„Rozmowy na 20-lecie” – nowy cykl TVN24 (wideo)

Z okazji 20-lecia stacji, na antenie TVN24 ukaże się cykl rozmów z wybitnymi postaciami światowej polityki, kultury, nauki i sportu. Pierwszym gościem programu będzie Madeleine Albright, była sekretarz stanu w administracji Billa Clintona, pierwsza w historii kobieta – szefowa amerykańskiej dyplomacji. Premiera cyklu „Rozmowy na 20-lecie” już w poniedziałek 28 czerwca, o godzinie 20:30.

 

Do cyklu „Rozmowy na 20-lecie” zapraszamy wielkie osobowości światowej polityki, kultury, nauki i sportu, które rzadko udzielają wywiadów. Wspólnie zastanowimy się z jakimi wyzwaniami mierzy się współczesny świat, co się zmieniło w Polsce i na świecie od czasu, kiedy telewizja TVN24 zaczęła nadawanie. Gdzie dziś jesteśmy i dokąd zmierzamy jako ludzie, jako społeczeństwa, państwa, jako wspólnota europejska i wreszcie, patrząc globalnie, jako świat. Jubileusz 20-lecia TVN24 to okazja, żeby się zatrzymać i spojrzeć na bieżące sprawy i wyzwania z innej perspektywy i w szerszym kontekście.

W premierowym odcinku gościć będzie Madeline Albright. Wywiad przeprowadził Piotr Marciniak, który już raz spotkał się z panią sekretarz w 2005 r. Teraz zobaczyli się ponownie.

– To okazja do porównań, jak od tego czasu zmieniła się Polska i świat. Rozmawialiśmy o problemach liberalnej demokracji; o populizmie i autokracji, naruszaniu praworządności i wolności mediów.mówi Marciniak.

 

 

Madeleine Albright wspomina m.in. wejście Polski do NATO. I stawia diagnozy na temat obecnej sytuacji politycznej na świecie, ale również w Polsce.

– NATO nie jest prostu najsilniejszym sojuszem wojskowym świata, jest to też sojusz demokracji, co stanowi jeden z jego fundamentów. Dlatego jestem bardzo rozczarowana z tego, co widzę że rozwija się w Polsce, (…) mam nadzieję że ludzie widzą i są świadomi tego co się dzieje, tych prób podkopania wiary w demokracjęmówi w wywiadzie. Chciałabym powiedzieć, że bardzo podziwiam to co robi TVN, jako że bardzo ważną częścią demokracji jest informacja, to, aby ludzie wiedzieli jakie są fakty – to jest częścią składową tego zjawiska i wszyscy bardzo, bardzo dobrze sobie radzicie z punktu widzenia tego jak przekazać ludziom prawdędodaje.

W „Rozmowach na 20-lecie” Madeleine Albright komentuje najbardziej palące kwestie obecnej polityki międzynarodowej. Odpowiada na pytania o największe zagrożenia dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie, o odpowiedzialnych za nie liderów, o teorie spiskowe i prognozy na przyszłość. Czy Władimir Putin jest mordercą? Czy można powstrzymać Rosję? Czy Ukraina będzie mogła kiedyś wstąpić do NATO? Czy Chiny to wróg Zachodu czy tylko konkurent? I co by to oznaczało dla sytuacji międzynarodowej, gdyby się okazało, że COVID-19 pochodzi z chińskiego laboratorium?

Odpowiedzi na te pytania już w poniedziałek o 20:30 w TVN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *