Premiera trzeciego odcinka "Efekt Domina"

Jak wygląda życie na wysypisku śmieci? Na Filipinach odpowiedź na to pytanie znają tysiące ludzi. Dominika Kulczyk dociera na gigantyczne śmietnisko Filipin, które stało się domem i pracą tak wielu dzieci. Tam wspiera niesamowitą inicjatywę – dziecięcy klub piłkarski.

 

 

 

Setki śmieciarek przejeżdżających jedna za drugą na pobliskie wysypisko. Straszliwy zapach gnijących śmieci i dziesiątki dzieci, które z samochodów ciężarowych ściągają odpadki, by potem je posegregować i sprzedać. Oto inna strona Manili, trzynastomilionowej aglomeracji położonej w jednym z najpiękniejszych krajów Azji – na Filipinach. Rajskie plaże i lazurowa woda kontrastują z rzeczywistością, w której obecnie egzystuje co czwarty mieszkaniec tego miejsca. W niepokojąco szybko rozrastających się dzielnicach biedy żyje się za mniej niż dolara dziennie. Mieszkańcy nie mają dostępu do lekarzy czy edukacji. Jedna z dzielnic – Payatas to miejsce szczególne. To tu dzieci myślą o zysku parząc na łańcuch śmieciarek. I to właśnie tu dotarli niesamowici ludzie, którzy chcą, by najmłodsi nie spędzili reszty życia na wysypisku.

Osiem lat temu do Payatas trafił Brytyjczyk Roy Moore, pasjonujący się piłką nożną. Postanowił, że poprzez sport zmieni życie dzieci pracujących na wysypisku. Pomoc rodzicom w utrzymaniu rodziny jest tu częstym powodem odejścia uczniów ze szkoły. Trudno bowiem myśleć o przyszłości, kiedy codziennym dylematem jest to, jak zdobyć pożywienie.

Roy rozbudził wśród najmłodszych pasję do piłki nożnej i nauki. Już na pierwszy trening przyszło kilkaset bosonogich dzieci. Moore zaczął uczyć je gry w piłkę, jednocześnie motywując do tego, by poszły do szkoły. Dziś już po raz drugi przygotowuje filipińską drużynę do udziału w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Dzieci Ulicy. W Moskwie dziewczynki z Payatas wystąpią jako Team Philippines. Roy pokazał im, że sport może być sposobem na wyjście ze slumsów. Dzięki piłce nożnej mogą podróżować do innych krajów i zobaczyć inny świat. Co ciekawe, część z nich dostała już stypendia na studia.

Właśnie takie marzenie ma szesnastoletnia Regine, główna bohaterka odcinka. Dziewczynka ma świadomość, że powołanie do Team Philippines może całkowicie odmienić jej życie. Niegdyś mały projekt to dziś sprawnie działająca fundacja – Fairplay for All jest inicjatywą edukacyjną, przedsiębiorstwem społecznym i programem dożywiania dzieci z ubogich rodzin. Jest to także grupa piłkarskich talentów, które chcą zmienić swoją rzeczywistość. To właśnie im na Filipinach pomaga Dominika Kulczyk i Kulczyk Foundation.

PREMIERA TRZECIEGO ODCINKA: 18 MARCA, NIEDZIELA, GODZ. 11.00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *