Radio

Radio 357 uruchamia podcast w języku ukraińskim

Mijają 2 lata od uruchomienia autorskiej platformy podcastowej Radia 357. Z tej okazji zespół przygotował nowości dla słuchaczy. Wśród nich – nowy sposób prezentacji odcinków na stronie i w aplikacji. Wybrane odcinki zostaną udostępnione dla wszystkich. Wśród nowych serii startuje podcast w języku ukraińskim.

 

12 000 odcinków do dyspozycji

Twoje 357 to platforma podcastowa Radia 357 dostępna przez stronę internetową i aplikację. Wystartowała 2 lata temu – 5 kwietnia 2021 roku.

– Podcasty uruchomiliśmy w rekordowym tempie, zaledwie po 3 miesiącach od startu Radia 357. To jeden z dwóch najważniejszych filarów naszej strategii, opartej na treściach na żywo i na żądanie. Bardzo mocno stawiamy na dalszy rozwój podcastowej części naszej oferty. Pozyskujemy najlepszych autorów, dbamy o jakość, zwiększamy wygodę korzystania z podcastów Radia 357. I intensywnie działamy, by przyciągnąć nowych użytkowników mówi Olga Mickiewicz z zarządu Radia 357, koordynująca ofertę programową.

Obecnie Radio 357 udostępnia już ponad 12 000 odcinków podcastów. Oferta obejmuje 255 serii podcastowych od 70 autorów.

– Warto tu przypomnieć, że za hasłem “podcasty” stoją nie tylko ich autorzy. To też realizacja, obsługa plików dźwiękowych, montaż, wycinanie ze “szpiega”, opisy, udostępnianie w odpowiednim porządku i czasie, dbanie o platformę, czyli zaplecze IT i coraz większą bazę nagrań. Jest co robić. Koncentrujemy się na tym, by podcast Radia 357 był synonimem dobrego wyboru dla wymagających. I by grono ich odbiorców systematycznie rosłododaje Kuba Jonczyk, odpowiedzialny za rozwój podcastów w Radiu 357.

Wybrane podcasty dostępne dla każdego

Dostęp do wszystkich podcastów to jeden z przywilejów Patronów Radia 357 – słuchaczy, którzy wspierają je finansowo. – I to się nie zmieni. Premiery podcastowe i 95% treści w Twoje 357 rezerwujemy dla płacących użytkowników platformy. Z drugiej strony to właśnie jakość podcastów Radia 357 jest naszą przewagą konkurencyjną. I istotnym argumentem za tym, by do nas dołączyć. Dlatego co jakiś czas wychodzimy z treściami na zewnątrz, za paywall. Chcemy tam dotrzeć do osób, które słuchają podcastów, ale nie znają jeszcze świata Twoje 357 – wyjaśnia Kuba Jonczyk.

Tym razem wytypowanych zostało 14 serii podcastowych, które Patroni często wskazywali jako takie, których wyjątkowo dobrze słucha. Są to audycje słowne – reporterskie, publicystyczne, wywiady i rozmowy.

Już wcześniej Radio 357 udostępniało w ten sposób wybrane treści – po rosyjskiej agresji na Ukrainę, po audycjach specjalnych Top Depeche Mode i Top Queen oraz w ramach specjalnego podcastu otwartego Najlepszy radiowy adres na świecie, przygotowywanego przez Pawła Sołtysa i Gabi Darmetko. Również każdy pierwszy odcinek podcastu zostaje udostępniony zalogowanym użytkownikom, bez wymogu opłacania subskrypcji. Niedawno kilkadziesiąt wybranych odcinków trafiło do platformy Onet Audio, a wywiady sportowe Michała Gąsiorowskiego, w wersji wideo, są dostępne na radiowym kanale YouTube.

Otwarte odcinki będą oznaczone za pomocą nowej, zielonej belki. Radio zachęca w ten sposób Patronów do podawania ich dalej, na przykład w mediach społecznościowych.

Tytuły, które zostaną udostępnione:

Stacja Arsenalna (nowość Zoriany Varenii)

Ewolucjoniści (Iza Woźniak)

Czarne owce (Łukasz Dunaj)

Dobrze zaprojektowane (Anna Dudzińska)

Do dechy (Michał Gąsiorowski i Marcin Klimkowski)

Level 357 (Wioletta Myszkowska)

Smakowite podróże (Rafał Gontarz)

wybór rozmów z audycji Na dachu świata (Michał Żakowski)

wybór rozmów z audycji Patronautyka (Patrycjusz Wyżga)

wybór rozmów z audycji 369 (Marcin Klimkowski)

wybór rozmów z audycji Life guru – otwórz oczy (Tomasz Gorazdowski)

wybór rozmów z audycji Bistro (Katarzyna Pruchnicka)

wybór Reportaży

wybór audycji publicystycznych (Plac na rozdrożu)

Rozwój platformy

Wraz z rozbudową bazy podcastów zespół radia pracuje nad rozwojem ich zaplecza technologicznego.

– Odświeżona wersja strony internetowej i aplikacji wzbogaciła się ostatnio o wiele nowych funkcji, na które Patroni wskazywali jako szczególnie przydatne – dodawanie do ulubionych, obsługę chromecast i CarPlay, przewijanie czy wyłącznik czasowy. Dzisiaj pokazaliśmy kolejną nowość – zupełnie przebudowany widok kategorii tematycznych, które pomogą w odkrywaniu ciekawych treścimówi Ewa Mieczławska, odpowiedzialna za obszar IT Radia 357.

Na stronie głównej platformy Twoje 357 (https://radio357.pl/twoje357/na-dzis/) podcasty są teraz prezentowane w podziale na kategorie, które mają pomóc wyeksponować różnorodność dostępnych tytułów. Można je przeglądać także po tytule audycji lub nazwisku autora. Dostępne są również fragmenty dłuższych audycji – np. poranne rozmowy Tomasza Rożka „Pytania z księżyca”, cykl „Tatowanie” Krystiana Hanke, czy „Muzyczny goniec” z informacjami muzycznymi. W podcastach dostępne są także audycje antenowe emitowane od początku działalności Radia 357 – w tym poranne pasma publicystyczne: Ranek i Popołudniówka wraz z serwisami informacyjnymi.

Nowe podcasty ekskluzywne – tylko w Twoje 357

Wśród 255 serii podcastowych 45 tytułów to tzw. podcasty ekskluzywne, nigdy nie emitowane na antenie. Od początku 2023 roku powstają 3 nowe takie serie – Wzór na zdrowie, The Beatles: Historia bez granic oraz Czarne owce. Wiosną Radio 357 zaprezentuje kolejne nowości: nowa odsłona cyklu Politkultura Kuby Benedyczaka, podcast sportowy oraz wywiady Piotra Stelmacha.

Podcast w języku ukraińskim

Szczególne miejsce wśród premier podcastowych zajmuje Stacja Arsenalna – pierwszy w historii radia podcast, który nie będzie podcastem w języku polskim. Jego pierwszy odcinek ukazał się dokładnie w dniu wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.

– Ostatni raz byłam w kijowskim metrze właśnie na stacji Arsenalna. To najpopularniejsze miejsce zbiórki dla przyjaciół i bliskich, z którymi później siadaliśmy przy kawie i gawędziliśmy o życiu. Myślę, że jest potrzeba szczerej, spokojnej rozmowy o tym co nas otacza i o tym, jak budować życie dalej. Tworzę ten podcast z myślą o społeczności ukraińskiej przebywającej zarówno w Polsce jak i w Ukrainie. Będę nagrywać w swoim ojczystym języku i dodatkowo tworzyć skróty dla słuchaczy z Polski opowiada Zoriana Varenia, autorka nowego podcastu.

– Historia Zoriany jest niesamowita. Słuchacze poznali ją podczas dramatycznych relacji telefonicznych z próby dotarcia do granicy z Polską. Udało się jej przyjechać do Warszawy i tutaj się spotkaliśmy. Okazało się, że jest pasjonatką polityki międzynarodowej i płyt winylowych. To był znak. Zoriana zaczęła pomagać Michałowi Żakowskiemu w tworzeniu audycji międzynarodowej „Na dachu świata”. I chyba wsiąkła na dobre śmieje się Olga Mickiewicz.

Stacja Arsenalna to metafora, gdyż w czasie wojny, oprócz połączeń komunikacyjnych, miejsce to pełni w Kijowie jeszcze dwie ważne funkcje: jest schronem podczas ataków rakietowych i bezpieczną przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych i artystów ulicznych. Gośćmi podcastu będą najczęściej Ukraińcy mieszkający w Polsce. Będą to rozmowy o życiu tu i teraz, o tym jak zaczynać swoje życie od początku, jak odnaleźć się za granicą, o radościach i smutkach w cieniu wojny i o ukraińskiej kulturze.

Pierwszy odcinek pt. “Dwa oblicza migracji” jest już dostępny w Twoje 357: https://radio357.pl/twoje357/audycje/stacja-arsenalna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *