Przegląd Sportowy ze specjalnym dodatkiem na 100. urodziny pierwszym numerem gazety z 21 maja 1921 r. (wideo)

Już w piątek 21 maja br. ukaże się specjalne wydanie w całości poświęcone 100. urodzinom „Przeglądu Sportowego”. Do 32-stronicowego dziennika dodatkiem będzie historyczny pierwszy numer gazety z 21 maja 1921 roku.

 

– Gazetę przygotowują wszyscy, bez wyjątku dziennikarze. Niektórzy związani z tytułem od pół wieku, czy kilkudziesięciu lat, jak Maciej Petruczenko, Lech Ufel, Antoni Bugajski czy Kamil Drąg, ale i tacy, którzy są dopiero na początku swojej drogi dziennikarskiej. Trudno pisać o jubileuszu gazety bez wzruszenia. Czytelnicy znajdą je w każdym artykule, niemal w każdym zdaniu licznych wspomnień, które w piątkowym numerze zamieścimymówi Paweł Wołosik, redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”, który z gazetą związany jest od 2007 roku, lecz już w latach 90. minionego wieku był jej korespondentem.

 

 

W specjalnym wydaniu nie zabraknie wywiadów ze sportowcami czy artystami, z których wielu uważa „Przegląd Sportowy” po prostu za swój tytuł.

– „Przegląd Sportowy” jest moim kochanym pismem. Mam ponad 80 lat, czyli niewiele mniej niż on. Dotyk papierowego „PS” jest niczym uścisk dłoni przyjaciela. Przyjaźnię się z nim dziesiątki lat. Niegdyś „zeswatał” mnie z kobietą–sportsmenką, która urodziła mi syna. Słowo pisane, pisanie słowa o czym się przekonuję od dłuższego czasu sam pisząc jest o niebo trudniejszym zadaniem od aktorstwa. Zapisanie z sensem, pięknie jednej kartki jest trudniejsze od zagrania roli. Piszcie dużo, mądrze, jak najpiękniej. I obyście zawsze mieli dla kogo, bo straszniejszą rzeczą od tej zarazy – pandemii jest nieczytanie. To dramat naszych czasówpowiedział słynny aktor Jan Nowicki, z którym wywiad przeprowadził Łukasz Olkowicz.

Aż pięć razy z rzędu w Plebiscycie „PS” triumfowała Justyna Kowalczyk. Także i ona, dwukrotna mistrzyni olimpijska w pięknych słowach wyraża swoje uwielbienie do gazety.

– Pamiętam, że kiedy miałam kilkanaście lat, no może byłam bliżej 20. roku życia i powoli okazywało się, że będę wyczynowym sportowcem, że zajmę się biegami na serio, to jednym z niewielu moich marzeń, było pojawienie się na okładce „PS”. Kiedy w którymś momencie się spełniło, byłam dumna. Na pewno mama gdzieś ma tę okładkę. W trakcie kariery zbierała artykuły na mój temat. Kiedy się pojawiłam na okładce, poczułam się nagrodzona. Nigdy nie uprawiałam sportu, by być sławną, ale tamto wyróżnienie było dla mnie prestiżowe powiedziała w rozmowie, którą przeprowadził Robert Błoński.

Również 21 maja pojawi się w kioskach kolejne specjalne wydanie przygotowane przez zespół „Przeglądu Sportowego”. Będzie to kronika z ostatnich stu lat oparta o teksty, które ukazywały się w gazecie. Również będzie dużo historii, ale nie tylko „PS”, lecz całego sportu polskiego w latach 1921-2021. Album ma 200 stron.

– To prawdziwy rarytas. Nad tym wydawnictwem pracowaliśmy przez kilka miesięcy. Oprócz tekstów i rozmów jest dużo elementów statystycznych oraz kalendarium sportu polskiego mówi Paweł Wołosik.

 

 

edaktorem prowadzącym to wydanie był Piotr Wesołowski, a szatę graficzną przygotował dyrektor artystyczny „PS” Cezary Piotrowski. Cena albumu to 25 zł. Album i gadżety związane z jubileuszem można zamawiać na Literia.pl: https://literia.pl/100-lat-ps

Do 24 maja można głosować w Plebiscycie Sportowiec Stulecia. Oprócz Sportowca Stulecia, Plebiscyt wyłoni Piłkarza Stulecia, Olimpijczyka Letniego Stulecia, Olimpijczyka Zimowego Stulecia, a także Wydarzenie Sportowe, Trenera oraz Drużynę Stulecia. Plebiscyt z okazji stulecia „PS” organizują” Przegląd Sportowy, Onet Sport, Business Insider Polska, Forbes Polska oraz Fakt.

Głosować można na stronie https://sportowiec100lecia.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *