Premiera filmu „Babilon – raport o stanie wojennym”

We wtorek, 7 grudnia odbyła się uroczysta premiera filmu Telewizji Polskiej „Babilon – raport o stanie wojennym” w reżyserii Marka Bukowskiego na podstawie książki Marka Nowakowskiego „Raport o stanie wojennym. Zapiski z codzienności”. Film został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości”.

 

Przedstawiona w filmie codzienność okresu stanu wojennego wykracza poza obrazki milicyjnych patroli, widoku grzejących się nad koksownikami żołnierzy, czy telewizyjne wystąpienie generała Jaruzelskiego zamiast „Teleranka”. Stan wojenny to nie tylko zima 1981 roku. Mieszkańcy PRL-u przez ponad 1,5 roku zmuszeni byli żyć na granicy ubóstwa, walczyć o przetrwanie, zabiegać o jedzenie w sytuacji, gdy jak pisał Marek Nowakowski „(…) władza chwyciła naród w swe żelazne łapy i dusi”.

Tłem przedstawionej w filmie opowieści są wydarzenia, które rozegrały się 3 maja 1982 r. na ulicach Warszawy. Tego dnia milicja i ZOMO brutalnie spacyfikowały największą od czasów wprowadzenia stanu wojennego demonstrację. W filmie nie brakuje zdjęć archiwalnych. Ponadto dodatkowym zabiegiem reżyserskim jest połączenie klasycznej fabuły z komiksową animacją.

W filmie postać głównego bohatera, nastoletniego Jacka, gra Szymon Bukowski, a w rolę matki młodego chłopaka wcieliła się Jolanta Fraszyńska. W pozostałych rolach zobaczymy: Przemysława Bluszcza, Krzysztofa Wakulińskiego, Jacka Knapa, Piotra Głowackiego, Macieja Mikołajczyka, Grzegorza Palkowskiego oraz Tomasza Schimscheinera.

„Babilon – raport o stanie wojennym”:

od 7 grudnia film dostępny na TVP VOD

12 grudnia w TVP1 godz. 20.15

13 grudnia w TVP Historia o godz. 21.40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *