„Przystanek: Polska”: Onet rusza z nowatorskim projektem multimedialnych reportaży

14 lutego w Onecie debiutuje „Przystanek Polska”, pierwszy reportaż multimedialny o Polsce lokalnej, autorstwa Kamila Dziubki, Daniela Olczykowskiego i Janusza Schwertnera. Reportaż multimedialny stanowi odpowiedź na najnowsze trendy w światowym internecie.

 

 

 

 

 

Reportaż multimedialny pozwala spojrzeć na tę formę dziennikarską z zupełnie nowej perspektywy. Reportaż „Przystanek: Polska” to projekt multimedialny o Polsce lokalnej – łączy pracę dziennikarzy, fotografów, operatorów, ale także grafików i informatyków z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. W efekcie pozwala przeżyć opowiadaną historię w zupełnie nowy sposób.

 

 

-„Przystanek Polska” jest niezwykle nowatorską formą reportażu, bo łączy w sobie teksty pisane, audio, fotografie i wideo, ale w zamierzeniu nie ma być po prostu pokazem możliwości dziennikarskich i technologicznych ekipy Onetu. Chcemy, że był za to portretem, niepełnym oczywiście, polskiej wsi AD 2019. „Przystanek Polska” to próba otwarcia rozmowy między jedną i drugą Polską. Zapraszam Państwa do odwiedzenia świata, którego nie widać z Warszawy. Oto polska wieś pierwszej połowy XXI wieku. Zaręczam, że będą Państwo zaskoczeni, zafascynowani i zauroczeni mówi Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onet.pl

Autorami i pomysłodawcami „Przystanku Polska” są dziennikarze Onetu: Kamil Dziubka, Daniel Olczykowski i Janusz Schwertner. W podróży po Polsce towarzyszyli im fotograf Maciej Krüger oraz operatorzy: Michał Karaszewski oraz Krzysztof Sójka.

Od dawna marzyłem, by pokazywać ludziom takie historie w nowoczesny sposób. Reportaż multimedialny jest już formą doskonale znaną w USA czy Wielkiej Brytanii, ale ciągle raczkującą w Polsce. A moim zdaniem stoi przed nią wielka przyszłość. Chciałbym, żeby nasi czytelnicy odczuwali maksymalny komfort wciągając się w tę historięmówi współautor projektu Janusz Schwertner.

„Przystanek Polska” to dziesięć multimedialnych reportaży, których realizacja zajęła ponad 2 miesiące. Reporterzy Onetu przyjrzeli się, jak wygląda Polska w mniejszych miastach i na wsiach. Bohaterowie reportaży opowiadają, czemu cenią życie na wsi i w jaki sposób życie w małych wspólnotach nie jest takie jak kiedyś. Przedstawiają relacje sołtysa-geja, mieszkańców stolicy bezrobocia czy nauczycielki, która przełamuje schematy, by zapewnić najlepszą edukację swoim uczniom. Twórcy projektu „Przystanek Polska” wzięli pod lupę polską religijność, znaczenie rodziny, stopień zamożności i więzi między ludźmi.

Kamil Dziubka przyznaje, że praca nad reportażem była „jedną z najwspanialszych przygód reporterskich w jego dziennikarskim życiu”.

Przyznam, że na początku trochę się obawiałem tego tematu. Przyzwyczajony do szlifowania sejmowych korytarzy, zanurzyłem się w świat dla mnie mało znany, ale którego tajemnice jednocześnie chciałem zawzięcie zgłębić. Chcieliśmy wiedzieć, co tkwi głęboko w sercach i umysłach ludzi, których wyborcze głosy de facto decydują o naszej politycznej rzeczywistości w ostatnich latach. Chcieliśmy wiedzieć, ale też jednocześnie zrozumieć. Myślę, że przynajmniej w części to się udałomówi Dziubka.

Reportaże składające się na „Przystanek Polska” to nowoczesna powieść, która pozwala zrozumieć środowiska dotychczas wielu osobom nieznane i pokazać nieznane oblicze ludzi oraz miejsc, znanych nie tylko z widzenia.

Reportaż, który oddajemy w ręce naszych czytelników oraz widzów to niejako nowy gatunek –  dziennikarskie kino drogi po współczesnej Polsce. Jest wiele fascynujących miejsc, których jeszcze nie opisano i wiele historii, których jeszcze nie opowiedziano. Lokalna Polska to przede wszystkim ciekawi ludzie, których perspektywa spojrzenia na różne sprawy wielokrotnie nas zaskakiwała, a ich siła i determinacja w walce o swoją społeczność budziła szczery podziw mówi Daniel Olczykowski.

Więcej: https://przystanekpolska.onet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *