Rendez-vous z francuską kulturą w TVP Kultura

Z okazji festiwalu „Literacki Sopot 2018”, TVP Kultura jako partner medialny wydarzenia, zaprasza od 13 do 19 sierpnia na tydzień francuski. Antena wyemituje m.in. filmy mistrzów kina w doborowej obsadzie, archiwalny reportaż i spektakl Teatru Telewizji oraz dokumenty z udziałem wybitnych postaci francuskiej kultury.
 

 
Festiwal „Literacki Sopot” to spotkania z literaturą, możliwość udziału w targach książki, warsztatach, projekcjach filmowych oraz rozmowach z twórcami. 19 sierpnia o godz. 13:25, 17:15 i 19:45 widzowie TVP Kultura będą mieli okazję obejrzeć relacje z wydarzenia w ramach programu „Niedziela z… Festiwalu „Literacki Sopot”. Gospodarzem studia festiwalowego będzie Jakub Moroz. W ramach tygodnia francuskiego na antenie TVP Kultura zostaną wyemitowane:
„Taśmy Kultury – Francja Polska France Pologne” (1972 r.), 13 sierpnia, godz. 15:45 Archiwalny reportaż ukazujący stosunki gospodarczo – handlowe i kulturalne między Polską a Francją na początku lat siedemdziesiątych XX wieku.
„Hitchcock/Truffaut” (2015 r.), 13 sierpnia, godz. 21:55 Historia realizacji wywiadu rzeki, który François Truffaut przeprowadził w 1962 roku z Alfredem Hitchcockiem.
„Nieobliczalni”, (2012 r.), 14 sierpnia, godz. 20:00 Film sensacyjny o dwóch policjantach prowadzących śledztwo, które zatacza coraz szersze kręgi. W rolach głównych gwiazda współczesnego francuskiego kina Omar Sy, znany widzom m.in. z komediodramatu „Nietykalni” oraz Laurent Lafitte. Emisja w paśmie „Lekkie obyczaje”.
„Ostatnie metro” (1980 r.), 15 sierpnia, godz. 20:00 Catherine Deneuve i Gérard Depardieu w historii małego paryskiego teatru z czasów niemieckiej okupacji. Film zdobył w 1981 roku aż 10 Cezarów i był jednym z największych sukcesów kasowych François Truffauta.
„Pomarańcze” (1973 r.), 16 sierpnia, godz. 20:00 Spektakl Teatru Sensacji „Kobra” na podstawie sztuki dramaturga Jeana Cosmosa w reżyserii Barbary Borys-Damięckiej i Romualda Szejda z Władysławem Kowalskim, Romanem Wilhelmim i Henrykiem Machalicą.
„Miłość” (1983 r.), 17 sierpnia, godz. 20:00 Georges (Jean-Louis Trintignant) i Anne (Emmanuelle Riva) mieszkają w Paryżu. Od 50 lat są małżeństwem. Pewnego dnia w wyniku wylewu stan zdrowia Anne się pogarsza. Georges z poświęceniem opiekuje się żoną, lecz w końcu jest u kresu sił. Poruszający dramat w reż. Michaela Hanekego. Emisja w paśmie „Na wschód od Hollywood”.
„Czterysta batów” (1959 r.), 18 sierpnia, godz. 16:55 Historia paryskiego nastolatka, dla którego kino jest największą pasją i ucieczką. Pełnometrażowy debiut jednego z najwybitniejszych przedstawicieli francuskiej nowej fali, François Truffauta, nagrodzony Złotą Palmą za reżyserię w Cannes i nominowany do Oscara za scenariusz.
„Daft Punk bez masek” (2015 r.), premiera, 18 sierpnia, godz. 18:45 Film dokumentalny o tajemniczych i bezkompromisowych muzykach prezentujący kluczowe momenty w ich karierze, od szkolnego zespołu w Paryżu do niepowtarzalnego koncertu na festiwalu Coachella w 2006 roku oraz spektakularnego tryumfu na gali Grammy Awards 2014.
„Zakochany Molier” (2007 r.), 19 sierpnia, godz. 17:40 Lekka komedia o jednym z mniej znanych epizodów z młodości wybitnego francuskiego dramatopisarza. Film nominowany był do czterech Cezarów. Emisja w ramach bloku „Niedziela z…”
„Danton” (1983 r.), 19 sierpnia, godz. 20:20 Dramat historyczny w reżyserii Andrzeja Wajdy osadzony w czasach Rewolucji Francuskiej. Popis kunsztu aktorskiego Gérarda Depardieu w roli Georgesa Dantona i Wojciecha Pszoniaka w roli Maximiliena de Robespierre’a. Emisja w paśmie „Panorama kina polskiego”.
Spotkania z francuską kulturą w TVP Kultura codziennie od 13 do 19 sierpnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *