PortalObronny.pl wręczył nagrody Złote Gardy
Podczas Warszawskich Targów Obronnych odbyła się pierwsza gala wręczenia Złotych Gard – nowych nagród ustanowionych przez Portal Obronny (Grupa ZPR Media). Wyróżnienia trafiły do osób, instytucji i przedsiębiorstw, które w szczególny sposób przyczyniają się do wzmacniania bezpieczeństwa oraz potencjału obronnego Polski.
Gala Złotych Gard była jednym z najważniejszych punktów programu Warszawskich Targów Obronnych, które odbyły się w halach EXPO XXI.
Laureatami pierwszej edycji nagród zostali:
– Fabryka Broni „Łucznik”-Radom – za opracowanie karabinka GROT A3;
– Linda i Robert Ollisowie oraz kpt. rez. Karol Cierpica – za działania na rzecz upamiętniania sierż. szt. Michaela Ollisa i wzmacniania polsko-amerykańskiego braterstwa broni;
– Straż Graniczna – za służbę i zaangażowanie w ochronę granicy państwowej;
– dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce SA – za stworzenie i rozwój marki Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego;
– Huta Stalowa Wola SA – za kierowanie pracami nad Bojowym Wozem Piechoty „Borsuk”;
– ICEYE Polska – za rozwój technologii satelitarnych wspierających bezpieczeństwo państwa i zarządzanie kryzysowe;
– gen. dyw. Karol Molenda – za utworzenie i rozwój Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni;
– gen. broni Maciej Klisz – za skuteczne dowodzenie Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych;
– gen. broni prof. Grzegorz Gielerak – za działania na rzecz rozwoju medycyny pola walki i budowania odporności medycznej państwa.
Podczas gali wręczono również Złotą Gardę Czytelników Portalu Obronnego. W głosowaniu zwyciężył kpr. Mateusz z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, pierwszy Polak, który wygrał prestiżowe zawody Best Warrior Competition w Stanach Zjednoczonych. Laureat zdecydował się jednak przekazać nagrodę st. post. Łukaszowi Schönowi z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, który uratował 17 osób z płonącego budynku.
Warszawskie Targi Obronne, zorganizowane przez Grupę ZPR Media i należący do niej Portal Obronny, odbyły się w dniach 19-20 czerwca i było to pierwsze takie wydarzenie w stolicy. Wśród wystawców było ponad 110 firm z sektora militarno-wojskowego, dla odwiedzających przygotowano pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych, warsztaty oraz spotkania poświęcone bezpieczeństwu. Na trzech scenach odbyło się blisko 50 paneli, debat, dyskusji i prezentacji.
2. edycja Targów zaplanowana jest na 24-26 czerwca 2027 roku.
foto, źródlo. Grupa ZPR Media
