MediaTVP

Premiera w Teatrze Telewizji

18 marca w Teatrze Telewizji barwna podróż muzyczna do lat trzydziestych przedwojennej Polski w spektaklu „Paradiso”. W autorskim przedstawieniu Andrzeja Strzeleckiego widzowie zobaczą m.in. Piotra Fronczewskiego, Witolda Dębickiego, Piotra Machalicę, Jana Englerta, Katarzynę Dąbrowską i Ewę Wiśniewską.

 

Akcja spektaklu osadzona jest w tytułowym „Paradiso” – lokalu kawiarniano-dancingowym wzorowanym na słynnej warszawskiej Adrii, gdzie nad aurą beztroskiej rozrywki stołecznych elit unosi się przeczucie katastrofy, ku której zmierza radykalizujący się świat. W „Paradiso” pojawiają się literaci, przemysłowcy, ziemiaństwo, politycy, urzędnicy, aktorzy. Wieczór, w którym poznajemy poszczególnych bohaterów, z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale w efekcie obfituje w zdarzenia brzemienne dla ich wzajemnych relacji. Opowieść o lokalu i jego kilkunastu gościach, mimo, iż fikcyjna, odwołuje się do faktów i zdarzeń z tamtych czasów. W autorskim przedstawieniu Andrzeja Strzeleckiego ogromną rolę odgrywa muzyka – szczególnie piosenki, które organizują jego rytm i współdecydują o formie realizacji. Akcja toczy się symultanicznie, a kolejne sceny tworzą swoisty kolaż, opisujący klimat ostatnich lat międzywojnia, nie bez powodu kojarzonych przez twórców z balem na „Titanicu”. Muzyczne tło ostatniej piosenki „Jutra może nie być już…” podsumowuje stan, w jakim ich zostawiamy…

Obsada:

Piotr Fronczewski (Witold Banicki), Witold Dębicki (Felicjan Drawicz), Piotr Machalica (Władysław Wierzejski), Jan Englert (Kazimierz Orsza), Wojciech Pszoniak (Maurycy Grunberg), Katarzyna Dąbrowska (Solistka „Paradiso”), Ewa Wiśniewska (Nelly Sarzyńska), Marcin Januszkiewicz (Artur Rahn), Sławomir Orzechowski (Konstanty Barwiński), Dominika Kluźniak (Maria Barwińska), Tomasz Sapryk (Stefan Kossowski), Joanna Pałucka (Zofia Kossakowska), Krzysztof Tyniec (Adam Maślakiewicz), Oskar Hamerski (Tadeusz Guniarek), Milena Olchowska (Adela Strońska), Lidia Pronobis (Melania Gryzik), Hubert Paszkiewicz (Kelner), Andrzej Strzelecki (Notariusz), Bartosz Mikulak (Reporter), Ewelina Bator (Strzygocka), Aleksander Milicevic (Strzygocki), Wiktoria Wolańska (Kwiaciarka), Błażej Stencel (Policjant), Joanna Halinowska, Ada Dec, Julia Biesiada (Goście „Paradiso”) i inni.

Reżyseria: Andrzej Strzelecki
Zdjęcia: Piotr Bernat
Scenografia: Marek Chowaniec
Kostiumy: Tatiana Kwiatkowska
Muzyka: Marek Stefankiewicz
Montaż: Beata Barciś
Czas ok. 84’

TEATR TELEWIZJI „PARADISO”, TVP1, 18 marca 2019, godz. 21:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *