Radio

“Rozumieć Ukrainę” – nowy podcast na stronie Radia TOK FM

W środę 31 maja br. swoją premierę będzie miał pierwszy odcinek nowego podcastu – wspólnej produkcji Fundacji TOK FM oraz Fundacji im. Stefana Batorego – “Rozumieć Ukrainę”.

 

Ukraina walczy i się zmienia. Prowadzone w czasie wojny badania społeczne odsłaniają jak dramatycznie, czasem zaskakująco zmienia się ukraińskie społeczeństwo. Tak jak i państwo czy gospodarka. W podcaście “Rozumieć Ukrainę” prowadzący – Agnieszka Lichnerowicz i Edwin Bendyk – będą przedzierać się przez tzw. mgłę wojny, stereotypy i powierzchowne przekonania, by lepiej rozumieć te fascynujące zmiany.

Ukraińcy zmieniają też bowiem nas i całą Europę. I inspirują – już od dawna Ukraina jest swoistym laboratorium, w którym obywatele wypracowują modele demokratyczne na XXI wiek, czasy niepewności i kryzysów. Przed Ukraińcami i Europejczykami największy proces odbudowy od II wojny światowej, dlatego będziemy też rozmawiać o wyzwaniach, priorytetach i roli Polski. Oraz o przyszłości relacji polsko-ukraińskich i międzynarodowym układzie sił. mówi Agnieszka Lichnerowicz

Z czego wynika odporność Ukrainek i Ukraińców? Które mity historyczne i bohaterowie ich inspirują? Jak planują odbudowę? Jakie są scenariusze na przyszłość? Jak rozumieją, definiują i spierają się o fundamenty swojej tożsamości? W tym podcaście, autorzy zmierzą się z rzeczywistością, a nie fantazjami.

Podcast będzie dostępny dla wszystkich, na stronie https://audycje.tokfm.pl/rozumiec-ukraine oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Premiery kolejny odcinków, co tydzień w środę.

Agnieszka Lichnerowicz – z Radiem TOK FM związana od niemal dwóch dekad. Prowadzi programy “Światopodgląd” i “Wieczorem”, członki radiowego klubu “Poczytalni”. Jako reporterka relacjonowała pomarańczową rewolucję i Majdan w Ukrainie, aneksję Krymu, rosyjską agresję na Donbas w 2014 roku oraz wojnę po 24 lutego 2022r. Podróżowała też na Białoruś; relacjonowała wojnę (a potem jej skutki) w Gruzji; obserwowała kolejne wybory w Rosji. Była w ogarniętych tzw. arabską wiosną Tunezji i Egipcie, przez kilka lat podróżowała do przechodzącej transformację Mjanmy. Dziennikarsko obsługiwała dziesiątki brukselskich szczytów i oficjalnych podróży zagranicznych przedstawicieli polskich władz. Jako publicystyka szczególnie interesuje się transformacjami i ruchami społecznymi, polityką historyczną, polityką społeczną i ideologiami gospodarczymi, szczególnie we wschodniej Europie. Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego.

Edwin Bendyk – prezes Fundacji im. Stefana Batorego, dziennikarz, publicysta, pisarz. Pracuje w tygodniku “Polityka”. Autor książek „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” (2002), „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci” (2004), „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” (2009) oraz „Bunt Sieci” (2012), „W Polsce, czyli nigdzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata” (2020). W 2014 r. opublikował wspólnie z Jackiem Santorskim i Witoldem Orłowskim książkę „Jak żyć w świecie, który oszalał”. Twórca Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas. W Centrum Nauk Społecznych PAN prowadzi seminarium o nowych mediach. Członek Polskiego PEN Clubu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *