NC+Polecane

Rusza StudioMed TV – nowy kanał tematyczny o zdrowiu i medycynie

Kluczem do skutecznej profilaktyki zdrowotnej jest bez wątpienia odpowiednia wiedza. Jednym z najpopularniejszych źródeł jej czerpania jest dla Polaków telewizja. Niestety, popularne programy często nie dostarczają w tym zakresie kompleksowych informacji, a merytoryczne formaty telewizyjne z udziałem specjalistów to w dalszym ciągu rzadkość. W odpowiedzi na rosnącą potrzebę edukacji społeczeństwa w tematach związanych ze zdrowiem powstała STUDIOMED TV. Telewizja o tematyce medycznej skierowana do szerokiej widowni ruszy już 27 sierpnia 2019.

 

 

 

Więcej niż rozrywka

Choć telewizja to dziś w dużej mierze sposób na dostarczanie rozrywki, badania potwierdzają, że doceniamy także jej wartość edukacyjną. Aż 46 proc. Polaków deklaruje oglądanie telewizji w celu poszerzenia swojej wiedzy[1]. Co ciekawe, większość z nas chętnie ogląda programy o tematyce medycznej[2]. W odpowiedzi na oczekiwania społeczeństwa powstał właśnie nowy kanał telewizyjny – STUDIOMED TV czyli projekt, którego celem jest popularyzacja wiedzy związanej z profilaktyką i leczeniem.

Przewagą naszej telewizji będzie bliska współpraca ze środowiskiem medycznym. STUDIOMED TV jest platformą komunikacji pomiędzy lekarzami, pacjentami i wszystkimi instytucjami odpowiedzialnymi za zdrowie Polaków. W tym celu stworzyliśmy Radę Programową, w składzie której znajdują się wybitni i niezależni eksperci mówi Dominik Tzimas, pomysłodawca i założyciel telewizji.

Wydawcą programu została Małgorzata Wiśniewska – dziennikarka z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakresie informowania Polaków o zdrowiu. W STUDIOMED TV jako wydawca odpowiada ona za strategię programową, dobór tematów i audycji. Przygotowuje również własny program, o szczegółach którego nadawca poinformuje wkrótce.

Nowa telewizja to cenna platforma wiedzy, z której widzowie dowiedzą się m.in. jak zapobiegać chorobom, jak żyć z przewlekłą chorobą, poznają najnowsze metody leczenia oraz odpowiedzi, jak radzić sobie w realiach systemu opieki oraz jakie są prawa pacjenta. Nie zabraknie również audycji o charakterze rozrywkowym.

Jak tłumaczy Małgorzata Wiśniewska: nie zapominamy o tym, że telewizja w pierwszej kolejność ma dostarczać rozrywkę, dlatego wybieramy i produkujemy programy, które w ciekawy, zrozumiały i tam, gdzie to możliwe, rozrywkowy sposób edukują i doradzają.

Lekarze, eksperci i specjaliści

W ofercie kanału pojawią się cykle programów edukacyjnych i poradniczych oraz dokumenty. Ekspercki kontent STUDIOMED TV będą współtworzyć wybitni przedstawiciele środowiska lekarskiego. Wśród wykorzystywanych formatów znajdą się reportaże, rozmowy i wywiady oraz magazyny informacyjne. STUDIOMED TV ma się odróżniać od innych telewizji wysoką jakością prezentowanych treści oraz ich dopasowaniem do różnych odbiorców. Nadawca chce dotrzeć przede wszystkim do widzów zainteresowanych zdrowiem i medycyną, dlatego stawia na programy merytoryczne i ważne z punktu widzenia edukacji zdrowotnej Polaków.

W planach STUDIOMED TV jest współpraca przy programach z ekspertami medycznymi z całej Polski. Na wsparcie merytoryczne projektu STUDIOMED TV już zdecydowała się m.in. firma Medicover Polska. Dzięki nawiązaniu współpracy stacja będzie miała także możliwość skorzystania z szerokiego zaplecza wiedzy, infrastruktury medycznej oraz doświadczenia ekspertów firmy.

–  Zdecydowaliśmy się zaangażować w ten projekt, ponieważ uważamy, że misja edukacyjna jaką realizuje STUDIOMED TV jest bardzo ważna. Nie ingerujemy w zawartość merytoryczną stacji. Zależy nam na tym, aby programy nadawane na kanale były wiarygodne i rzetelne. Do dyspozycji nadawcy pozostawiamy naszych ekspertów oraz know-howmówi John Stubbington, COO Healthcare Services, Medicover.

STUDIOMED TV będzie dostępna u operatorów telewizji kablowych oraz platform satelitarnych. Pierwszymi, którzy udostępnią kanał swoim abonentom są platforma satelitarna nc+ oraz operator telekomunikacyjny JMDI*. Abonenci nc+ uzyskają dostęp do kanału już 27 sierpnia. Data startu w JMDI zostanie potwierdzona w najbliższych dniach, ale będzie to na pewno najpóźniej na początku września.

Głównym źródłem przychodów mają być opłaty abonamentowe od operatorów, a nie reklamy, choć te również będą obecne.

Kanał dostępny będzie:

Platforma nc+ – poz. 139

JMDI – poz. 149

*JMDI – operator telekomunikacyjny który dostarcza usługi poprzez własną sieć światłowodową rozwijaną na terenie Warszawy, w okolicznych miejscowościach oraz Gdańska

 

Rada Programowa STUDIOMED TV:

  1. Baata Ambroziewicz prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”;
  2. Dr hab. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii, WUM;
  3. Zbigniew Gaciong, kardiolog, Krajowy Konsultant ds. hipertensjologii;
  4. Dr hab. n. med. Joanna Jędrzejczak, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego;
  5. Iwona Liberek, okulistka, kierownik Kliniki Okulistyki w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego;
  6. Dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii;
  7. Dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego;
  8. Dr n. med. Marcin Rawicz anestezjolog dziecięcy, Warszawskie Hospicjum dla Dzieci;
  9. Dr n. med. Piotr Soszyński, dyrektor ds. strategicznego doradztwa medycznego, Medicover;
  10. dr hab. n. med. Prof. Agata Szulc prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego;
  11. Irena Walecka, dermatolog, kierownik Kliniki Dermatologii CSK MSWiA

Wybrane programy STUDIOMED TV:

CYKLE O ZDROWIU

  1. „Lekarz u Ciebie w domu”

Wyobraź sobie, że zespół lekarzy wprowadza się do Ciebie i analizuje Twoje zdrowie, każdą aktywność w Twoim życiu. Wyobraź sobie mierzenie cholesterolu podczas śniadania, sprawdzanie ciśnienia krwi w biurze lub monitorowanie serca podczas oglądania telewizji. W serii programów zespół doświadczonych lekarzy zamieszka z sześcioma rodzinami. Przeanalizuje ich styl życia, przedstawi wnioski i przepisze zalecenia.

  1. „Operacja zdrowie”

Magazyn medyczny, który prezentuje innowacyjne metody diagnostyczne i terapie dostępne w Polsce. Każdy odcinek- to inne schorzenie. Lekarze wskazują objawy, na które warto zwrócić uwagę i mówią, w jaki sposób diagnozuje się chorobę. Pacjenci opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z leczeniem i co musieli zmienić w życiu, żeby uniknąć nawrotu choroby.

„W mojej głowie”

Wielokrotnie nagradzany serial W MOJEJ GŁOWIE pokazuje historie ludzi cierpiących na problemy – od anoreksji, poprzez urojenia, obsesję na punkcie mediów społecznościowych aż po depresję poporodową czy zespół Houndingtona. Cykl, w którym występują pacjenci oraz psychiatrzy i psycholodzy, przełamuje stereotypy związane z chorobą psychiczną i pokazuje, że taka diagnoza nie musi być wyrokiem na całe życie.

PORADNIKI

„Być rodzicem”

Serial dokumentalny o młodych rodzicach. Pierwsze lata są kluczowe dla rozwoju dziecka.  Będziemy świadkami rodzicielskich kryzysów i satysfakcji z ich przezwyciężania.  Historie matek i ich maluchów są wskazówką, jak sobie radzić z różnymi problemami m.in.: dziecięcą infekcją, komplikacjami z karmieniem piersią czy depresją poporodową.

„Dawka zdrowia z Dr Billym”

Przygotuj się na zaskakujące porady zdrowotne! Doktor Billy Goldberg, prześwietla dolegliwości
i schorzenia, które spotykają nas na co dzień w prawdziwym i realnym świecie. Dostarcza
widzom wskazówek i praktycznych porad. Między innymi pomaga swojej przyjaciółce i aktorce Julianne Moore jak lepiej spać; analizuje rzeczywisty wpływ cukru i kofeiny na nasze ciała; wyjaśnia często mylnie interpretowane wskazówki na temat ćwiczeń i spożywania alkoholu. Poważne tematy medyczne przedstawione są w lekko rozrywkowy sposób.

„Kontuzje poza kontrolą”

Kontuzja, największa zmora każdego sportowca. Serial dokumentalny analizuje historie wypadków znanych piłkarzy, rugbistów, surferów czy motocyklistów. Kamera towarzyszy im w najtrudniejszych momentach: kiedy walczą o powrót do sprawności, bo ważą się losy ich kariery.  W każdej z pokazanych historii poznajemy przyczyny urazów, obserwujemy operacje, rehabilitację i jesteśmy świadkami dramatów, a czasem szczęśliwych powrotów do kariery sportowej.

ZDROWY STYL ŻYCIA

„Czy wiesz co jesz”

Sprawdzamy, co jemy: badamy skąd jedzenie pochodzi i jak zostało zrobione. Obalamy pseudonaukowe tezy, próbujemy składników, uczymy się czytać informacje na opakowaniach. Poradnik, jak unikać pestycydów czy plastiku w pokarmach i co jeść, by poprawić sobie zdrowie i samopoczucie. Z udziałem czołowych lekarzy, naukowców i dietetyków. Każdy znajdzie tu ważne wskazówki: od miłośników pieczonego kurczaka po smakoszy ostryg.

„Gotowe na start”

16 Kobiet stoi przed sportowym wyzwaniem.  To miłośniczki biesiadowania, niezdrowej diety, alkoholu i papierosów. Większość prowadzi nieaktywny tryb życia, ma nadwagę i problemy z ciśnieniem. Decydują się jednak wziąć udział w półmaratonie. Pomoże im w tym Gareth „Alfie” Thomas, legendarny zawodnik rugby.  Ma 16 tygodni, by pokonać ich słabości. Czy mu to się uda?

„Na zdrowie”

Każdy odcinek to historia pacjenta, który chce coś zmienić w swoim życiu dla zdrowia: chudnie, buduje masę mięśniową lub próbuje poprawić wyniki krwi, zaburzone przez chorobę. Ważnym elementem zdrowienia jest dieta: kucharz Dawid Budzich proponuje takie przepisy, by nowe nawyki żywieniowe stały się przyjemnym elementem życia.

PRAWDZIWE HISTORIE

„Moje 600 gramów szczęścia”

To pełne emocji historie wcześniaków i ich rodziców.  A także walka lekarzy i pielęgniarek o życie dzieci urodzonych nawet w 24 tygodniu życia.  Razem z rodzicami przeżywamy chwile lęku o życie maluchów a także szczęście z kolejnych etapów ich dojrzewania. Towarzyszymy rodzinie podczas wyjścia ze szpitala i w początkowym okresie ich życia z dzieckiem w domu. Historie pokazują, że nawet po najbardziej dramatycznej walce – wcześniaki mają szansę na rozwój tak, jak ich rówieśnicy urodzeni o czasie.

„Operacja Życie”

To historie pacjentów czekających na transplantacje. Pokazane są dramaty ludzi, którzy liczą każdy dzień do przeszczepu, dylematy koordynatorów transplantologicznych, akcje pobrań narządów i atmosfera podczas skomplikowanych operacji.  Pełne emocji historie, które pokazują, że czyjaś śmierć może stać się początkiem życia kogoś innego.

„Niepokonani”

To historie ludzi, którzy na przekór niepełnosprawności, realizują pasje i marzenia.  Młodsi i starsi, pokazani w codziennym życiu i podczas najważniejszych momentów, kiedy osiągają sukcesy. To, co dotąd niemożliwe staje się realne dzięki ich sile charakteru i postępowi medycyny.

 „Pielęgniarki”

Pielęgniarki – zawód pełen wyzwań na pierwszej linii frontu medycznych działań. Wysoko wykwalifikowane specjalistki i specjaliści pracujący na różnych oddziałach, zmuszą zapewnić pacjentom to, co dla nich najważniejsze opiekę i poczucie bezpieczeństwa. Sytuacje, którym stawiają czoła, wymagają wiedzy, opanowania i umiejętności pracy pod presją.

[1] Badanie na ogólnopolskiej próbie N= 2165 dorosłych telewidzów z dostępem do internetu, Wavemaker we współpracy z panelem Ariadna, kwiecień 2019

[2] KANTAR Millward Brown; CATIbus na reprezentatywnej próbie 1000 osób (w wieku 18-74) na temat zainteresowania kanałem telewizyjnym o tematyce medycznej, 11-21 grudnia 2016 r.

Jeden komentarz do “Rusza StudioMed TV – nowy kanał tematyczny o zdrowiu i medycynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *