MediaTVPZapowiedzi TV

Premiera dokumentu „Błękitna Armia 1917-1919” w TVP Historia

3 lutego (sobota) o godz. 16.20 TVP Historia zaprasza na premierę wyjątkowego fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Błękitna Armia 1917-1919” zrealizowanego przez TVP3 Lublin we współpracy z Centralną Biblioteką Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. To pierwsza z cyklu premier, jakie TVP Historia zaplanowała w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Błękitna Armia 1917-1919” to fabularyzowany film dokumentalny w reżyserii Leszka Wiśniewskiego i Jerzego Turowicza o losach polskich żołnierzy na frontach I wojny światowej, tworzeniu wojska polskiego i jego roli w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Opowiada o zapomnianym fragmencie polskiej historii: utworzeniu, organizacji i szkoleniu oraz wyposażeniu oddziałów Armii Polskiej, utworzonej we Francji dekretem Prezydenta Republiki Raymonda Poincare z 4 czerwca 1917 roku, dzięki staraniom Komitetu Narodowego Polskiego. Dowódcą tej armii, zwanej od koloru żołnierskich mundurów Błękitną Armią, Komitet Narodowy Polski mianował gen. Józefa Hallera, przedwojennego instruktora scoutingu i Towarzystwa Sokół we Lwowie, a później dowódcę 2. Brygady Legionów Polskich oraz 2. Korpusu Polskiego w zbolszewizowanej Rosji.

Błękitna Armia, licząca ok. 70 tysięcy żołnierzy i wyposażona w nowoczesne uzbrojenie oraz sprzęt bojowy (w tym ponad 1000 pojazdów mechanicznych, 120 najnowocześniejszych czołgów lekkich Renault 17 FT, a także 90 samolotów) zapisała bohaterską kartę w walce z Niemcami (i ich sprzymierzeńcami) na ziemi francuskiej (m.in. w Szampanii i w rejonie Wogezów), a po przejeździe transportami kolejowymi do Polski w kwietniu czerwcu 1919, broniąc Ojczyzny przed inwazją bolszewickiej Rosji. Oddziały Błękitnej Armii, wcielone w skład Wojska Polskiego, decydowały o wyzwoleniu z rąk ukraińskich Lwowa i Borysławsko – Drohobyckiego Zagłębia Naftowego.

„Błękitna Armia 1917-1919” w sobotę, 3 lutego o godz. 16.20 w TVP Historia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *