DVB-TSport w TVTVP

PKO Ekstraklasa: Piast Gliwice – Wisła Kraków w TVP Sport

Przed nami ostatnia, 30. kolejka PKO Ekstraklasy. Znamy już mistrza, wicemistrza oraz brązowego medalistę. Wciąż nie wiadomo, kto zajmie czwarte miejsce, premiowane grą w Lidze Konferencji Europy. Największe na to szanse ma Piast Gliwice.

Rozgrywki 2020/21 PKO Ekstraklasy były sezonem przejściowym. Po raz pierwszy od 2012 roku nie było siedmiu dodatkowych kolejek w rundzie finałowej. Ze względu na opóźnienia związane z pandemią koronawirusa zdecydowano, że rozegrane zostanie 30 serii gier. W przyszłym sezonie z kolei czeka nas nowy scenariusz, bo liga zostanie poszerzona do 18 drużyn, a więc kolejek będzie 34.

Już w 28. kolejce poznaliśmy mistrza Polski, którym została Legia Warszawa. Z kolei na zakończenie 29. serii stało się jasne, że wicemistrzem został Raków Częstochowa, który pokonał 1:0 Piasta Gliwice i ma już nad trzecią Pogonią Szczecin cztery punkty przewagi. Portowcy wiedzą, że odbiorą brązowe medale, bo wyprzedzają gliwiczan o 10 “oczek”.

Pozostały zatem dwie niewiadome – kto zajmie czwarte miejsce, które dzięki zdobyciu przez Raków Pucharu Polski również zagwarantuje grę w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy, a także kto spadnie. Szanse na LKE wciąż aż pięć drużyn. Piast jest najbliżej kolejnego występu w Europie, bo jest czwarty i ma 42 punkty.

Zespół Waldemara Fornalika musi jednak mieć się na baczności, bo taki sam dorobek mają Lechia Gdańsk i Śląsk Wrocław. Lechiści mają gorszy bilans meczów bezpośrednich z Piastem, natomiast wrocławianie remisowy, ale przegrywają w bilansie bramkowym. Na swoją szansę czają się także Zagłębie Lubin (41 pkt) oraz rewelacyjny beniaminek – Warta Poznań (40).

Wszystko w swoich rękach ma jednak Piast. Jeżeli pokona Wisłę na własnym obiekcie, na pewno zagra w el. LKE. Biała Gwiazda ma za sobą kiepski sezon, ale zapewniła już sobie utrzymanie. Po 29 kolejkach plasuje się na 14. pozycji z 30 punktami. Korespondencyjną walkę o utrzymanie stoczą Stal Mielec i Podbeskidzie Bielsko-Biała. Górali uratuje tylko wygrana w Warszawie z Legią i porażka mielczan we Wrocławiu ze Śląskiem.

Pierwszy mecz Piasta z Wisłą, rozegrany w 15. kolejce, miał niesamowity przebieg. Wiślacy już po 20 minutach prowadzili na Reymonta 3:0 po golach Łukasza Burligi, Macieja Sadloka i Felicio Browna Forbesa. Goście wzięli się za odrabianie strat i przed przerwą było już 3:2 dzięki trafieniom Jakuba Świerczoka i Dominika Steczyka. Po przerwie Świerczok dołożył kolejną bramkę, a w doliczonym czasie zwycięstwo 4:3 Piastowi dał Kristopher Vida.

Po meczu przeniesiemy się na Łazienkowską, gdzie złote medale oraz puchar za mistrzostwo Polski odbierze Legia Warszawa. Wojskowi w ostatniej kolejce zmierzą się z walczącym o utrzymanie Podbeskidziem.