Technologia - Promocje

Samsung QLED TV, czyli telewizor do jasnych pomieszczeń

Rosnąca popularność serwisów VoD, takich jak HBO GO, Player czy Netflix sprawia, że zmienia się sposób, w jaki oglądamy filmy i seriale. Jako widzowie nie jesteśmy już zależni od ramówki i sami decydujemy co i kiedy zobaczymy. Badania pokazują, że przed ekranem telewizora coraz chętniej zasiadamy w ciągu dnia, gdy jest jeszcze jasno, a wieczorem często oglądamy w oświetlonych wnętrzach. Warto o tym pamiętać wybierając nowy telewizor. Ważne jest, aby jakość obrazu była tak samo dobra w jasnym i ciemnym pomieszczeniu.
 
Z badań przeprowadzonych w 2013 roku przez firmę Nielsen, która monitoruje oglądalność telewizji wynikało, że widzowie spędzali czas przed szklanymi ekranami nie tylko przez około dwie godziny wieczorem  – między 20:00 a 23:00 – ale także ponad półtorej godziny w dzień, między 11:00 a 15:001. Według raportu KRRiT2 cztery najchętniej oglądane stacje telewizyjne w Polsce odnotowują wzrost oglądalności w godzinach 17.00- 22.00. Z kolei dwa lata później w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie konsumenckie3, w trakcie którego zdecydowana większość badanych stwierdziła, że ogląda telewizję przy włączonym świetle (86% w dzień powszedni, 85% w weekendy), a tylko niewielka liczba z nich deklarowała, że ulubionymi filmami i programami cieszy się w całkowitej ciemności (14% w dni powszednie i 15% w weekendy). To wszystko pokazuje, że telewizor powinien zapewniać najlepszą jakość obrazu także w sytuacji, gdy natężenie światła jest wysokie, np. w ciągu dnia.
Jasno i ciemno, czyli standardy testowe
W latach 90. wielu widzów oglądało filmy na projektorach. W związku z tym, że ekrany do projektorów mają wysoki współczynnik odblasku, po zapaleniu światła obraz traci kontrast. Właśnie dlatego przyjęło się, że testy tych urządzeń przeprowadzane były w ciemnych pomieszczeniach. Mniej więcej w tym samym czasie zasada ta została wprowadzona również dla telewizorów. Wiele laboratoriów testuje telewizory właśnie w takich warunkach.
Na przestrzeni lat wiele się zmieniło, zarówno w zakresie preferencji użytkowników, jak i współczesnych możliwości technologicznych. Widzowie coraz chętniej korzystają z telewizorów także w ciągu dnia, dlatego producenci projektują ekrany oferujące wyższy poziom jasności. Dzięki temu, wyraźnym obrazem można cieszyć się także w jasnym pomieszczeniu np. w ciągu dnia. Poprzez zastosowanie technologii High Dynamic Range (HDR), zwiększa się stosunek światła do cienia, co sprawia, że oglądane filmy w większym stopniu przypominają obrazy, jakie odbiera ludzkie oko. Dzięki temu kadr na ekranie telewizora jest jaśniejszy, ma większy zakres kolorów i głębsze tony. W konsekwencji przekłada się to na lepsze wrażenia podczas oglądania.
Producenci telewizorów, w tym firma Samsung, testują swoje urządzenia zarówno w ciemnym, jak i jasnym otoczeniu, aby zaoferować widzom jak najlepsze wrażenia w różnych warunkach. Filmowcy z Hollywood także przeprowadzają testy i optymalizują parametry produkcji pod kątem serwisów VoD i urządzeń odbierających transmisję strumieniową.
QLED TV, czyli telewizor do jasnych pomieszczeń
QLED_TV_grafika_01.jpg
Natężenie oświetlenia w otoczeniu istotnie wpływa na wrażenia podczas oglądania telewizji
Przeprowadzone przez firmę Samsung testy wykazały, że przy typowym natężeniu oświetlenia na poziomie 75 luksów telewizory QLED wyświetlają niezwykle jasny obraz i głębokie, nasycone kolory.
QLED TV_grafika_02.jpg
Inżynierowie w laboratorium firmy Samsung testują jakość obrazu na ekranie telewizora QLED w jasnym i ciemnym pomieszczeniu
Jednomyślne recenzje
Wiele firm testujących uznało telewizor Samsung QLED za najlepiej zoptymalizowany pod kątem typowych warunków oglądania. Na przykład which? — czołowa brytyjska agencja oceniająca produkty audio-wideo — wyróżniła firmę Samsung tytułem „Marki dźwięku i obrazu roku 2017 według which?” właśnie za telewizor QLED.
Z kolei renomowany niemiecki magazyn poświęcony sprzętowi elektronicznemu powszechnego użytku Video Magazin ocenił telewizor QLED marki Samsung na 920 punktów w 1005‑punktowej skali — co jest najwyższą przyznaną dotychczas oceną. Ponadto telewizor QLED jest pierwszym produktem recenzowanym przez to czasopismo, który otrzymał wysokie noty we wszystkich trzech kategoriach oceny: innowacyjność, referencyjność i wyjątkowość. Magazyn testuje telewizory zarówno w ciemnym, jak i jasnym otoczeniu, przy natężeniu oświetlenia od 45 do 75 luksów.
Wysoka jakość w każdych warunkach
QLED_TV_grafika_03.jpg
Telewizor Samsung QLED z 2017 roku wyświetla obraz o optymalnej jakości i wyraźnym kontraście zarówno w dzień, jak i wieczorem
Szczytowa jasność ekranu telewizora QLED wynosząca 1500 do 2000 nitów4 pozwala wyświetlić 100 proc. natężenia koloru — to pierwszy taki wynik dla producenta telewizorów na świecie. W praktyce oznacza to, że urządzenie może wyświetlić 99 proc. kolorów z palety barw DCI‑P3 niezależnie od różnicy poziomów jasności. Dzięki temu widzowie zyskują pewność, że obrazy HDR wyświetlane są zgodnie z zamysłem twórcy treści.
1Badanie Nielsen, 4 kwietnia 2013 – “How Much TV Do People Watch During the Day?”
2 Raport Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji  – „Najpopularniejsze audycje w I kw. 2017. Dobowa oglądalność programów”.
Badanie zostało przeprowadzone w trybie online w ramach systemu Omnibus firmy GfK w dniach 11–13 grudnia 2015 r. z wykorzystaniem GfK KnowledgePanel®. Obejmowało reprezentatywną grupę 1020 dorosłych Amerykanów wybranych metodą próbkowania losowego prawdopodobieństwa w oparciu o adres. Margines błędu dla tego badania wynosi +/- 3 punkty procentowe.
4 W zależności od modelu telewizora
O firmie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *