MediaZapowiedzi TV

Premiery BBC Earth i Straszdziernik. Propozycje programowe kanałów z portfolio BBC Studios

Październik 2022 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

Pasmo: Straszdziernik
(Stunt: Spooktober)
Od piątku 7 października, godz. 21:00

Październikowe piątkowe wieczory na antenie BBC First będą naprawdę straszne. Wszystko z okazji Halloween. Widzowie będą mieli możliwość obejrzenia dwóch sezonów serialu „Duchy”. Jest to zabawna opowieść o niezbyt majętnej młodej parze, Alison oraz Mike’u, którzy niespodziewanie dostają w spadku stary dom i zamieszkują w nim – jak się ku ich wielkiemu zdziwieniu okazuje – z duchami przodków. Na uwagę zasługują także odcinki specjalne „Sherlocka”, w których nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch oraz nagrodzony Emmy Martin Freeman wcielają się w role słynnych detektywów.

W odcinku „Sherlock i upiorna panna młoda” Sherlock Holmes i Doktor Watson pracują nad rozwikłaniem tajemnicy krążącego po ulicach Londynu ducha pani Ricoletti. W ramach pasma przedstawiamy też zrealizowaną z rozmachem adaptację pełnego tajemnic, napięcia i grozy opowiadania Artura Conana Doyle’a „Pies Baskerville’ów” oraz wykonaną przez duet tych samych twórców (Steven Moffat i Mark Gatiss) nową, przedstawioną w trzech pełnometrażowych odcinkach, wersję „Drakuli”, legendy o najsłynniejszym wampirze świata.

Na wodach północy
(The North Water)
Od wtorku 18 października, godz. 22:00
Sezon 1 (5 odcinków)

Rok 1859. Patrick Sumner (Jack O’Connell), były chirurg wojskowy ze zszarganą reputacją, chcąc uciec przed swoją przeszłością zaciąga się jako lekarz okrętowy na statek wielorybniczy wypływający
na Morze Arktyczne. Podczas tej niebezpiecznej wyprawy będzie musiał stawić czoła nie tylko trudnym warunkom i dzikiemu żywiołowi, lecz także skłonnym do przemocy członkom załogi, a zwłaszcza brutalnemu i trudnemu do okiełznania harpunnikowi Draxowi (Colin Farrell). Kiedy wychodzi na jaw prawdziwy cel wyprawy, z dala od bezpiecznego lądu i cywilizacji dochodzi do konfrontacji dwóch mężczyzn.

Za serialową adaptację docenionej przez krytyków powieści autorstwa Iana McGuire’a odpowiedzialny jest wyróżniony wieloma nagrodami reżyser Andrew Haigh. Jego surowa kryminalna opowieść snuje się powoli, a wszechobecne napięcie potęgowane jest przez mroźny klimat i złowrogi krajobraz

Wina
(Guilt)
Od środy 19 października, godz. 22:10
Sezon 1 (4 odcinki)

Opowieść o dwóch braciach, Maxie i Jake’u, którzy pewnej nocy, na jednej z ulic Edynburga, śmiertelnie potrącają starszego człowieka. Od tej chwili grunt pod ich nogami staje się grząski niczym ruchome piaski. Tragedia eskaluje i pociąga za sobą ciąg nieprzewidywalnych, koszmarnych zdarzeń.

Pełen zaskakujących zwrotów akcji oraz czarnego humoru dramat stylistycznie bliski jest mieszance „Fargo”, „Breaking Bad” oraz „Trainspotting”.

Jeden fałszywy ruch bohaterów na początku fabuły stawia ich w sytuacji, której nie da się naprawić
– ich lęki oraz desperackie działania tylko pogarszają sprawę. Widz nieustannie prowokowany jest
do odpowiedzi na pytanie – co zrobiłbym inaczej? Wszystko, a może nic? To opowieść o trudnych wyborach moralnych, poczuciu winy wynikającym z niewłaściwie podjętych decyzji oraz poszukiwaniu prawdy.

 

 

Dynastie
(Dynasties)
Od niedzieli 2 października, godz. 11:00
Sezon 2 (6 odcinków)

Rodzina to siła. Szczególną moc ma w świecie zwierząt. Potwierdza to drugi sezon fascynującego serialu przyrodniczego „Dynastie”. Każdy odcinek przedstawia wybrane zwierzę i jego losy na tle stada.

Gepardzica Kali stara się zapewnić bezpieczeństwo swej rodzinie zamieszkującej surowe trawiaste równiny zachodniej Zambii. Ona w wieku ośmiu lat jest już dosyć leciwa, a przyszłość jej dynastii jest zagrożona. Dlatego musi nauczyć córki samodzielności. Tymczasem w Kenii niedoświadczona słonica jednoczy osierocone po śmierci przywódczyni stado w obliczu największego wyzwania – wychowania jej bliźniąt. Z kolei samotnie przemierzająca góry Patagonii puma dzielnie znosi trudy opieki nad czwórką młodych. W stadzie krokut toczy się wewnętrzna rywalizacja o dominację samic.

Czy młoda królowa stada surykatek da radę zjednoczyć całą rodzinę walczącą o przetrwanie w upalnym klimacie solnisk Makagikadi w Botswanie? I czy makak Mac zdoła utrzymać dominację w stadzie oraz spłodzić potomka, by zapoczątkować własną dynastię?

Oto sześć pełnych emocji i dramatyzmu opowieści o dzikich bohaterach wytrwale walczących  o przetrwanie swego rodu.

Earthshot Prize: ratując naszą planetę
(The Earthshot Prize: Repairing Our Planet)
Od czwartku 6 października, godz. 19:55
Sezon 1 (5 odcinków)

Najnowsza produkcja BBC Earth poświęcona Earthshot Prize. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród dla ekologicznych aktywistów ufundowana w 2020 roku przez księcia Williama.

Ostatnia dekada stanowiła trudny czas dla naszej planety. Ludzkość musi stanąć twarzą w twarz z takimi wyzwaniami jak zmiany klimatyczne, odbudowa środowiska naturalnego czy ograniczenie odpadów.

Pod przewodnictwem księcia Williama i z udziałem Sir Davida Attenborough oraz doświadczonego zespołu ekspertów, Earthshot ma na celu wskazać pięć najistotniejszych kroków, jakie musimy podjąć, aby ocalić naszą planetę i zainspirować wszystkich do walki o lepszą przyszłość.

Uratować katedrę Notre Dame
(Ancient Cathedral Rescue: Inside The Race To Save Notre Dame)
Środa 19 października, godz. 19:55

Fascynujący dokument, którego twórcy przedstawiają losy katedry Notre Dame po tragicznym pożarze z 2019 roku. Od tamtych wydarzeń, kiedy to doszczętnie spłonął drewniany dach, 850-letniej katedrze wciąż grozi zawalenie.

Oprócz informacji o dawnych budowniczych, materiałach i zastosowanych technologiach, przyjrzymy się pracy ludzi, którzy obecnie ratują średniowieczną budowlę. Ołowiany pył wciąż zanieczyszcza okolicę, kamienny sufit jest całkowicie popękany, a 500-tonowe rusztowanie niezmiennie góruje nad udręczonym budynkiem.

Piękne brytyjskie rzeki z Hammondem
(Britain’s Beautiful Rivers with Richard Hammond)
Od poniedziałku 24 października, godz. 23:00
Sezon 1 (4 odcinki)

Dobrze znany polskim widzom dziennikarz Richard Hammond przygląda się najciekawszym rzekom Wielkiej Brytanii i odkrywa historyczne, ekologiczne oraz gospodarcze znaczenie każdej z nich. Prezenter podąża wzdłuż najdłuższej brytyjskiej rzeki, Severn. Kiedyś mówiono, że dzieli ona naród. Obecnie łączy wszystkich Brytyjczyków.

Następnie Richard udaje się w dół rzeki Test i wyjaśnia, dlaczego ten rzadki, zagrożony zanieczyszczeniami strumień kredowy ma tak wielkie znaczenie. Wybiera się również w dzikie rejony Szkocji, gdzie poznaje z bliska rzekę Clyde – siedlisko niezliczonych gatunków zwierząt.

 

 

The Best of Top Gear 2021/2022
(The Best of Top Gear Series 31 & 32)
Od niedzieli 9 października, godz. 22:00

Freddie Flintoff, Chris Harris i Paddy McGuinness ponownie przejmują stery „Top Gear”. Posiadają już własne licencje wyścigowe. Wybierają się więc na Florydę, zwaną ojczyzną wyścigów amatorskich. Prezenterzy testują też znane ze srebrnego ekranu stare wozy policyjne i sugerują, które z nowych aut mogłyby obecnie pełnić ich funkcję. Biorą także udział w trudnym szkoleniu na kierowców ciężarówek.

Nie zapomnieli również o testowaniu aut. Wśród recenzowanych modeli są m.in. Maserati MC20
oraz Rivian R1T.

Dragons’ Den: Jak zostać milionerem
(Dragons’ Den)
Od niedzieli 16 października, godz. 15:00
Sezon 19 (14 odcinków)

„Dragons’ Den” powraca. Kolejni odważni przedsiębiorcy wkraczają do jaskini smoków w nadziei na pozyskanie środków finansowych na własne przedsięwzięcia biznesowe. Każdy z nich przedstawia stworzone przez siebie produkty oraz biznesplan i liczy na dofinansowanie w zamian za przekazanie części udziałów w firmie.

Wśród inwestorów gotowych włożyć własne pieniądze w dobrze rokujące firmy są Peter Jones, Deborah Meaden, Touker Suleyman i Sara Davies. W tym sezonie dołącza do nich Steven Bartlett, 28-letni milioner notowany na liście „Forbesa” 30 Under 30.

Prawdziwi Peaky Blinders
(The Real Peaky Blinders)
Od środy 19 października, godz. 22:00
Sezon 1 (2 odcinki)

Gang Peaky Blinders istniał naprawdę. W XIX wieku siał postrach na ulicach Birmingham i okolicznych miast. Z archiwalnych raportów sądowych i prasowych wyłania się klarowny obraz organizacji, która dała początek zorganizowanej przestępczości XX wieku.

W jej szeregach byli mężczyźni z klasy robotniczej, dla których lojalność terytorialna stanowiła wartość nadrzędną. Ich główną rozrywką był hazard, zepchnięty do podziemia przez moralność wiktoriańskiej klasy średniej.

Kowboje północy
(Ice Cowboys)
Od poniedziałku 24 października, godz. 22:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Serial dokumentalny przedstawiający codzienne zmagania uczestników zawodów psich zaprzęgów
na mroźnej Alasce. Iditarod to jeden z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych tego typu wyścigów na świecie.

Maszerzy dostosowują całe swoje życie do tej corocznej imprezy i oddają się opiece nad swoimi ukochanymi psami, choć życie na odludziu w wymagającym klimacie Alaski to nieustanna próba charakteru. Wiąże się z ciągłym pokonywaniem wyzwań, nie tylko logistycznych, lecz także osobistych.

Bohaterowie programu, jak każdy, zmagają się z problemami zdrowotnymi, uzależnieniami, tragediami rodzinnymi i pandemią, która szybko wkracza także do ich świata. Towarzyszymy im podczas wyścigów oraz w przygotowaniach do nich, w treningach z psami, rozmowach ze sponsorami, a także w samotnym życiu na łonie dzikiej przyrody i w walce z osobistymi kryzysami.

 

 

10 sposobów na 10 lat mniej
(10 Ways to Lose 10 Years)
Od poniedziałku 31 października, godz. 21:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Czy nie byłoby cudownie obudzić się pewnego ranka i wyglądać dziesięć lat młodziej? Taki jest cel nowego programu prowadzonego przez Cherry Healey.

Zespół ekspertów ze świata mody i urody łączy siły i stosuje swoje sprawdzone metody na odmłodzenie wizerunku uczestników i uczestniczek programu.

Surogatki
(The Surrogates)
Od wtorku 25 października, godz. 22:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Program dokumentalny przedstawiający losy pięciu kobiet, które zdecydowały się na macierzyństwo zastępcze.

Surogatki oraz docelowi rodzice urodzonych przez nie dzieci dzielą się swoimi emocjami, opowiadają o wadach i zaletach tej formy macierzyństwa w Wielkiej Brytanii.

Sarah Beeny: nowe życie na wsi
(Sarah Beeny: New Life In The Country)
Od czwartku 20 października, godz. 22:00
Sezon 2 (9 odcinków)

Ekspertka ds. nieruchomości Sarah Beeny, jej mąż Graham Swift i czterej synowie porzucili wygodne miejskie życie w Londynie na rzecz mieszkania na wsi. Na dawnej farmie w Somerset zbudowali swój wymarzony dom.

W drugim sezonie programu, gdy konstrukcja jest już gotowa, rozpoczynają urządzanie wnętrz. Sarah decyduje, że będzie skupiać się na jednym wnętrzu po kolei. Na pierwszy ogień idzie obszerny korytarz na parterze. Rodzina decyduje się także na poszerzenie własnej pasieki, a pies Maple ma dla wszystkich niespodziankę.

Hotel Savoy
(The Savoy)
Od piątku 28 października, godz. 21:00
Sezon 1 (5 odcinków)

Savoy to jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli na świecie. Luksusu i wysokiej jakości obsługi oczekują licznie tutaj przybywający sławni i bogaci tego świata. Załoga hotelu musi zatem sprostać wyśrubowanym wymaganiom i zapewnić najwyższy standard usług.

Jak wygląda to od kuchni? Główny kamerdyner Sean ma nowego pomocnika, któremu powierzono zorganizowanie eleganckiego przyjęcia. Załoga hotelu przygotowuje się także do jednego z najbardziej owocnych okresów w roku – Walentynek i próbuje dostosować do ograniczeń związanych z Covid 19.

W programie przedstawiono kulisy jednego z najstarszych londyńskich hoteli.

 

 

Listonosz Pat – Przesyłki Specjalne
(Postman Pat: Special Delivery Service)
Od poniedziałku 3 października, godz.17:45
Sezon 2 (26 odcinków)

Nowa seria przygód zaradnego oraz pomysłowego listonosza Pata pracującego w dziale przesyłek specjalnych.

Tym razem Pat ma za zadanie dostarczyć nową książkę dzieciom z miasteczka, przetransportować dopiero co naprawiony dzwon kościelny z powrotem do wielebnego Timma, a także przewieźć wykrywacz metalu. W każdym z tych zadań towarzyszy mu niezawodny kot Jess.

Noddy: detektyw w krainie zabawek
(Noddy: Toyland Detective)
Od poniedziałku 3 października, godz. 18:20
Sezon 1 (52 odcinki)

Noddy to detektyw, który rozwiązuje zagadki zaginionych przedmiotów w kolorowej krainie zabawek. Pomagają mu w tym przyjaciele: panda, dinozaur, superbohater oraz robot.

Przed Noddym wiele przygód i zadań, m.in. zbadanie, kto zepsuł grę w kryształy, gdzie podziewają się zaginieni piraci oraz wyjaśnienie sprawy śpiących zabawek.

Ekomisja leśniczego Hamzy
(Ranger Hamza’s Eco Quest)
Od poniedziałku 24 października, godz. 12:10
Sezon 1 (20 odcinków)

Dołącz do leśniczego Hamzy i jego młodych pomocników. W każdym odcinku odkrywają oni jedno ze zjawisk naturalnych i poznają funkcje, jakie pełni ono w ekosystemie.

Jak mawia leśniczy Hamza – w przyrodzie wszystko ma swój głęboki sens. Nawet malutkie ziarenko
oraz najbardziej błotnista kałuża odgrywają ważną rolę w zrównoważonym rozwoju naszej planety.

Wodorosty mają zdolność do usuwania toksyn z wody morskiej, żołędzie są pożywieniem dla zwierząt. Wiatr, ptaki i prądy morskie to kolejni pożyteczni bohaterowie, których znaczenie leśniczy wyjaśnia dzieciom, a proste i zabawne animacje ciekawie ilustrują przedstawiane fakty oraz ciekawostki przyrodnicze.

Halloween w CBeebies
(Halloween Themed Mini Block Stunt)
Od poniedziałku 31 października, godz. 13:35
Sezon 2 (52 odcinki)

Z okazji Halloween na antenie CBeebies zagoszczą najstraszniejsze programy. Wśród nich m.in. najbardziej przerażające odcinki „Dookoła świata z Panem Robótką”, w których utalentowany plastycznie prezenter odwiedza dzieci z różnych krajów, by wspólnie z nimi tworzyć dzieła inspirowane lokalną kulturą i sztuką.

Tego dnia zapraszamy też na spotkania z wielkim i uroczym psem Duggeem oraz jego przyjaciółmi z Klubu Małego Zucha, którzy odkrywają upiorną wieżę zamku i słyszą straszne dźwięki podczas zabawy w przebieranki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *