BadaniaRadio

Rynek reklamy radiowej: radio już zdołało odrobić pandemiczne straty

Wydatki reklamowe netto na radio wyniosły w 1. półroczu 2021 roku 351 mln zł. Radio, jako jedyne medium tradycyjne, już zdołało odrobić pandemiczne straty i zanotowało wzrost przychodów względem nie tylko 1. połowy 2020 roku, ale też 1. połowy roku 2019.

 

Według najnowszego raportu Publicis Groupe, wydatki reklamowe na radio w 1. połowie 2021 roku wyniosły 351 mln zł. Dzięki temu radio utrzymało stabilna pozycję 3. medium reklamowego w Polsce z udziałem na poziomie 7,3% – dokładnie takim samym jak w analogicznym okresie przed rokiem.

 

 

Co istotne, wydatki reklamowe na radio wzrosły nie tylko względem roku 2020 (kiedy to, w czasie pierwszego lockdownu, reklamodawcy masowo ograniczali kampanie reklamowe), ale nawet w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku.

Względem 1. półrocza ub.r. dynamika radia wyniosła aż 20% i była na porównywalnym poziomie jak dwóch wiodących w Polsce mediów reklamowych – internetu (24%) i telewizji (21%).

Natomiast w porównaniu z przedpandemicznym rokiem 2019 dynamika wyniosła 4%. Radio, jako jedyne medium tradycyjne, odrobiło pandemiczne straty. Na minusie względem czasów sprzed
COVID-19 jest wciąż m.in. telewizja.

 

 

„Fakt, że radio jako jedyne medium, oprócz internetu, odrobiło przedpandemiczne straty dobitnie pokazuje zaufanie marketerów do tej formy reklamy” komentuje Tomasz Ramza, Dyrektor Generalny Działu Sprzedaży Grupy RMF.

„Dzięki temu, że radio jest bardzo tanie w porównaniu do innych mediów przy oferowanych bardzo dużych zasięgach, jest szybkie, elastyczne, podnoszące sprzedaż, działające idealnie call to action, udało się nam nie tylko wrócić do poziomu wydatków reklamowych sprzed pandemii, ale nawet je przewyższyć”dodaje Tomasz Ramza.

Podobnego zdania jest Ewa Rosiewicz, Prezes i Dyrektor Biura Reklamy Grupy Eurozet. „Radio świetnie radzi sobie w tym trudnym dla rynku reklamy czasie. Zainteresowanie tą formą reklamy rośnie w branży handlowej jak i farmaceutycznej, czyli w dwóch głównych sektorach inwestujących w radio. Istotne wzrosty można jednak zauważyć też w innych kategoriach jak np. finanse czy komputery i audio-wideo. Z ostrożnym optymizmem patrzymy na kolejne miesiące, zdając sobie jednak sprawę, że te prognozy może brutalnie zweryfikować skala czwartej fali pandemii”mówi Ewa Rosiewicz.

„Ostanie, ciężkie doświadczenia związane z covidem wymusiły wiele zmian w konsumpcji mediów, radio na tym tle wchodzi w nową postpandemiczną erę wzmocnione”mówi Maciej Moszczyński, Dyrektor Zarządzający Tandem Media.

„Wszystkie liczące się stacje stawiają, poza głównymi antenami, na nielinearne audio w postaci catch-up czy podcastów, z łatwym dostępem do treści przez własne aplikacje. To znacząco zwiększa potencjał na wzrost użytkowników tego medium. Nie bez znaczenia także jest fakt, że w dobie częstych infekcji, wiele osób chętniej korzysta z samochodu, w którym pierwszym wyborem jest zawsze radio. Między innymi wynikiem tych zmian jest także większa aktywność reklamodawców w radio” tłumaczy Maciej Moszczyński.

Branża, która była najaktywniejsza w radiu i wydała najwięcej na te formę reklamy to handel. Kolejne w rankingu branż radiowych były farmacja (produkty farmaceutyczne i leki), motoryzacja, pozostałe (m.in. materiały budowlane, fundacje, instytucje polityczne), finanse i telekomunikacja.

Wg danych cennikowych Kantar Media trzech największych radiowych reklamodawców to Aflofarm Farmacja Polska, TERG (właściciel brandu Media Expert) i Euro-Net Warszawa (Euro RTV AGD).

I Love Radio to wspólna akcja czterech nadawców radiowych, której celem jest popularyzacja radia w Polsce jako efektywnego medium reklamowego poprzez działania promocyjne, edukacyjne i badawcze. Projekt realizowany jest wspólnie przez, na co dzień konkurujące ze sobą, grupy radiowe: Grupę Eurozet, Grupę Radiową Agory, Grupę RMF i Grupę ZPR Media SA.

www.iloveradio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *