Technologia - Promocje

Przetwarzanie języków naturalnych może stać się europejską specjalnością w AI

Choć większość zgadza się z tym, że sztuczna inteligencja (AI) zmienia świat, to już mniej jasne jest to, w jakim kierunku rozwinie się to najszybciej.

 

Stany Zjednoczone i Chiny są na czele tej transformacji, lecz Europa obserwując to może rozwinąć swoje specjalności. Wyzwaniem i szansą zarazem jest zróżnicowanie językowe starego kontynentu, ponieważ przygotowanie odpowiednich rozwiązań może pozwolić na znaczne poszerzenie dostępności AI korzystnie wpływając na inkluzyjność w tak zróżnicowanym lingwistycznie społeczeństwie. Język odgrywa kluczową rolę w przypadku AI, ponieważ jest nośnikiem informacji między ludźmi i maszynami, a zatem wielojęzykowe modele AI są absolutnie podstawowym warunkiem do poprawy dostępności AI wśród ludzi i przedsiębiorstw.

Aleph Alpha to niemiecki startup, który rozwija europejskie modele przetwarzania języków naturalnych (NLP, Natural Language Processing) – angielskiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego i hiszpańskiego. Ich najnowszy model AI – Luminous może przetwarzać, analizować i generować tekst bez trenowania pod poszczególnego użytkownika wykorzystując ponad 200 miliardów parametrów. Rozwiązanie to jest dostępne w formie „AI-as-a-service”, czyli usługi dostępnej dla wielu użytkowników poprzez interaktywny interfejs.

Aleph Alpha wykorzystało technologię HPE do rozwinięcia swoich modeli NLP budując potężne i inteligentne centrum danych z serwerami HPE ProLiant DL385 i najszybszymi procesorami x86 na świecie AMD EPYC. To centrum może obsługiwać wielkie ilości wymagających zadań pozwalając je izolować dla różnych projektów i użytkowników. Lutz Kirchner, CIO/CTO w Alpha Layer GTS GmbH powiedział: „Mamy 200-metrowe centrum danych o takiej wydajności, jakby miało 2000 metrów kwadratowych. HPE i AMD zapewniły nam rewelacyjną wydajność i uczyniły nas znacznie bardziej konkurencyjnymi.”

Centrum zbudowano w mniej niż pół roku, a na liście TOP500 jest sklasyfikowane już na 72 pozycji. Polecamy uwadze opis tego wdrożenia tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *