MediaTVPZapowiedzi TV

Przegląd twórczości Ingmara Bergmana w TVP Kultura

W sobotę, 14 lipca tego roku, mija setna rocznica urodzin Ingmara Bergmana. Z tej okazji w lipcowe czwartki TVP Kultura zaprasza na przegląd najwybitniejszych dzieł szwedzkiego reżysera.

 

 

 

Czwartkowy Klub Filmowy TVP Kultura zaprasza na odrestaurowane cyfrowo dzieła jednego z największych artystów w historii kina. Szwedzki reżyser często eksperymentował, wymykał się definicjom, ale niezmiennym elementem jego dorobku twórczego był wątek autobiograficzny, który w dużej mierze stanowił o sile jego filmów.

Motywy twórczości Bergmana będą tematem poprzedzających seanse rozmów filmoznawcy Łukasza Jasiny z prof. Tadeuszem Szczepańskim, historykiem, krytykiem filmowym, tłumaczem, kulturoznawcą, profesorem PWSFTviT w Łodzi i wybitnym znawcą kina szwedzkiego.

W cyklu będzie można zobaczyć jeden z najbardziej osobistych filmów Bergmana przedstawiający jednodniową podróż profesora Isaka Borga, który udaje się do Lund, by wziąć udział w obchodach związanych ze swoim jubileuszem – „Tam, gdzie rosną poziomki” (1957 r.). Emisja w czwartek, 12 lipca, o godz. 21:20.

Tydzień później, 19 lipca, o godz. 21:10 polecamy film „Persona”, (1966 r.) – enigmatyczne dzieło, które stało się częścią klasyki kina autorskiego. Sam Bergman powiedział, że w tym filmie posunął się tak daleko, jak tylko mógł. W rolach głównych – Bibi Andersson i Liv Ullman.

W kolejny czwartek, 26 lipca, o godz. 21:05, wyemitowany zostanie film „Milczenie” (1963 r.). To ostatnia część (oprócz „Jak w zwierciadle” i „Goście wieczerzy pańskiej”) tzw. „trylogii pionowej”. Obraz jest ascetyczny formalnie, skupia się na emocjach, mówi o potrzebie bliskości i problemie braku porozumienia między ludźmi.

Czwartkowy Klub Filmowy:
„Tam, gdzie rosną poziomki” (Smultronstället) – 12 lipca, godz. 21:20
„Persona” – 19 lipca, godz. 21:10
„Milczenie” (Tystnaden) – 26 lipca, godz. 21:05

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *