MediaZapowiedzi TV

Randkowe oszustwa od kulis – wyniki śledztwa w National Geographic (wideo)

Najpierw kradną serce, potem oszczędności życia. Internetowe oszustwa randkowe stały się plagą, za którą stoją już całe zorganizowane grupy przestępcze. Dziennikarka śledcza Mariana van Zeller przeniknęła do świata oszustów randkowych, by dowiedzieć się, jak wyrachowani wyłudzacze zamieniają internetowy flirt w biznes wart miliony dolarów. W jednym z odcinków serii dokumentalnej „Ciemna strona świata” dziennikarka spotyka się osobiście z bezwzględnymi graczami, którzy opowiadają jej o kulisach swojej działalności. Na kogo polują? Jak działają? Kim są?

 

Szacuje się, że w roku 2020 Amerykanie stracili ponad 600 milionów dolarów w wyniku internetowych oszustów randkowych. Nie są to już pojedyncze przypadki, a kradzieże finansowe na międzynarodową skalę. Sprawą zainteresowała się dziennikarka Mariana van Zeller, która specjalizuje się w badaniu i dokumentowaniu różnych gałęzi czarnego rynku na całym świecie. Postanowiła wziąć pod lupę zorganizowane grupy przestępcze, które żerują na osobach poszukujących miłości w sieci. Ich modus operandi jest zawsze ten sam: rozkochać, wzbudzić współczucie, poprosić o pieniądze i zniknąć na zawsze.

W jednym z odcinków produkcji dokumentalnej „Ciemna strona świata” dziennikarskie śledztwo Mariany van Zeller prowadzi ją do Ghany – jednego z epicentrów tego okrutnego procederu. Spotyka się tam z oszustem, pracującym dla zorganizowanej grupy, który tłumaczy jej, jak działając z drugiego końca świata, dobiera się przez serce do portfela osób z Niemiec, USA, Kanady czy Polski. Każe nazywać się „Odo”, co oznacza „miłość”. Mężczyzna wspomina swoją pierwszą ofiarę, z 2008 r., od której wyłudził 30 000 dolarów.

Rozmawiałem wtedy z 5 różnymi klientami (ofiarami) w tym samym czasie. To działa jak scenariusz. Kopiuje i wklejam. Takie gotowe scenariusze można kupić. zdradza Marianie zamaskowany Odo.

 

 

Scenariusze posiadają romantyczną fabułę, którą oszust wybiera dla swojej ofiary na podstawie jej odpowiedzi i usposobienia. Ku zaskoczeniu Mariany ofiarami innej grupy wyłudzaczy z Ghany okazują się głównie mężczyźni. Z tego powodu „Punisher” pracujący w duecie z „Miami Queen” często udaje kobietę. Obecnie jego ofiarą jest Michael, który za swoją internetową miłość zapłacił jak na razie 10 000 dolarów.

Michael nie jest teraz online. Gdyby odebrał połączenie, zobaczyłby to video – tłumaczy Punisher pokazując gotowe nagranie piszącej na klawiaturze kobiety – Ona nic nie mówi, tylko pisze. Takie video kupuje się online.tłumaczy Punisher

Mariana rozmawia również z osobami, które znalazły się na miejscu ofiar randkowych oszustów. Chce dowiedzieć się, co tak naprawdę sprawiło, że podejmowały decyzje o przelaniu na konta internetowych kochanków tysiące, a nawet miliony dolarów.

Premierowe odcinki nowego sezonu „Ciemna strona świata 2” oglądać można w każdą niedzielę o godz. 22.00 w National Geographic. Premiera odcinka poświęconego randkowym oszustom odbędzie się 3 kwietnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *