MediaTVP

Rozpoczął się III Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”

W środę, 22 lutego rozpoczął się III Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. W ofercie wydarzenia znajdują się starannie wyselekcjonowane produkcje i koprodukcje TVP dotyczące polskiej kultury i historii. Festiwal jest organizowany w formule online, a wybrane filmy fabularne i dokumentalne oraz seriale i programy dla dzieci będzie można obejrzeć na dużym ekranie m.in. prapremierę nagradzanego na festiwalach w kraju i zagranicą filmu pt. „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Oferta festiwalowa jest udostępniona bezpłatnie podczas całego wydarzenia.

 

Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” prezentuje produkcje i koprodukcje Telewizji Polskiej poświęcone wartościom narodowym, patriotycznym i tożsamościowym. Jest inicjatywą, która ma na celu upamiętniać historię i dokonania wybitnych Polaków.

Aneta Woźniak, dyrektor festiwalu, podkreśliła rosnące zainteresowanie wydarzeniem i jego znaczenie również poza granicami kraju. Zwróciła uwagę na różnorodność prezentowanych produkcji. W tej edycji festiwalu – to ponad 300 godzin materiałów wideo. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapytana o udział Festiwalu Kultury Narodowej w budowaniu wartości patriotycznych, powiedziała – Mówimy o tym w sposób nowoczesny (…). Wszystkie produkcje są bardzo dobrej jakości, czy to dokument, czy koncert, czy spektakl, czy publicystyka kulturalno-historyczna.

Oferta festiwalu została podzielona na osiem kategorii: Film i serial fabularny, Film i serial dokumentalny, Publicystyka kulturalno-historyczna, Rekonstrukcja, „Polak Mały”, Koncert i widowisko, Teatr oraz kategoria specjalna Romantyzm. Każdy dzień Festiwalu będzie poświęcony innej kategorii. Widzowie mogą też głosować na stronie fkn.tvp.pl na najlepsze pozycje festiwalowe od 22 do 28 lutego do godziny 16:00. Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.fkn.tvp.pl, na której, również poza Polską, można oglądać prezentowane w tej edycji produkcje, a także rozmowy z gośćmi studia festiwalowego – znanymi twórcami i cenionymi postaciami świata kultury. O najciekawszych produkcjach i nie tylko, rozmawiać będziemy codziennie o 10:00, 12:00, 14:00, 16:00, 18:00 i 20:00 na stronie wydarzenia. Studio festiwalowe o 20:00 będzie można zobaczyć również w TVP Historia i TVP Historia 2, a w TVP1 zaprosimy na specjalne podsumowanie dnia festiwalowego o 20:00.

W weekend 24-26 lutego, w warszawskim kinie Iluzjon odbędą się pokazy wybranych z oferty festiwalu produkcji oraz niedzielny poranek dla dzieci. Wszystkie pokazy w kinie są bezpłatne. Program pokazów w kinie Iluzjon

Drugiego dnia, 23 lutego, podczas Pitchingu zaprezentują się finaliści konkursu na projekt filmu dokumentalnego. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez Telewizję Polską.

Festiwal zakończy się 1 marca uroczystą Galą, podczas której zostaną wręczone najlepszym twórcom statuetki Złotych i Platynowych Ryngrafów. Również tego dnia poznamy laureata konkursu na najlepszy projekt filmu dokumentalnego oraz dowiemy się, na którą produkcję najliczniej głosowali widzowie.

Aktualne informacje są publikowane na stronie festiwalu www.fkn.tvp.pl, profilach fb FKN i „TVP włącz się” oraz IG festiwalu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *