Internet & Gry - Reklama

Ringier Axel Springer Polska firmą zeroemisyjną już od maja 2021

Wszystkie marki z portfolio Ringier Axel Springer Polska mają zerowy ślad węglowy od maja br. Kwestie ochrony środowiska Ringier Axel Springer Polska są priorytetem od wielu lat. W 2019 r. jako pierwszy wydawca i medium w Polsce, Ringier Axel Springer Polska została partnerem United Nations Global Compact i zobowiązała się do promowania i realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju oraz agendy ONZ 2030. Firma prowadzi szeroko zakrojone działania proekologiczne mające na celu uświadamianie społeczeństwa w zakresie zmian klimatycznych i zmiany nawyków równocześnie eliminując ponad 20 tys. ton CO2 w swojej działalności.

 

Ringier Axel Springer Polska, a także należące do firmy marki, takie jak m.in. Onet, NOIZZ, Ofeminin, Forbes czy Newsweek, od lat stale podejmują działania edukacyjne oraz realizują aktywności związane z promowaniem idei zrównoważonego rozwoju. Jako członek UN Global Compact, od 2019 r. Ringier Axel Springer w Polsce wspiera realizację 17 celów zrównoważonego rozwoju, w tym przede wszystkim działania na rzecz klimatu i promowania odpowiedzialnej konsumpcji, uruchamiając akcje takie, jak m.in. #NiechŻyjePlaneta, w ramach której namawia do zmiany nawyków i podjęcia konkretnych wyzwań proekologicznych. Osiągnięcie przez Ringier Axel Springer Polska zeroemisyjności w maju 2021 r. jest istotnym krokiem w podejmowaniu działań i promowaniu postaw proekologicznych zarówno wśród użytkowników jak i partnerów biznesowych.

– Wiele firm, organizacji, a nawet krajów opóźnia realizację celów zerowej emisji, przenosząc je w odległą przyszłość. Widząc powagę problemu, jesteśmy głęboko przekonani, że najwyższy czas działać już teraz. Planeta nie może czekać. Chcemy dać wyraźny sygnał, wskazując drogę do ery zerowej emisji. To jest naprawdę teraz albo nigdy mówi Mark Dekan, CEO Ringier Axel Springer Polska.

Audyt w Ringier Axel Springer Polska przeprowadziła francuska grupa Bureau Veritas, jedna z największych i najstarszych firm audytorskich, a ścieżka dojścia do zeroemisyjności składała się z trzech etapów: obliczenia śladu węglowego i emisji CO2; określenia działań kluczowych mających wpływ na redukcję śladu węglowego oraz działań kompensacyjnych w przypadku projektów, w których nie ma możliwości znacznego ograniczenia emisji CO2. Proces związany z redukcją CO2 jest ciągły i na bieżąco przez firmę usprawniany.

Za kluczowe w działalności Ringier Axel Springer Polska określono emisje z prasy drukowanej. W celu ich redukcji już w 2018 r. podjęto decyzję o używaniu do druku materiałów przyjaznych dla środowiska: w przypadku „Faktu” i „Przeglądu Sportowego” – papieru w 100% produkowanego z makulatury; „Auto Świata”, „Komputer Świata” oraz „Newsweeka” – papieru z certyfikatem środowiskowym; magazynów „Forbes” i „Forbes Women” – papieru produkowanego z drewna (tzw. fresh fiber), gdzie, wycinka drzew jest pokrywana nowymi nasadzeniami w 110%. W 2020 roku Ringier Axel Springer Polska uruchomiła także długoletni projekt Mediaklub.pl, którego celem jest rozwój niskoemisyjnych cyfrowych kanałów dystrybucji treści.

Innym obszarem, który generuje emisję CO2 jest transmisja danych. W 2019 roku firma zdecydowała się na rezygnację z własnej serwerowni i podpisanie wieloletniej umowy z zewnętrznym partnerem, który gwarantuje niskoemisyjność i docelowo pełną neutralność węglową całej swojej działalności.

Celem ograniczenia emisji CO2 zainwestowano również w wyposażenie siedzib firmy. Nowe warszawskie biuro, do którego w styczniu 2020 przeniesiono siedzibę Ringier Axel Springer Polska, wyposażono w czujniki ruchu, energooszczędne oświetlenie, wprowadzono segregację odpadów i oszczędność wody oraz całkowicie zrezygnowano z plastikowych butelek. Natomiast nowe biuro w Krakowie jest nowoczesnym budynkiem, z „zielonym” certyfikatem – już od etapu koncepcji budynek powstawał zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Posiada nowoczesne liczniki mediów i czujniki parametrów pracy instalacji, oszczędną armaturę wodną, system odzyskiwania wody deszczowej, energooszczędne windy i oświetlenie oraz wysoką efektywność energetyczną budynku dzięki bardzo dobrej izolacyjności i wysokiej sprawności systemów instalacyjnych. Na terenie budynku dostępne są stojaki na rowery, szafki i prysznice dla rowerzystów oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Działania redukcyjne CO2 są kluczowe dla Ringier Axel Springer Polska i nieustannie poszukiwane są rozwiązania w tym zakresie. Tam, gdzie nie jest to możliwe na dziś, podejmowane są działania kompensacyjne. Aby kompensować swoje emisje Ringier Axel Springer Polska inwestuje w projekt redukcyjny w programie Gold Standard, wspierającym realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju Narodów Zjednoczonych.

– Bliska naszym sercom jest kompensacja w projekty związane z zalesianiem terenów Polski. Cenimy transparentne inicjatywy i zależy nam na możliwości wspierania certyfikowanych, sprawdzonych akcji, których wciąż jest w Polsce mało – stąd inwestycja w projekty zagraniczne Gold Standard. Ponieważ polskie lasy są dla nas ważne, rozpoczęliśmy współpracę z fundacją Aeris Futuro i przeznaczamy dodatkowy budżet na zalesianie w Polsce mówi Olga Korolec, Group Sustainability Director w Ringier Axel Springer Polska.

– Mamy świadomość, że siła naszego działania nie tkwi w ograniczaniu naszego śladu węglowego, ale w możliwości zachęcenia do działania milionów Polaków i setek firm. Edukacja i przekonanie ich, aby ograniczali swój własny ślad węglowy będzie miało znaczący wpływ na przyszłość naszej planety. Jesteśmy dużą grupą mediową, mamy w swoim portfolio kilkanaście znanych marek, którym ufają miliony Polaków. Naszą siłą jest umiejętność zwiększania świadomości zagrożeń i konieczności podejmowania zmian. Umiejętnie namawiamy do tego innych i podpowiadamy, jak mogą to zrobić. Naszym celem jest trwała zmiana postaw Polaków, która przyniesie realne ograniczenie emisji C02mówi Olga Korolec.

W lipcu br. zostanie uruchomiona 2. edycja projektu #NiechŻyjePlaneta. Wspólnie z fundacją Aeris Futuro zostanie wypracowane rozwiązanie, dzięki któremu w łatwy sposób miliony Polaków będą mogły zneutralizować swój ślad węglowy i stać się zeroemisyjnymi. Każdy, kto podejmie wyzwanie w ramach akcji #NiechŻyjePlaneta, będzie mieć możliwość obliczenia swojego indywidualnego śladu węglowego; zredukowania śladu dzięki podpowiedziom i poradom jak żyć ekologicznie oraz będzie miał możliwość skompensowania swojego śladu, dzięki wykupieniu kompensacji, którą zaoferuje Fundacja Aeris Futuro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *