MediaZapowiedzi TV

Program CNN „Tomorrow Transformed” bada, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspomóc, a nie zastąpić człowieka

W najnowszym odcinku programu „Tomorrow Transformed” CNN bada, dlaczego sztuczna inteligencja (AI) jest tak ważna dla przyszłości i jak firmy już wykorzystują tę technologię, aby wspomagać ludzi, a nie ich zastępować. „Tomorrow Transformed” zostanie wyemitowany na antenie CNN International w sobotę 14 sierpnia o godz. 18:30 CET.

 

Wielu ekspertów uważa, że AI będzie następną technologią transformującą, która zmieni nasze życie. Max Tegmark, profesor AI i fizyki z MIT, Instytutu Technologii w Massachusetts, wyjaśnia, dlaczego AI może być tak rewolucyjna: „Spośród wszystkich technologii kształtujących dziś nasze życie, AI jest najważniejsza, ponieważ wykorzystuje się ją do opracowywania wszystkich technologii jutra. Kiedyś to ludzie programowali inteligencję. Nowy sposób uczenia maszynowego polega na tym, że maszyny same nabierają inteligencji bazując na ogromnych ilości danych”.

Wiele zastosowań technologii AI to wciąż odległa przyszłość, jednak twórcy „Tomorrow Transformed” spotykają się z przodownikami w tej dziedzinie. Jednym z jej zastosowań są badania nad interfejsem mózg-komputer prowadzone przez Uniwersytet Stanforda, mające na celu pomoc osobom sparaliżowanym w cyfrowej komunikacji. Uczestnik badania Dennis DeGray demonstruje w jaki sposób, przy użyciu chipów komputerowych podłączonych do jego głowy, AI przekłada jego myśli na tekst na ekranie, kiedy ten wyobraża sobie siebie piszącego, a jego ręka się nie porusza.

Sztuczna inteligencja jest również wykorzystywana w walce z malarią w Afryce Subsaharyjskiej. W Ghanie izraelski startup Zzapp testuje nową, opartą na AI aplikację, która określa, gdzie najprawdopodobniej znajdują się źródła wody i miejsca lęgowe komarów. Informacje te są przekazywane pracownikom w terenie, którzy mogą wyeliminować zagrożenie, a także efektywnie wykorzystać zasoby.

W sieci przedszkoli w Singapurze, kolejne pokolenie uczy się Jak korzystać z AI i technologii. W 1991 roku Richard Yen założył firmę Ednovation, która została pionierem w tworzeniu pracowni komputerowych w przedszkolach. Marka od 30 lat idzie z duchem czasu i dzisiaj programowania uczy już czterolatków. Dzieci dowiadują się, czym jest sztuczna inteligencja, a co więcej, uczą się, jak wykorzystać ją do rozwijania umiejętności typowych dla człowieka – od inteligencji emocjonalnej po kreatywność.

Podczas gdy niektórzy obawiają się, że AI zastąpi człowieka w pracy, zespół badawczy z Uniwersytetu w Bristolu wprowadza robotykę do branży, w której ludzie chętnie ustąpiliby jej miejsca – energetyki jądrowej. Zespół pracuje z całą eskadrą maszyn, zaprojektowanych do wykonywania takich zadań, jak wykrywanie promieniowania i konserwacja rur. Wykorzystuje się je również w miejscach, w których dłuższe przebywanie uznaje się za zbyt niebezpieczne dla ludzi, w takich jak Czarnobyl i Fukushima.

Ponadto, AI znajduje zastosowanie w świecie przyrody. Startup biotechnologiczny Brightseed z San Francisco dostosowuje systemy maszynowe do zbierania i katalogowania bioaktywnych związków roślinnych, aby odkrywać potencjalne korzyści zdrowotne dla ludzkiego organizmu.

Ostatnim tematem, który porusza CNN to World Bee Project wykorzystujący technologię czujników do zbierania istotnych danych na temat schematów życia i cykli zapylania pszczół. Każdy czujnik w ulu jest połączony z siecią komórkową, która przekazuje dane do globalnego systemu AI. Znajduje się już w nim 50 tysięcy inteligentnych uli, a jeśli będzie ich przybywać, AI będzie mogła dostarczać coraz więcej informacji. Dane te pomogą ocalić populacje pszczół i wesprą miliony rolników w maksymalizacji plonów, zależnej właśnie od tych owadów.

Najnowszy odcinek programu „Tomorrow Transformed” zostanie wyemitowany na antenie CNN International w następujących terminach:

– w sobotę 14 sierpnia o godz. 18:30 CET

– w sobotę 14 sierpnia o godz. 07:00 CET

– w sobotę 15 sierpnia o godz. 05:00, 12:00 oraz 23:30 CET

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *