MediaTVPZapowiedzi TV

Przed nami pierwszy półfinał 67. Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu

Rozpoczyna się 67. Konkurs Piosenki Eurowizji w Liverpoolu. Pierwszy półfinał już dzisiaj – we wtorek, 9 maja o godz. 21:00. Wśród gwiazd wieczoru światowej sławy wokalistka – Rita Ora. Reprezentantkę Polski, Blankę, zobaczymy w drugim półfinale – w czwartek, 11 maja. Zwycięzcę tegorocznej Eurowizji poznamy podczas koncertu finałowego, który odbędzie się w sobotę, 13 maja. Wszystkie koncerty będzie można oglądać na żywo w TVP1 i TVP Polonia.

 

W tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji udział wezmą reprezentanci 37 krajów. Blankę, reprezentantkę Polski, z utworem „Solo” zobaczymy podczas drugiego półfinału – w czwartek, 11 maja. Początek transmisji o godz. 21:00 w TVP1 i TVP Polonia. Polka wystąpi tego dnia jako dziewiąta. Gwiazdą wieczoru będzie Mariya Yaremchuk, reprezentantka Ukrainy na Eurowizji w 2014 roku. Na scenie towarzyszyć jej będą raper OTOY oraz Zlata Dziunka – 14-letnia reprezentantka Ukrainy na Eurowizji Junior w 2022 roku.

TVP posiada wyłączne prawa do transmisji koncertów jako członek Europejskiej Unii Nadawców EBU. Już dziś, we wtorek, 9 maja o godz. 21:00, Telewizja Polska pokaże na żywo pierwszy półfinał. Na M&S Bank Arena w Liverpoolu wystąpią artyści z piętnastu krajów. Dziesięcioro z nich awansuje do sobotniego finału. Wśród gości specjalnych show znajdzie się światowej sławy wokalistka – Rita Ora. Symbolicznym momentem wtorkowego widowiska będzie też wspólna, muzyczna podróż ukraińskiej artystki Alyoshy i Brytyjki Rebekki Ferguson.

Wielki sobotni finał, 13 maja o godz.21:00, otworzą zwycięzcy ubiegłorocznej Eurowizji i zdobywcy największej liczby głosów w historii konkursu – członkowie fenomenalnej formacji Kalush Orchestra. Specjalnie dla fanów Eurowizji zaśpiewa także Sam Ryder, zdobywca drugiego miejsca w ubiegłorocznym konkursie oraz największe osobowości Eurowizji z ubiegłych lat, reprezentanci Islandii, Izraela, Włoch, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Rozpoczynający się 67. Konkurs Piosenki Eurowizji będzie wyjątkowy z wielu względów. Gospodarzem tegorocznej edycji została Wielka Brytania, choć pierwotnie konkurs miał odbyć się na Ukrainie. Te plany pokrzyżowała wojna, niemniej Ukraina znajdzie szczególne miejsce w tegorocznej Eurowizji – wydarzeniu, które na wielu poziomach nawiąże do europejskiej jedności i solidarności z Ukraińcami. – Uhonorujemy dwie kultury o bogatym dziedzictwie muzycznym. Pokażemy tętniącą życiem, pełną nadziei i miłości Ukrainę oraz gościnną Wielką Brytaniępodkreślają organizatorzy wydarzenia. Wszystkie koncerty odbędą się w hali widowiskowej M&S Bank Arena w Liverpoolu – mieście nazywanym kolebką brytyjskiej muzyki pop.

Eurowizja 2023 będzie też pierwszym od lat konkursem, w którym zajdą znaczące zmiany w zasadach głosowania. O tym, kto awansuje do finału, zdecydują wyłącznie widzowie. W finale liczyć się będą głosy widzów i głosy jurorów. Jednocześnie po raz pierwszy w historii konkursu, na wszystkich jego etapach wpływ na wybór zwycięzcy będą mieć fani Eurowizji z całego świata – w tym także z krajów, które nie biorą udziału w konkursie. Ci ostatni będą mogli głosować online za pośrednictwem strony www.esc.vote.

Eurowizyjne koncerty poprowadzą: liderka ukraińskiej grupy The Hardkiss Julia Sanina, utytułowana aktorka Hannah Waddingham znana m.in. z roli w serialu „Gra o Tron”, piosenkarka Alesha Dixon, a także prawdziwa legenda Eurowizji i wielka osobowość telewizyjna – Graham Norton.

Półfinały i finał dla polskiej publiczności skomentują: Aleksander Sikora i Marek Sierocki. Punktację z Polski – podobnie jak przed rokiem – odczyta Ida Nowakowska-Herndon.

Aby zagłosować na swojego faworyta, należy zadzwonić lub wysłać sms na podany przez organizatorów numer telefonu. Linie televotingowe zostaną uruchomione na znak prowadzących show tuż po ostatnim występie konkursowym – na 15 minut w każdym półfinale i na 40 minut w finale. W sms-ie należy podać numer startowy swojego ulubieńca.

Numer Blanki w drugim półfinale to 9, jednak zgodnie z zasadami konkursu widzowie przebywający na terenie danego państwa nie mogą oddawać głosów na reprezentanta tego kraju. Oznacza to, że widzowie przebywający w Polsce podczas czwartkowego półfinału nie będą mogli zagłosować na Blankę. Na reprezentantkę Polski będzie można jednak zagłosować z terenu innych państw biorących udział w czwartkowym półfinale lub korzystając z numerów telefonicznych tych krajów. Są to: Albania, Dania, Litwa, Armenia, Estonia, Rumunia, Grecja, Słowenia, Austria, Gruzja, Ukraina, Belgia, Hiszpania, Wielka Brytania, Cypr oraz Islandia.

Hasło tegorocznej edycji brzmi: United by Music.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *