Internet & Gry - Reklama

Premiera nowego podcastu „Był sobie piłkarz” w Onet Audio

W 10-odcinkowej serii Przeglądu Sportowego Onet przybliżamy historie dziesięciu piłkarzy tworzących historię polskiego futbolu. Nie wszyscy z nich zdobywali medale, nie wszyscy wygrywali epokowe mecze, nie byli też znani z pierwszych stron gazet. Wszyscy jednak odegrali ważną rolę w dziejach polskiej piłki i byli świadkami historii. Nie tylko piłkarskiej, ale i tej dotyczącej całej Polski. To kolejna sportowa premiera podcastowa w Onet Audio w tym roku.

 

Bohaterem pierwszego odcinka cyklu „Był sobie piłkarz” jest Antoni Piechniczek. Słynny selekcjoner polskiej kadry ma za sobą o wiele mniej znaną, od trenerskiej, ale barwną historię piłkarską: w której tle oprócz rywalizacji Legii Warszawa, Ruchu Chorzów czy Pogoni Szczecin przewijają się kibicowskie samosądy, przemyt ortalionowych płaszczy z Zachodu i budowa potęgi piłkarskiego (i polskiego) Śląska, na którym w latach 50. i 60. mieszają się lokalny język i lwowski zaśpiew repatriantów, którym m.in. posługuje się jeden z mentorów Piechniczka. Polskę z perspektywy sportowych biografii widać też w kolejnych odcinkach cyklu „Był sobie piłkarz”: choćby tym poświęconym Lubańskiemu, Podolskiemu, czy Klose, z których żaden nie był słynnym napastnikiem. Opowieść Jana Lubańskiego, zapomnianego piłkarza Łódzkiego Klubu Sportowego, to historia walki młodego człowieka z życiowym dramatem i podnoszenia się po stracie najbliższych. Z kolei Waldemar Podolski i Józef Klose opowiadają o trudnym życiu w PRL-u, kiedy jeszcze nawet im się nie śniło, że ich synowie zostaną̨ gwiazdami futbolu.

Zespół Onet Audio stworzył wysokiej jakości serię dokumentalną audio „Był sobie piłkarz” na podstawie książki Antoniego Bugajskiego, dziennikarza „Przeglądu Sportowego”. Wydana w czterech tomach monografia opisuje kariery ponad 120 polskich piłkarzy.

– W pierwszym rzędzie są to opowieści o ludziach z krwi i kości, upadających, powstających z upadków, zmagających się z wielkimi i prozaicznymi problemami, przegrywającymi i wygrywającymi w wielu, czasem nieoczywistych, znaczeniach. Każda historia to skondensowana i odrębna całość, lecz wszystkie mają wspólny mianownik: są barwne, pouczające i przede wszystkim autentyczne mówi Antoni Bugajski.

Seria audio „Był sobie piłkarz”, dostępna w aplikacji Onet Audio, to nie tylko dziennikarstwo narracyjne, lecz także specjalnie wykreowane dźwiękowe doświadczenie, które ma pobudzać wyobraźnię i emocje słuchaczy. Poprzez wyjątkowe opowieści i udźwiękowienie, słuchacze są zapraszani do zanurzenia się w fascynującym świecie polskiego futbolu.

Podcast jest dostępny dla subskrybentów Onet Premium. W dniu premiery dostępne są cztery odcinki oraz odcinek „zero” z felietonem autora serii. Kolejne będą miały premierę w każdą środę rano. Lektorem serii jest jeden z najpopularniejszych głosów w Polsce – Jarosław Łukomski.

W aplikacji Onet Audio dostępna jest także seria dokumentalna „Górnik w potrzasku”, będąca wynikiem kilkumiesięcznej pracy dziennikarza „Przeglądu Sportowego Onet” Łukasza Olkowicza.

Aplikacja Onet Audio ruszyła w październiku 2022 r. Dzięki subskrypcji Onet Premium słuchacze mają tam nielimitowany dostęp m.in. do najpopularniejszych w Polsce podcastów. Wśród nich jest Podcast Roku 2023 “Stan Wyjątkowy, który otrzymał nagrodę publiczności. W ofercie są także inne programy o bieżących wydarzeniach ze świata polityki, gospodarki, biznesu, nowych technologii, ale też o tematyce rodzicielstwa, dotyczące macierzyństwa, spraw społecznych czy kultury.

foto. Ringier Axel Springer Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *