Plextor: Usuwanie danych z dysku NVMe zgodne z RODO

Plextor, lider rynku wydajnych pamięci masowych, udostępnił najnowszą wersję autorskiego oprogramowania Plextool, tym razem przeznaczonego dla dysków SSD NVMe – Plextool NVMe Edition. Może być ono szczególnie interesujące w kontekście wejścia w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO lub z ang. GDPR), bowiem pozwala m.in. na bezpieczne usuwanie danych z dysku NVMe.
 
Podczas usuwania pliku zapisanego w tablicy alokacji, w rzeczywistości zmieniany jest jedynie pierwszy bajt jego nazwy. Sama treść pozostaje nienaruszona aż do momentu, w którym zostanie nadpisana innymi danymi z powodu niewystarczającej przestrzeni dyskowej.
Właśnie dlatego, nawet po pozornym usunięciu pliku, można go cały czas odzyskać za pomocą specjalnego oprogramowania. Na skuteczne usuwanie danych nie pozwala także opcja formatowania dysku, która kasuje i odtwarza system plików, nie naruszając sektorów pamięci, w których informacje są przechowywane.
W przypadku dysków SSD, aby uzyskać pewność, że skasowanych danych nie da się już odzyskać, należy skorzystać z funkcji Secure Erase.Polecenie to działa na poziomie sprzętowym (wykonuje je oprogramowanie dysku, a nie aplikacja) i trwale usuwa dane ze wszystkich bloków pamięci.
Aby uruchomić funkcję Secure Erase na nowych dyskach Plextor, takich jak np. tegoroczne Plextor M9PeY i PlextorM9PeG, wystarczy skorzystać z oprogramowania Plextool, przeznaczonego dla nośników NVMe. Dzięki temu posiądziemy 100-procentową pewność, że wszystkie wrażliwe dane zostały bezpowrotnie usunięte.
Poza tym, nowa wersja oprogramowania Plextool dostarcza użytkownikom niezbędnych informacji, potrzebnych domonitorowania stanu dysku. Aplikacja, dzięki technologiiS.M.A.R.T. (z ang. Self-Monitoring, Analysis and ReportingTechnology), pozwala kontrolować takie parametry, jak stan i żywotność urządzenia, aktualna temperatura pracy oraz ilość dostępnego i zajętego miejsca.
Dzięki prostemu designowi, niewielkiemu rozmiarowi (tylko12,3 MB) i łatwemu w obsłudze interfejsowi, Plextool NVMe Edition stanowi idealne wsparcie dla dysków SSD NVMe marki Plextor. Wspierane modele to: seria M8Pe, seria M8Se oraz najnowsza, tegoroczna seria M9Pe.
Nowe oprogramowanie Plextool NVMe Edition można pobrać z adresu: goplextor.com/pl/Support/Downloads
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *