MediaZapowiedzi TV

Sierpień na kanałach Polsat Viasat

Wybrane propozycje programowe kanałów tematycznych Polsat Viasat na sierpień 2018 roku.

 

 

 

 

Jak przewieźć lokomotywę
Premiera: sobota 17 sierpnia, godz. 18:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 6 x 60 min
Gatunek: Dokument/ „reality TV”
Tytuł oryginalny: Train Truckers
Rok: 2018

Program ukazuje codzienną pracę i przygody rodzinnej firmy zajmującej się transportem gabarytów, przewożącej między innymi najcięższe, najdłuższe i najcenniejsze na świecie lokomotywy. Ambitna, sześcioodcinkowa seria wykorzystuje zaawansowaną grafikę komputerową, aby pokazać inżynieryjny geniusz załóg zmuszonych do transportu tych ogromnych ładunków. Zobaczymy także archiwalne zdjęcia i filmy ukazujące historię poszczególnych rodzajów przewożonych lokomotyw i pracę ludzi, którzy je budowali i remontowali.

Dla bohaterów programu żadna praca nie jest zbyt trudna — czy trzeba przewieźć klasyczną lokomotywę klasy Britannia do muzeum kolejnictwa, czy dostarczyć do odbiorcy pociąg pasażerski British Rail Class 800, który właśnie przypłynął statkiem z Japonii. Każdy transport wymaga przekraczania kolejnych granic pomysłowości i wynajdywania nowych sposobów umieszczania lokomotyw na potężnych, wielokołowych naczepach. Po drodze czekają kolejne pułapki, takie jak zbyt wąskie ulice, fatalna pogoda, zbyt mało wytrzymałe mosty czy korki na autostradach.

Warsztat ostatniej szansy
Premiera: dni powszednie od poniedziałku 5 sierpnia, godz. 18:00
Sezon: 2
Liczba odcinków: 12 x 30 min
Gatunek: Dokument/ „reality TV”
Tytuł oryginalny: Last Stop Garage
Rok: 2019

„Warsztat ostatniej szansy” to ciekawy program dokumentalny ukazujący pracę firmy mechanicznej CRB Automotive działającej w miasteczku North West River na kanadyjskim Labradorze. Niekonwencjonalni mechanicy są w stanie naprawić nieomal wszystko, rozwiązując problemy dzięki dużej kreatywności i pomysłowości. Samo miasteczko to jedno z najdalej na wschód położonych miejsc na Labradorze, do których można jeszcze dojechać samochodem. Żyjąc w tak odległym miejscu mechanicy z CRB muszą być kreatywni jak sam MacGyver i robić swoje mimo marnego zaopatrzenia, braku narzędzi i części zapasowych.

Zabawni bohaterowie programu polegają na własnej pomysłowości i pomocy wielu ekscentrycznych mieszkańców, którzy tylko dzięki nim mogą normalnie funkcjonować. „Warsztat ostatniej szansy” to pokaz mechanicznej magii połączonej z ciężką pracą i wielkim sercem każdego z mechaników.

Jak się to robi w Australii
W każdą sobotę od 3 sierpnia, godz. 6:40

Witajcie na antypodach! To będą absolutnie fantastyczne soboty, pełne przygód i codziennego życia naszych australijskich przyjaciół.

Zobaczymy poszukiwaczy złota pracujących w głębi australijskiego interioru, poławiaczy homarów walczących z falami u wybrzeży Tasmanii oraz Luke’a i jego ekipę ratowników morskich w Queensland.

Usiądźmy wygodnie przed telewizorami i przygotujmy się na to, co dzieje się na drugim końcu świata.

Lato z wędką
W każdy piątek i sobotę od piątku 2 sierpnia, godz. 20:00

Tego lata zebraliśmy wszystkich ulubionych wędkarzy. Zasiądźmy zatem przed ekranem, aby podziwiać takie znakomitości, jak Ali Hamidi, Jeremy Wade i inni w programach „Taaaki karp!”, „Wędkarskie pojedynki”, „Rzeczne potwory” czy „Gwiazdy wędkarstwa”.

 

 

Kraina Oz: na antypodach
Premiera: niedziela 4 sierpnia, godz. 20:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 3 x 60 min
Gatunek: Dokument/ przyroda
Tytuł oryginalny: The Magical Land of Oz
Rok: 2019

W tym programie zobaczymy wszystko, co ma do zaproponowania Australia. Od najwyższych szczytów pokrytych śniegiem po głębiny chłodnych wód oceanu na południe od kontynentu. Od ostatnich dzikich populacji mrówkożerów po ogromne ławice mątw z gatunku Sepia apama. Australia to kraina niezwykłego piękna i zróżnicowania, pełna niespodzianek. Ta seria pozwoli nam nie tylko nacieszyć się tym pięknem, ale także lepiej zrozumieć świat wyjątkowych gatunków zwierząt żyjących często w zupełnie niespodziewanych miejscach. Dzięki najnowszej technologii i supernowoczesnym kamerom, autorom programu udało się zarejestrować populacje zwierząt, o których istnieniu jeszcze niedawno nie wiedzieliśmy, ale także uwiecznić bardzo nietypowe zachowania dobrze znanych gatunków.

Poznamy zwierzęta tak tajemnicze, że nawet większość Australijczyków nie ma o nich pojęcia, choć dzielą z nimi nie tylko kontynent, ale nawet ogródki przy własnych domach. Dowiemy się także, jakie wyzwania czekają zwierzęta w ekstremalnych warunkach australijskiej głuszy oraz na terenach, które zostały przekształcone przez człowieka. Zobaczymy zwierzęta, które zachwycają kolorami, tańczą, uprawiają akrobatykę, śpiewają, łączą się w pary i wychowują potomstwo. Oto, co czyni Australię miejscem naprawdę wyjątkowym!

Weterynarz bezdomnych
Premiera: dni powszednie od poniedziałku 5 sierpnia, godz. 16:40
Sezon: 1
Liczba odcinków: 12 x 30 min
Gatunek: Dokument/ przyroda
Tytuł oryginalny: The Street Vet
Rok: 2018

Każdy, kto zwraca uwagę na osoby bezdomne na ulicach naszych miast, na pewno zauważa, że wiele z nich opiekuje się zwierzętami. Ludzie, którzy nie mają prawie nic i sami ledwo wiążą koniec z końcem, przyjmują na siebie dodatkowy ciężar opieki nad zwierzęciem. Dlaczego? Autorzy programu próbują odpowiedzieć na to pytanie. Wybierzemy się na ulice wielkich miast, aby odkryć ukryte zaułki, zamieszkałe przez zapomnianych ludzi i ich zapomniane czworonogi.

Poznamy poruszające, ludzkie historie o nadziei, trudnościach i prawdziwym oddaniu. Dr Kwane Stewart — uznany, charyzmatyczny weterynarz cieszący się znakomitą opinią — wyrusza na takie ulice, aby tam, na miejscu, leczyć zwierzęta należące do bezdomnych. Ta fascynująca, pouczająca i podnosząca na duchu podróż pokaże nam relacje między człowiekiem a zwierzęciem z zupełnie nowej perspektywy.

Zobaczymy miłość w jej najbardziej konkretnych przejawach. Dr Kwane pomaga zwierzętom, które najbardziej tego potrzebują, a przez to pomaga także potrzebującym ludziom.

Dzika Ameryka Środkowa Nigela Marvena – odcinek 1.
Poniedziałek 5 sierpnia, godz. 22:00

Dołączmy do łowcy przygód i znawcy dzikiej przyrody Nigela Marvena, który wędruje przez wąski przesmyk łączący Amerykę Północną i Południową, podziwiając fantastyczne zwierzęta i słuchając podnoszących na duchu historii.

Program utrzymany w podobnym stylu do uznanych „Dzikich Filipin Nigela Marvena” ukazuje wspaniałe krajobrazy Ameryki Środkowej i ludzi, którzy chronią tutejszą przyrodę. Niegdyś rozwijała się tu wielka cywilizacja Majów. Autorzy programu pomogą nam odkryć ich dziedzictwo i poznać zwierzęta, które czcili — między innymi krokodyle, pierzaste węże i jaguary.

Koty i psy
Dni powszednie od poniedziałku 5 sierpnia, godz. 13:30

Czy lepsze są psy, czy koty? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie, dlatego przygotowaliśmy programy zarówno dla miłośników psów, jak i wielbicieli kotów!

W sierpniu włączcie kanał Polsat Viasat Nature, aby zobaczyć najbardziej zabawne, urocze  i zaskakujące momenty z życia naszych ulubionych czworonogów.

Nigel Marven: spotkania z dziką przyrodą
Dni powszednie od poniedziałku 5 sierpnia, godz. 22:00

W tym miesiącu zapraszamy na programy Nigela Marvena, jednego z naszych najlepszych specjalistów w dziedzinie dzikiej przyrody. Warto obejrzeć premierę jego najnowszego programu „Dziki Honduras Nigela Marvena”.

Zobaczymy także znane już programy „Dzikie Filipiny Nigela Marvena”, „Wśród wielorybów z Nigelem Marvenem”, „Wyprawa do Junnanu z Nigelem Marvenem” i „Inwazja olbrzymich pytonów”.

 

 

Punkty zwrotne II wojny światowej
Premiera: dni powszednie od czwartku 15 sierpnia, godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 6 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna
Tytuł oryginalny: Rise and Fall: The Turning Points of World War II
Rok: 2019

Od pierwszych wystrzałów po grzyby atomowe nad Japonią: historia II wojny światowej to skomplikowana układanka obejmująca wszystkie kraje i kontynenty. W tej serii dokumentalnej przyjrzymy się pięćdziesięciu wydarzeniom, które zmieniły bieg i zadecydowały o wyniku międzynarodowej konfrontacji. Genialne kampanie, wielkie bitwy, odwroty, porażki i zwycięstwa. Zobaczymy, co miało decydujące znaczenie dla przebiegu walk w Europie, Azji, Afryce Północnej,
a także na morzach i oceanach.

Przeanalizujemy także polityczny i ekonomiczny wymiar wojny: kto zdobył władzę, kto ją stracił, skąd brano pieniądze na prowadzenie walk i w jaki sposób zapewniano niezbędne zaopatrzenie. Sześć odcinków ukazuje te najważniejsze wydarzenia w porządku chronologicznym, na podstawie oryginalnych, archiwalnych materiałów filmowych. Od braku równowagi w Europie po I wojnie światowej i Traktacie Wersalskim aż po nadzieję na trwały pokój po 1945 r. i powstanie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przekonamy się, dlaczego losy wojny potoczyły się tak, a nie inaczej.

Tajemnice umarłych
Premiera: środa 14 sierpnia, godz. 22:00
Sezon: 2
Liczba odcinków: 2 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia
Tytuł oryginalny: Secrets of the Dead
Rok: 2017

W pierwszym odcinku, zatytułowanym „Kości
z Craven Street”, poznamy historię pozostałości szkieletów przynajmniej dziesięciu osób — w tym kilkorga dzieci — odkrytych w piwnicach londyńskiej rezydencji Benjamina Franklina. Kości były pocięte i nawiercone. Czyżby Ojciec Założyciel USA miał także dużo mroczniejszą stronę?

Drugi odcinek, „Mroczna zima w Jamestown”, opowie o grupie archeologów, którzy prowadząc wykopaliska na terenie jednej z pierwszych kolonii w Ameryce natrafili na dziwne znalezisko: szczątki młodej kobiety z początku XVII w. zakopane w warstwie śmieci w piwnicy.

Kobieta należała do grupy pierwszych osadników, którzy przybyli do Jamestown z Anglii. Miejscowi Indianie z plemienia Powatanów nie chcieli pomagać przybyszom i zabijali każdego, kto opuścił fort w poszukiwaniu żywności.

Pompeje: wskrzeszanie umarłych
Wtorek 13 sierpnia, godz. 22:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia
Tytuł oryginalny: Pompeii’s Living Dead
Rok: 2018

86 gipsowych odlewów ofiar wybuchu Wezuwiusza ze starożytnych Pompejów to niezwykle ważne eksponaty archeologiczne. Powstały one w 1863 r. dzięki przełomowej technice opracowanej przez Carla Fiorellego. Niestety, z czasem wiele z tych odlewów zaczęło niszczeć. Profesor Giancarlo Napoli kieruje zespołem naukowców, którzy starają się je ocalić i odnowić. To niezwykle trudne zadanie: konieczna jest renowacja materii organicznej (ludzkich kości) osadzonej w materiale nieorganicznym (gipsie).

Dla historyków i archeologów te prace są znakomitą okazją do uzyskania nowych informacji o ostatnich chwilach Pompejów i ich mieszkańców. Dzięki najbardziej zaawansowanym technologiom medycznym i badaniom obrazowym ofiary niszczycielskiej erupcji sprzed niemal 2 tysięcy lat po raz drugi wracają do życia…

Dzień, w którym umarł Hitler
Niedziela 4 sierpnia, godz. 20:50
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna
Tytuł oryginalny: The Day Hitler Died
Rok: 2015

Historia ostatnich 48 godzin życia jednego z najgorszych ludzi w historii, opowiedziana przez naocznych świadków. W 1948 r. wciąż jeszcze krążyły pogłoski, że Hitler żyje. Wielu obawiało się jego powrotu. Michael Musmanno, jeden z sędziów orzekających w procesach norymberskich, był tymi plotkami tak zirytowany, że postanowił udowodnić, iż Fuhrer naprawdę nie żyje — chciał to osiągnąć przesłuchując tych, którzy byli z nazistowskim przywódcą w ostatnich dniach jego życia,
w berlińskim bunkrze. Wśród świadków znaleźli się między innymi Artur Axmann (członek Hitlerjugend), Traudl Junge (sekretarka Hitlera) i baron von Loringhoven (adiutant Führera). Sędzia przesłuchał łącznie 22 osoby, których zeznania stanowią podstawę tego, co dziś wiemy o ostatnich dniach Hitlera i zakończeniu II wojny światowej.

Taśmy z nagraniami tych przesłuchań przeleżały zapomniane 65 lat, aż w 2013 r. odnaleziono je
w archiwach w Pittsburghu. Te niezwykłe materiały nigdy dotąd nie były odtwarzane poza terenem Niemiec — w tym programie zobaczymy je po raz pierwszy. Zeznania przesłuchiwanych zostały szczegółowo zrekonstruowane, tworząc szczegółowy, dokładny obraz ostatnich dni, godzin i minut życia wodza Trzeciej Rzeszy.

Brytyjska rodzina królewska i naziści
Piątek 16 sierpnia, godz. 22:20
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia
Tytuł oryginalny: The Royals, the British Aristocracy and the Nazis
Rok: 2018

Brytyjska rodzina królewska zawsze była dla Brytyjczyków symbolem oporu przeciwko nazizmowi. Dziś jednak z wielu źródeł docierają do nas informacje, że część Windsorów po cichu sympatyzowała z nazistami. Najnowsze odkrycia sugerują wręcz, że król Edward VIII już po swojej abdykacji, latem 1940 r., przekazywał reżimowi Hitlera istotne informacje związane z prowadzoną wojną, być może mając nadzieję na odzyskanie tronu w przyszłości.

W tym programie zobaczymy materiały filmowe i niedawno ujawnione zdjęcia, które dowodzą, że część rodziny królewskiej i brytyjskiej arystokracji popierała narodowy socjalizm. Autorzy skupiają się przede wszystkim na roli Edwarda i jego amerykańskiej żony, Wallis Simpson, która — niezadowolona ze swojego statusu „odrzuconej księżniczki” — wprowadziła byłego króla w środowisko nazistów.

Wyspa Adolfa
Niedziela 11 sierpnia, godz. 21:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna
Tytuł oryginalny: Adolf Island
Rok: 2016

Od początku II wojny światowej zdobycie Wielkiej Brytanii było częścią wielkiego planu Hitlera, zmierzającego do podbicia całej Europy. Skalę przygotowań do tego zadania pokazuje „Sonderfahndungsliste G.B.”, zwana popularnie „Gestapowskim poradnikiem inwazji na Wielką Brytanię”. Książka ta, opublikowana po raz pierwszy w 2000 roku, zawierała listę 2820 wrogów nazizmu, którzy po zdobyciu Wysp Brytyjskich mieli być natychmiast aresztowani. Ostatecznie Niemcy zajęli tylko około 180 kilometrów kwadratowych brytyjskiego terytorium: Wyspy Normandzkie położone na kanale La Manche.

Dziś znana archeolog sądowa, Caroline Sturdy Colls, przedstawia nieznane dotąd fakty na temat okupacji tych wysp. Śledztwo i analizy prowadzone przez dr Colls pozwoliły także dotrzeć do ukrytych przez wiele lat dowodów na to, że na jednej z Wysp Normandzkich działał jedyny na brytyjskiej ziemi obóz koncentracyjny — i na to, że ogromną rolę w ukrywaniu tych faktów odegrał sam Winston Churchill.

Wojowniczki wikingów
Niedziela 18 sierpnia, godz. 21:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia
Tytuł oryginalny: Viking Warrior Women – A Modern Saga
Rok: 2018

Historycy przez wieki byli przekonani, że wojownikami wikingów byli wyłącznie mężczyźni. Brakowało jakichkolwiek dowodów na to, że były wśród nich także wojowniczki — do chwili, kiedy swoją tajemnicę ujawniła mała, szwedzka wyspa Björkö. Na wyspie istniała niegdyś faktoria handlowa wikingów. Poza jej murami znajdowało się około 4 tysięcy grobów. Na jednym z nich, umieszczonym tuż za bramą miejskiego garnizonu, spoczywał wielki głaz.

Pod głazem odkryto komorę grobową wielkiego wikińskiego wojownika, pochowanego z dwoma końmi, tarczami, mieczem, toporem, strzałami i włóczniami. Ponad 100 lat po odkryciu grobowca zespół szwedzkich genetyków i archeologów pod kierunkiem dr Charlotte Hedenstierna-Jonson udowodnił, że pochowano w nim kobietę!

Sezon tajemnic
Dni powszednie od wtorku 13 sierpnia, godz. 22:00

W sierpniu zapraszamy na całą serię nowych programów dokumentalnych, które ukażą nam niezwykłe, nieznane lub zupełnie zapomniane historie.

Odkryjemy prawdę o powiązaniach członków brytyjskiej rodziny królewskiej i arystokratów z nazistami, poznamy najnowsze techniki stosowane w badaniach naukowych szczątków ofiar wybuchu Wezuwiusza w Pompejach i dowiemy się, dlaczego w piwnicy Benjamina Franklina ukryte były kości.

Odliczanie do inwazji
Dni powszednie od poniedziałku 26 sierpnia, godz. 21:00

Zbliża się 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, dlatego zapraszamy na najciekawsze odcinki najlepszych programów dotyczących wojny, takich jak „Projekt »Nazizm«”, „Moje życie w III Rzeszy”, „Olimpijski sen: Berlin 1936″, „Hitler i Hindenburg” czy „Kobiety III Rzeszy”.

Przypomnimy także ze szczegółami historię ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę w odcinkach serii „II wojna światowa w kolorze”.

Chrześcijaństwo: niezwykła historia
Dni powszednie od czwartku 1 sierpnia, godz. 22:05

Zapraszamy na wybór najlepszych filmów dokumentalnych ukazujących najważniejsze chwile w dziejach religii, która przez wieki dominowała w Europie. W programie „Historia chrześcijaństwa” dr Diarmaid MacCulloch poprowadzi nas przez skrajności — od wielkich dzieł duchowych i ponadczasowej sztuki po brutalną politykę i prześladowania na tle religijnym.

Seria „W poszukiwaniu biblijnej prawdy” odkrywa tajemnice Pisma, podążając śladami naukowców i archeologów z XIX i XX w., którzy w Egipcie poszukiwali najstarszych biblijnych manuskryptów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *