę z poprzednich sezonów przesłuchałem pobieżnie. To był zabieg celowy. Nie chciałem się nią inspirować, ale stworzyć zupełnie nową jakość.

Jaka jest różnica między tworzeniem muzyki na Twoje „normalne” albumy a tworzeniem muzyki filmowo-serialowej?

Tworzenie muzyki serialowo-filmowej jest odmienne od komponowania na potrzeby albumu muzycznego. W dużej mierze jest tak za sprawą tworzenia utworów pod konkretną scenę filmową. Często napięcia czy emocje wynikające z danej sceny nakreślają mi kierunek, w którym mam podążyć dźwiękowo, natomiast kompozycje na album nie są w żadnym stopniu pokierowanie filmowymi scenami czy scenariuszem.

Czy jesteś fanem BELFRA?

Akurat tak się składa, że oglądałem dwa poprzednie sezony, które bardzo mi się podobały. Tym bardziej propozycja stworzenia muzyki do BELFRA była dla mnie świetną przygodą i wyzwaniem.

W BELFRZE dodatkowo w rolę jednego z uczniów, Kubę, wcielił się Mateusz „Asthma” Wardyński, który należy do grona najbardziej obiecujących młodych polskich raperów. W serialu można również usłyszeć utwory tak popularnych i lubianych artystów jak Kwiat Jabłoni, PR0BL3M czy Ralph Kamiński.

Trzeci sezon BELFRA to wciągający od pierwszego momentu kryminał, ze scenariuszem naszpikowanym zwrotami akcji. W głównych rolach wystąpili tak znani aktorzy jak Maciej Stuhr, Roma Gąsiorowska, Jacek Koman, Marek Kalita, Mirosław Baka, Katarzyna Herman, czy Agata Kulesza oraz młode pokolenie: Michael Zieliński, Wiktoria Kruszczyńska, Hubert Miłkowski, Karolina Kowalska i Kamil Pudlik. Reżyserem wszystkich odcinków jest Łukasz Grzegorzek, zdobywca nagrody za „Moje wspaniałe życie”, w kategorii najlepsza reżyseria na FPFF w Gdyni oraz nominowany za ten tytuł do Orłów 2022 w kategorii najlepszy film. Za scenariusz odpowiadają: Monika Powalisz i Przemysław Nowakowski („Bez tajemnic”, „Pakt”) oraz Liliana Pomykalska i Kacper Wysocki (KLANGOR). Producentkami ze strony CANAL+ są Beata Ryczkowska i Agnieszka Nejman, producentem wykonawczym z ramienia Opus TV Piotr Dzięcioł i Mariusz Włodarski.

Pierwszych pięć odcinków nowego sezonu BELFRA jest już dostępnych na platformie CANAL+ online

fot.Estella Dandyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *