MediaPolsatZapowiedzi TV

“Planeta skarbów” – nowy program dokumentalny na kanale Polsat Viasat History

Dawniej mówiono o siedmiu cudach świata starożytnego — dziś na listach UNESCO znajduje się 1121 takich wyjątkowych skarbów kultury. Wielu z nich zagrażają klęski żywiołowe, wojny, urbanizacja czy po prostu upływ czasu. W sześcioodcinkowej serii „Planeta skarbów”, której premiera odbędzie się 8 sierpnia o 19:55 na kanale Polsat Viasat History, historyk Christopher Clark oprowadza nas po najciekawszych miejscach z listy UNESCO na całym świecie.

 

Najpierw odwiedzimy kolebkę cywilizacji, czyli Afrykę, a tam przyjrzymy się z bliska kompleksowi piramid w Gizie, który jest jedynym z siedmiu starożytnych cudów świata pozostającym w całkowicie nienaruszonym stanie. Zobaczymy również znaną ze starożytnych korzeni chrześcijańskich Etiopię, a także zapierający dech w piersiach Park Narodowy Serengeti w północnej Tanzanii. Z kolei w malowniczych Indiach pełnych budowli znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO odwiedzimy między innymi: położone nad brzegiem Gangesu miasto Varanasi, gwarny Bombaj oraz monumentalne zamki i pełne przepychu pałace Radżastanu. Dotrzemy też do wspaniałego Tadż Mahal oraz do samych podnóży majestatycznych Himalajów.

W podróży odwiedzimy również Bliski Wschód, gdzie zobaczymy jedno z najstarszych miejsc zamieszkanych przez ludzi w Wadi Rum i odkryjemy wykutą w skale Petrę oraz miasto Persepolis, stolicę imperium perskiego sprzed około 2500 lat. Będziemy podziwiać Isfahan, w którym znajdują się wspaniałe meczety, budynki rządowe oraz Wielki Bazar. Z kolei w miejscu, w którym spotykają się Stary i Nowy świat, czyli w Ameryce Łacińskiej, odnajdziemy dziedzictwo prekolumbijskich cywilizacji, kolonialną architekturę i wspaniałe piękno przyrody. Odkryjemy tu hiszpańskie budowle w Hawanie i Quito i zobaczymy Park Narodowy Galapagos – dom wielu wyjątkowych zwierząt.

W Europie z kolei odwiedzimy Wenecję, będziemy podziwiać zaimki nad pięknym Renem, dotrzemy także do miasta świateł i miłości, czyli Paryża, trafimy do huty żelaza w niemieckim Völklinger oraz do malowniczych londyńskich ogrodów Kew Gardens. A na koniec naszej wyprawy poznamy bogactwo kulturowe Azji Południowo-Wschodniej: Angkor Wat w Kambodży; Luang Prabang w Laosie; imponujące tarasy ryżowe na Bali oraz Zatokę Ha Long w Wietnamie.

Premiera serii „Planeta skarbów“ 8 sierpnia o 19:55 na kanale Polsat Viasat History. Emisja kolejnych odcinków w niedziele o tej samej porze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *