MediaZapowiedzi TV

Program kuratorski: Dokumenty o sportowej pasji

Sport to emocje. To nie tylko budowanie tężyzny fizycznej, ale także pokonywanie słabości i walka z własną psychiką, pełna wzlotów i upadków. Dlatego postaci świata sportu tak często znajdują się w kręgu zainteresowań dokumentalistów.

 

W cyklu Dokumenty o sportowej pasji prezentujemy 10 filmów. W Jeździe obowiązkowej podpatrujemy na treningach 10-letnią Julię, która wraz z rodziną przeprowadziła się z Ukrainy do Polski. Czy łyżwiarstwo figurowe przyniesie jej lepsze życie? Wyczynowy sport to przekraczanie własnych granic, niekiedy na skraju wytrzymałości. Trenująca gimnastykę artystyczną Margarita, bohaterka dokumentu Over the Limit Marty Prus, zmaga się nie tylko z morderczymi treningami służącymi zbudowaniu formy przed Igrzyskami Olimpijskimi, ale także z presją ze strony trenerek. Zmagania z własnym ciałem mogą być także próbą ucieczki od codziennych kłopotów, tak jak w dokumencie Biegacze. W filmie Łukasza Borowskiego każdy z bohaterów ma inne motywacje, aby stanąć na starcie morderczego ultramaratonu.

Biegacze
Łukasz Borowski
DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW, POLSKI DOKUMENT

240 kilometrów, 1200 metrów wspinaczki i 52 godziny. Tylko tyle na pokonanie morderczej trasy mają uczestnicy Biegu 7 Szczytów. Nie zważając na uporczywy deszcz czy doskwierający upał niestrudzenie zmierzają do mety. Wszystko po to, by przez ten jeden moment poczuć spełnienie i euforię. Trójka bohaterów. Agata – matka trójki dzieci, Michał – sportowiec i podróżnik oraz Wiesław – menadżer w dużym banku podejmują próbę ukończenia jednego z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie. Dokument jest wnikliwym portretem globalnego fenomenu biegania – posuniętego do ekstremum.

Trampkarze
Marcin Filipowicz
DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW, POLSKI DOKUMENT

Historia dwóch nastoletnich braci i ich wysiłków by dostać się do renomowanego klubu piłkarskiego. Do tej pory osiągnęli dużo w klubie w Pcimiu, gdzie mieszkają, ale lokalny poziom rozgrywek nie daje im już możliwości dalszego rozwoju. Jeśli chcą zacząć prawdziwą sportową karierę, muszą zrobić następny krok. Jeśli zostaną przyjęci, będą musieli wyprowadzić się od rodziców i zacząć samodzielne życie w dużym mieście. W dodatku, nie maja szans by dostać się do tego samego klubu – pozostaliby więc zdani na samych siebie.

Jazda obowiązkowa
Ewa Kochańska
DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW, POLSKI DOKUMENT

10-letnia Julia Polniuk trenuje łyżwiarstwo figurowe. Ma coraz mniej czasu, aby odnieść sukces i spełnić oczekiwania swojej mamy, Mariny. Po wybuchu Euromajdanu rodzina Polniuków przeprowadziła się z Ukrainy do Polski. Teraz zaczynają wszystko od nowa w Warszawie. Bez pracy, bez bliskich i bez dobrej znajomości języka. Marina ma tylko jeden cel: chce umożliwić swoim dzieciom dobry start w życie. W tym roku Julia walczy o udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Dla niej byłby to upragniony sukces i początek sportowej kariery, a dla jej mamy potwierdzenie, że warto było ryzykować tak wiele.

Henio, idziemy na Widzew
Michał Jóźwiak
DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW, POLSKI DOKUMENT

Marcin jest niewidomym kibicem i masażystą w piłkarskim klubie. Choć może jeździć z piłkarzami, to nie wyobraża sobie innego sposobu dotarcia na mecze Widzewa niż z kibicami. Sam mierząc się z życiem, wychowuje 4-letniego Henia. Zabiera go na stadion, pokazuje swoją pracę i świat kibiców Widzewa. Henio ma słaby wzrok i podobnie jak ojciec może przestać widzieć. Ojciec przygotowuje go do dorosłego życia.

Over the Limit
Marta Prus
DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW, POLSKI DOKUMENT

Rosjanka Margarita Mamun trenuje gimnastykę artystyczną. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Dziewczyna jest wykończona wielogodzinnymi treningami, udziałem w różnych zawodach i rozłąką z bliskimi. W przygotowaniach do Igrzysk pomagają jej dwie trenerki, reprezentujące różne podejścia do sportowego sukcesu i wchodzące z bohaterką w odmienne relacje. Film w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu.…

Letni hokej
Tomáš Bojar, Rozálie Kohoutová
CZESKI DOKUMENT, DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW

Latem 2017 roku młodzi czescy hokeiści z miasteczka Náchod niedaleko polskiej granicy, wyjechali do odległego Maroka na obóz treningowy. Przyjechali nie tylko po to, by uczyć Marokańczyków grać w hokeja, ale także z bliska poznać miejscową ludność i jej styl życia. Kilka miesięcy później hokeiści z Salé w Maroku udali się do Czech, aby doświadczyć tego samego. Rezultatem jest żywy dialog między dwiema odrębnymi kulturami, pełen różnych małych nieporozumień i wyzwalającego humoru. Czy Czesi nauczyli się targować w Maroku? Czy supermocarstwo hokejowe potwierdziło swoją reputację?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *