Radio

Premiera podcastowa TOK FM na 40. rocznicę stanu wojennego – “Blizny” Magdaleny Rigamonti

W poniedziałek, 22 listopada 2021 r. na platformie TOK FM swoją premierę będzie miał nowy podcast Magdaleny Rigamonti. To czteroodcinkowy cykl, inspirowany zbliżającą się 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. “Blizny” przedstawiają historie 4 młodych osób, które aparat władzy pozbawił życia, m.in. Grzegorza Przemyka oraz Jarosława Brejzy. Pierwszy odcinek będzie dostępny dla wszystkich internautów, kolejne – wyłącznie dla subskrybentów TOK FM Premium.

 

40 lat po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce Magdalena Rigamonti i redakcja TOK FM powracają do losów czterech młodych ludzi, których aparat władzy pozbawił życia. Byli nimi Grzegorz Przemyk – syn poetki, pobity śmiertelnie w milicyjnym komisariacie, Jarosław Brejza – twórca pierwszej w Polsce niezależnej organizacji młodzieżowej, w stanie wojennym działacz inowrocławskiej opozycji, zaszczuty przez Służbę Bezpieczeństwa, Jacek Zejdler – aktor znany z tytułowej roli w serialu „Stawiam na Tolka Banana”, współpracownik KOR-u, znaleziony martwy w swoim mieszkaniu oraz Kamil Barchański – najmłodsza ofiara stanu wojennego, warszawski licealista, 17-latek, licealny opozycjonista utopiony w Wiśle.

– Podcast “Blizny” opowiada o losach czterech młodych osób, które w ostatniej dekadzie PRL aparat władzy pozbawił życia. Ich historie wciąż nie są do końca wyjaśnione i tak raczej już pozostanie. Są natomiast pełne symbolizmu – także dlatego, że dzisiejsi rówieśnicy bohaterów naszego cyklu, czyli śmiertelnych ofiar komunistycznego reżimu, o stanie wojennym, jego realiach, wydarzeniach i zbrodniach władzy wiedzą często niewiele albo wręcz nic – mówi Bartosz Dąbrowski, reżyser podcastu “Blizny”, producent i wydawca podcastów TOK FM.

Pierwszy odcinek cyklu “Blizny” to historia Grzegorza Przemyka, młodego poety, pobitego śmiertelnie na komisariacie milicji. To jednak nie tylko opis zbrodni, ale samej postaci Przemyka i jego matki, Barbary Sadowskiej. A także późniejszego, wieloletniego zacierania śladów tej zbrodni przez komunistyczne władze.

Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z Cezarym Łazarewiczem, autorem książki “Żeby nie było śladów”, która stała się kanwą filmu fabularnego, polskiego kandydata do Oscara. Rigamonti i Łazarewicz wychodzą ze studia i wjeżdżają na 11. piętro bloku, pod drzwi mieszkania, w którym mieszkał Grzegorz z mamą. Idą też na warszawski Plac Zamkowy, a stamtąd śladem “ostatniej drogi Grzegorza Przemyka”. Wspominają tragiczne zdarzenia, zastanawiając się też nad ich genezą oraz wnioskami, jakie płyną z tej historii.

Pierwszy odcinek cyklu “Blizny” pojawi się o na platformach podcastowych, w serwisie tokfm.pl i w aplikacji mobilnej TOK FM  w poniedziałek, 22 listopada 2021 r. o godz. 17:30. Kolejne premiery nastąpią w poniedziałki. Ostatni odcinek cyklu ukaże się 13 grudnia 2021 r., w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Autorką wszystkich rozmów jest Magdalena Rigamonti, podcast wyreżyserował Bartosz Dąbrowski. Grafiki zaprojektował Kevin Kwiatkowski.

Pierwszy odcinek podcastu będzie dostępny dla wszystkich internautów – można go włączyć na platformach podcastowych, w serwisie tokfm.pl lub i w aplikacji mobilnej TOK FM. Pozostałych odcinków będą mogli słuchać tylko subskrybenci TOK FM Premium.

Radio TOK FM sukcesywnie rozwija i wzbogaca swoją cyfrową ofertę. Podcastowa biblioteka stacji to ponad 200 audycji i cykli tematycznych o różnorodnej tematyce – m.in. politycznej, ekonomicznej, społecznej, naukowej i poradnikowej – zawierająca ponad 75 tys. materiałów. Wśród nich są nowe audycje internetowe, udostępnione w ostatnim czasie, np. kontynuacja dobrze znanego słuchaczom TOK FM “Lechistanu”, drugi sezon serialu dokumentalnego “Piecza”, podcast Magdaleny Rigamonti “WTC. Rykoszet” oraz “Mafia po polsku” Piotra Najsztuba i Piotra Pytlakowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *