„Rozmowy z katem” w Teatrze Telewizji w TVP1

Już w poniedziałek, 3 grudnia, o godz. 21:00 w Teatrze Telewizji „Rozmowy z katem” w reżyserii Macieja Englerta. TVP zaprasza na znakomitą adaptację wstrząsającej książki Kazimierza Moczarskiego pod takim samym tytułem.

 

Kazimierz Moczarski (1907-1975) – prawnik, dziennikarz, działacz polityczny i społeczny – był jednym z bohaterów polskiego podziemia okupacyjnego, oficerem AK i członkiem Kierownictwa Walki Podziemnej odpowiedzialnym za rozpracowywanie polskich kolaborantów.

Tuż po wojnie Moczarski, jak wielu innych AK-owców, został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Komunistyczne władze oskarżyły go o prześladowanie i likwidację lewicowych działaczy w czasie II-wojny światowej. Został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na dożywocie. Po 11. latach więzienia, na mocy amnestii w 1956 roku, został zwolniony i oczyszczony ze wszelkich zarzutów w głośnym procesie rehabilitacyjnym.

W więzieniu był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany. Po trzech latach został osadzony z hitlerowskim zbrodniarzem, odpowiedzialnym za krwawe stłumienie Powstania w Getcie Warszawskim, Jurgenem Stroopem – katem warszawskiego getta.

Moczarski po latach postanowił utrwalić wspomnienia z rozmów ze Stroopem we wstrząsającej książce „Rozmowy z katem”. Przedstawiony w niej obraz hitlerowskiej mentalności należy do jednych z najtrafniejszych, jakie powstały w literaturze dokumentalnej XX wieku.

Wcześniejsze teatralne adaptacje „Rozmów z katem” były ocenzurowane – nie pozwalano na pełne przedstawienie wszystkich wątków dramatu. Dopiero Maciej Englert miał pełną swobodę w realizacji spektaklu Rozmowy z Katem przedstawianego w poniedziałkowym Teatrze Telewizji.

Teatr Telewizji – „Rozmowy z katem”. Poniedziałek, 3 grudnia, godz. 21:00. TVP1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *