PolecaneSport w TV

PKO Ekstraklasa w Azji, Grecji i Portugalii?

Powrót PKO Ekstraklasy planowany jest na koniec maja. Liga może być wówczas pokazywana w Grecji czy Portugalii. Potencjalne wpływy szacuje się na 7 milionów złotych.

 

 

 

Trwają przymiarki do wznowienia PKO Ekstraklasy, którą przerwała pandemia koronawirusa. Piłkarze przebywają jeszcze w izolacji, a wkrótce przejdą testy na obecność Covid-19. Pierwsze mecze planowane są na 29 maja. Za kulisami trwają rozmowy dotyczące sprzedaży praw mediowych do innych państw w Europie.

Ekstraklasa na sprzedaży praw mediowych może zarobić nawet siedem milionów złotych. Istnieje też szansa na poszerzenie bazy widzów z całej Europy. Aktualnie mecze najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce emitowane są na Bałkanach czy w Niemczech.

– Prowadzimy rozmowy dotyczące sprzedaży praw międzynarodowych do dwóch meczów każdej z planowanych jedenastu kolejek rozgrywek – przyznaje w rozmowie z TVPSPORT.PL Małgorzata Borkowska, konsultant ds. praw mediowych w Ekstraklasie S.A.

Nowe rynki

Ekstraklasa może wejść szerzej na rynek europejski. Już w tej chwili prowadzone są rozmowy z zainteresowanymi podmiotami. W tej chwili mecze można oglądać za pośrednictwem aplikacji i strony internetowej w formie VOD. Jeśli negocjacje zostaną sfinalizowane, mecze rozgrywek będą transmitowane także w telewizjach.

– Mamy już za sobą pierwsze kontakty z potencjalnymi partnerami, ale spodziewamy się zwiększonego zainteresowania prawami po oficjalnym ogłoszeniu za granicą wstępnej daty powrotu do rozgrywek. Już teraz zgłaszają się do nas zarówno agencje, zajmujące się dystrybucja praw na całym świecie, jak i pojedynczy nadawcy. Wpłynęły już miedzy innymi zapytania z Portugalii, Grecji, Skandynawii oraz z rynków azjatyckichopowiada Borkowska.

Do końca sezonu 2019/2020, PKO Ekstraklasa rozegra jeszcze 88 meczów. Skąd sprzedaż praw do dwóch meczów w każdej kolejce?

– Przyjęliśmy takie założenie biznesowe, bo to pozwoli nam to na równolegle promowanie transmisji telewizyjnych i dostępności meczów w aplikacji i serwisie Ekstraklasa.TV, gdzie fani polskiego ligowego futbolu mogą oglądać wszystkie transmisje meczów na żywo i w formie VODdodaje Borkowska.

Dodatkowy zarobek

Aktualna umowa do transmisji Ekstraklasy na polskim rynku gwarantuje spółce około 250 milionów złotych. Kontrakt obowiązuje przez sezony 2019/2020 oraz 2020/2021. W tej chwili szacuje się, że Ekstraklasa jest na ósmym miejscu w europejskim rankingu cen praw mediowych do rozgrywek piłki nożnej.

Sprzedaż praw zagranicznym podmiotom przyniesie Ekstraklasie dalsze zyski. – W sezonie 2019/20 całość wpływów z praw międzynarodowych szacujemy na kwotę rzędu 7 milionów złotychinformuje Borkowska, która zapowiedziała też, kiedy można spodziewać się finalizowania kontraktów. – Umowy zapewne będą podpisywane w maju lub na początku czerwca. Wtedy dopiero będzie można mówić o poziomie finansowym tych kontraktówdodaje.

Po powrocie rozgrywek, Telewizja Polska będzie transmitowała hitowe spotkanie 27. kolejki PKO Ekstraklasy. W sobotę 30 maja o godzinie 20:00, Lech Poznań zmierzy się z Legią Warszawa. Mecz będzie można obejrzeć na antenie TVP SPORT, na TVPSPORT.PL oraz w aplikacji TVP Sport.

źródło: sport.tvp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *