MediaZapowiedzi TV

Sierpień na kanałach z portfolio BBC Studios

Sierpień 2022 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

Stłamszeni
(Smother)
Od wtorku 9 sierpnia, godz. 21:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Dreszczowiec o głęboko skrywanych sekretach rodzinnych i ich nieoczekiwanych konsekwencjach.

W wyniku tragicznej śmierci męża Val Ahern (Dervla Kirwan) próbuje wyjaśnić, co zaszło po rodzinnym przyjęciu, na którym ogłosił on ich planowane od dłuższego czasu rozstanie. Ciało Denisa znaleziono u stóp nadmorskiego klifu, więc jego śmierć można uznać za wypadek.

Tymczasem Val ponownie analizuje życie mężczyzny, z którym związana była przez 30 lat. Zagłębia się w jego relacje z córkami, pasierbicą oraz bratem i odkrywa sekrety skrywane przez lata.
Z przerażeniem uświadamia sobie, że manipulacyjne zachowanie męża w ogromnym stopniu wpływało na poszczególnych członków rodziny. Całkiem możliwe, że w konsekwencji doprowadziło do dramatycznych zdarzeń, w tym do prawdopodobieństwa dokonania morderstwa.

Pogoń za miłością
(The Pursuit of Love)
Od poniedziałku 22 sierpnia, godz. 21:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Zabawny i dynamiczny kostiumowy serial obyczajowy przedstawiający barwny obraz ziemiaństwa lat 20. i 30. XX wieku. Dwie wkraczające w dorosłość kuzynki Linda Radlett (Lily James) oraz Fanny Logan (Emily Beecham) czerpią z życia pełnymi garściami, a przede wszystkim marzą o prawdziwej miłości i snują na jej temat rozmaite fantazje. Pewna siebie Linda pragnie szalonego romansu, podczas gdy rozważna Fanny liczy na poważny związek i chce założyć rodzinę. Z czasem ich drogi rozchodzą się, a przyjaźń zostaje wystawiona na próbę.

Czy uda im się znaleźć tego jedynego? Tłem losów głównych bohaterek jest pełen przepychu
i przywilejów ekscentryczny świat brytyjskich konwenansów. Czy warto się z nich wyzwolić i żyć na własnych zasadach? Fabuła oparta jest na wydanej w 1945 roku powieści Nancy Mitford, jednej z najciekawszych postaci brytyjskiego beau monde połowy XX wieku.

Sherlock
Od niedzieli 28 sierpnia, godz. 21:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Ubrana na różowo kobieta zostaje zamordowana w opuszczonym domu. To już piąta ofiara zabójcy, którego motywów nie sposób się domyślić. Inspektor Lestrade jest najlepszy w całym Scotland Yardzie, ale wie, że nie może się równać z młodym detektywem, który zwie się Sherlock Holmes…
John Watson: lekarz, żołnierz, bohater wojenny, zagubiona dusza. Zakończył właśnie misję
w Afganistanie i… przypadkowe spotkanie sprawiło, że poznał detektywa.

Sherlock Holmes: samotnik, detektyw, geniusz. Umie rozpoznać programistę po krawacie lub pilota samolotów po kciukach. Ma niezwykły, analityczny umysł, a zarabia – zabijając przy okazji nudę – rozwiązując zagadki kryminalne. Im dziwniejsze, tym lepiej.

Trudno o dwie bardziej różne osobowości, ale okazuje się, że bystry intelekt Sherlocka i spokojny pragmatyzm Watsona to znakomite połączenie. W trzech porywających i pełnych akcji opowieściach Holmes oraz Watson radzą sobie ze skomplikowanymi sprawami, tropią przestępców, mierzą się z zabójcami – wszystko, byle dojść prawdy. Błyskotliwe scenariusze i wspaniałe kreacje aktorskie sprawią, że przygody Sherlocka Holmesa zachwycą nowe pokolenie widzów.

 

 

Planeta zmian
(Changing Planet)
Od czwartku 11 sierpnia, godz. 19:55
Sezon 1 (2 odcinki)

Początek realizacji projektu badawczego BBC polegającego na dokumentacji zmian klimatycznych zachodzących na Ziemi w ciągu siedmiu kolejnych lat. Obecnie stoimy u progu przełomowego okresu w dziejach naszej planety. Przyszłość cennych ekosystemów jest poważnie zagrożona.

W ramach specjalnego projektu sześcioro prezenterów rejestruje przebieg tego procesu w sześciu najbardziej wrażliwych ekosystemach naszej planety. Są to Islandia, Amazonia, Kalifornia, Kenia, Kambodża oraz Malediwy. W programie wypowiadają się także naukowcy, rdzenni mieszkańcy oraz ekolodzy, którzy bronią tych środowisk i walczą o zachowanie ich dla przyszłych pokoleń.

Z upływem kolejnych lat rejestrowane będą postępujące tam zmiany. Wtedy uzyskamy odpowiedź na pytanie, czy robimy wystarczająco dużo, aby uratować naszą planetę.

Dlaczego giną wieloryby?
(What Killed the Whale?)
Czwartek 4 sierpnia, godz. 19:55

Dlaczego w ostatnich latach masowo giną wieloryby? Czy kryzys ten został wywołany przez ludzi? Biolog ewolucyjna Ella Al-Shamahi zauważa ogromny wzrost liczby wielorybów osiadłych na mieliźnie wzdłuż wybrzeży Wielkiej Brytanii i zastanawia się nad przyczynami tego zjawiska.

Dołącza więc do zespołu przeprowadzającego sekcję 12-metrowego sejwala, który wynurzył się w pobliżu Edynburga. W wyniku procedury naukowcy poznają przyczyny śmierci tego osobnika. Wymieniają też szereg zagrożeń, z jakimi wieloryby mierzą się na co dzień, i próbują znaleźć pionierskie rozwiązania, które mogłyby je uratować.

Megarakieta NASA
(NASA’s Mega Rocket)
Poniedziałek 8 sierpnia, godz. 19:55

SLS NASA to najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano, zdolna do dalekodystansowych lotów kosmicznych, m.in. na Marsa. Na marzec 2022 roku planowano jej pierwszą bezzałogową misję wokół Księżyca. To ogromny postęp w eksploracji przestrzeni kosmicznej. Konstruowaniu rakiety towarzyszyło wiele trudności, opóźnień oraz wyzwań finansowych.

Program, wzbogacony o materiały archiwalne i wywiady z osobami zaangażowanymi w projekt, jest unikalnym zapisem tego procesu.

Ekspedycje Steve’a Backshalla
(Expedition with Steve Backshall)
Od piątku 19 sierpnia, godz. 19:55
Sezon 2 (5 odcinków)

Po sukcesie pierwszej serii programu zdobywca potrójnej nagrody BAFTA, ekspert od dzikiej przyrody i podróżnik Steve Backshall zabiera widzów na kolejne ekscytujące wyprawy po świecie. Odwiedza cztery kontynenty, obserwuje niesamowite zwierzęta i odkrywa zadziwiające cuda natury.

Steve i jego ekipa wypatrują największego na świecie skupiska rekinów w ciemnych głębinach Oceanu Spokojnego; przemierzają afrykańskie dżungle w poszukiwaniu zagrożonych wyginięciem goryli; wiosłują po spienionych rzekach Kamczatki na wschodnim krańcu Rosji i czołgają się przez niedokładnie dotychczas zbadane tuby lawowe w Arabii Saudyjskiej, gdzie odkrywają ślady dawno zapomnianego świata.

Malownicze trasy kolejowe
(World’s Most Scenic Railway Journeys)
Od poniedziałku 15 sierpnia, godz. 23:00
Sezon 4 (10 odcinków)

Nagrodzony BAFTA aktor Bill Nighy (m.in. „To właśnie miłość”) zaprasza na czwartą już serię kolejowych podróży przez malownicze zakątki świata.

Trasa w Nowej Zelandii rozpoczyna się w mieście Greymouth i wiedzie przez Park Narodowy Arthur’s Pass, Cass, wąwóz Waimakiriri oraz Christchurch.

Bill z okien pociągu odkrywa także uroki Tajwanu i norweskie krajobrazy na dystansie z Bergen do Oslo. Na koniec zaprasza widzów na pełną wrażeń wycieczkę austriacką koleją transalpejską, która przecina ośnieżone szczyty Tyrolu.

 

 

Guy Martin: najszybszy elektryk na świecie
(Guy Martin:The World’s Fastest Electric Car)
Poniedziałek 8 sierpnia, godz. 22:00

Guy Martin poznaje od podszewki świat samochodów elektrycznych. Nie byłby sobą, gdyby przy okazji nie spróbował pobić rekordu świata. Tak też dzieje się i tym razem. Guy postanawia ustanowić najlepszy wynik na klasycznym dystansie ćwierć mili samochodem elektrycznym dopuszczonym do ruchu drogowego.

Jego wybór pada na Volkswagena Beetle’a wyposażonego w napęd z Tesli. Taka technologia umożliwia 50-letniemu klasykowi przyspieszać szybciej niż większość współczesnych supersamochodów.

Guy Martin przy okazji sprawdza także, jak w Wielkiej Brytanii wygląda infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych. Wybiera się w ambitną, liczącą prawie 1800 kilometrów, trasę do John o’Groats, najbardziej wysuniętej na północ szkockiej wioski. Towarzyszką tej podróży jest jego dziewczyna, Sharon, która zauważa, że samochody elektryczne nie są dla wszystkich.

Guy udaje się także do centrum testowania baterii, gdzie usiłuje podpalić baterię samochodu elektrycznego, by przekonać się, czy rzeczywiście chemikalia w niej zawarte są bardziej niebezpieczne niż benzyna. Testuje także kilka napędzanych prądem pojazdów, m.in.: najszybszy autobus świata, Porsche o wartości 116 000 funtów oraz drogi rower. Przekonawszy się, że sposób działania elektryków jest stosunkowo prosty, Guy wyjaśnia go na swój własny sposób – tworzy baterię z ziemniaka, a silnik ze spinaczy.

Teraz Guy wreszcie może odpowiedzieć nurtujące nas wszystkich pytanie – czy powinniśmy kupować samochody elektryczne?

Marzenia na kółkach
(Dream Builds On Wheels)
Od poniedziałku 15 sierpnia, godz. 22:00
Sezon1 (8 odcinków)

Popularny brytyjski rolnik i prezenter telewizyjny Jimmy Doherty odwiedza śmiałków, którzy przerabiają zwykłe pojazdy na kampery. Przygląda się ich pojazdom, pomaga w pracy oraz czerpie pomysły do budowy własnego wymarzonego domu na kółkach.

Jedną z największych inspiracji było spotkanie z sześcioosobową rodziną, która udowodniła Jimmy’emu, że kamperem może się stać nawet piętrowy autobus. Zmotywowany tym doświadczeniem Jimmy postanawia przerobić na kamper stary wóz strażacki z lat 50.

Tareena: powrót z ISIS
(Tareena: Return from ISIS)
Środa 17 sierpnia, godz. 22:00

Film dokumentalny przedstawiający historię Tareeny Shakil, pierwszej Brytyjki, która powróciła z ISIS. Jej ucieczka z Syrii do ojczyzny wywołała debatę publiczną na temat terrorystów powracających do kraju.

Tareena jako ofiara przemocy domowej szukała ratunku dla siebie i syna. Wówczas została wypatrzona oraz zwerbowana przez Państwo Islamskie. Wyjechała do Syrii. Szybko jednak zdała sobie sprawę z fatalnych skutków tej decyzji i wróciła do Anglii, gdzie natychmiast trafiła przed sąd, została skazana na sześć lat więzienia i potępiona przez prasę. Shakil zwolniono po przejściu programu resocjalizacji i odsiedzeniu niecałej połowy wyroku. Teraz kobieta chce uświadamiać na temat zagrożeń ze strony ISIS.

W programie, w którym wypowiadają się także członkowie jej rodziny oraz ekspert ds deradykalizacji Mike Jervis, przedstawiono historię kobiety, która nakłaniała do walki z Zachodem, a teraz szuka odkupienia.

Informatorzy wewnątrz ONZ
(Untouchable: Behind the Blue Helmets)
Środa 24 sierpnia, godz. 22:00

Organizacja Narodów Zjednoczonych ma na celu utrzymanie międzynarodowego pokoju oraz bezpieczeństwa. Jakim kosztem odbywają się te działania?

Spotkanie z obecnymi i byłymi pracownikami misji pokojowych ONZ oraz mieszkańcami Haiti, którzy opisują, jak w praktyce wygląda realizacja ideałów przyświecających organizacji.

48 godzin do zwycięstwa
(48 Hours to Victory)
Od czwartku 25 sierpnia, godz. 22:00
Sezon 1 (3 odcinki)

W każdej bitwie nadchodzi moment, gdy szala zwycięstwa przechyla się w jedną ze stron. Co o nim decyduje? Odpowiedzi na pytanie podejmują się: amator historii wojskowości dziennikarz Dermott O’Leary, były żołnierz Królewskiej Marynarki Wojennej Arthur Williams oraz historyczka i przewodniczka po polach bitewnych Lucy Betteridge-Dyson.

Wspólnie rozkładają oni na czynniki pierwsze dwa dni, które okazały się decydujące w słynnych bitwach wygranych przez Wielką Brytanię. Omówione przez nich zdarzenia historyczne to obrona Dunkierki, bitwa nad Sommą oraz bitwa pod Waterloo.

 

 

Życie w Dubaju
(Inside Dubai)
Od piątku 12 sierpnia, godz. 21:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Skąpany w słońcu, luksusie oraz przepychu Dubaj to stworzony na pustyni ultranowoczesny raj podatkowy dla najbogatszych tego świata. Jak wygląda codzienne życie w tej metropolii? Opowiadają mieszkający tam milionerzy oraz ich pracownicy i osoby z obsługi. Obcokrajowcy, którzy zdecydowali się tu zamieszkać, muszą dostosować się do lokalnych zwyczajów oraz szeregu zakazów i nakazów.

W związku z tym, że władze miasta w ciągu najbliższych 20 lat chcą podwoić liczbę odwiedzających, mieszkańcy muszą tolerować szalone tempo zmian.

Alex Polizzi: mój hotel
(Alex Polizzi: My Hotel Nightmare)
Od wtorku 16 sierpnia, godz. 21:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Po kilkunastu latach doradzania właścicielom podupadających hoteli i pensjonatów Alex Polizzi (znana z programu „Inspektor hotelowy”) oraz jej matka Olga – doświadczona hotelarka i projektantka wnętrz – otwierają wspólny biznes.

Przed inwestorkami renowacja zakupionego w 2019 roku średniowiecznego zajazdu liczącego 37 pokoi. Problemy z hydrauliką, kolejne awarie, rosnące koszty, pandemia – to tylko niektóre z przyczyn opóźniających datę otwarcia hotelu. Czy inwestycja ekspertek hotelarstwa się opłaci?

Ratunek dla skóry
(Skin A&E)
Od poniedziałku 15 sierpnia, godz. 22:00
Sezon 1 (10 odcinków)

Serial dokumentalny przedstawiający codzienną pracę zespołu dermatologów jednej ze specjalistycznych klinik w Londynie. Pracujący tam lekarze każdego dnia pomagają osobom z uciążliwymi i wstydliwymi chorobami skóry.

W jednym z odcinków doktor Adil usuwa dużą torbiel znajdującą się na głowie pacjenta, z kolei dr Emma zajmuje się jednym z największych tłuszczaków, jakie kiedykolwiek widziała.

 

 

Kochający potworek
(Love Monster)
Od poniedziałku 1 sierpnia, godz. 17:05
Sezon 2 (27 odcinków)

Kochający Potworek jest jedynym w swoim rodzaju mieszkańcem miasteczka Przytulice. Każdego dnia on i jego przyjaciele, urocze małe zwierzęta, przeżywają przygody, dzięki którym poznają swoje emocje i uczą się współdziałania. Codzienne zdarzenia, choć wydają się zwyczajne, są cennymi życiowymi lekcjami.

W tej serii przygód Kochający Potworek zostaje mianowany gospodarzem ceremonii Dnia Gorącej Czekolady, uczy się puszczać wielki latawiec-smoka, niechcący wpada w poważne tarapaty i zaprasza Króliczka Tyci Mini na nocowankę w ogrodzie.

15 sierpnia z ulubionymi postaciami CBeebies
(CBeebies Celebrates A Special August Holiday with a Morning stunt including your Favourites)
Poniedziałek 15 sierpnia, godz. 06:00

Poranek 15 sierpnia na antenie CBeebies będzie wyjątkowy, bo na antenie rządzić będą ulubieńcy młodych widzów. Trzy odcinki z przygodami Tomka i jego przyjaciół z wyspy Sodor oraz spotkania z kolejnymi ulubionymi bohaterami, czyli m.in. Bluey, Tosią i Tymkiem oraz rezolutną Jojo i jej pomysłową Babcią.

CBeebies Celebrates A Special August Holiday with a Morning stunt including your Favourites. Stay tuned to CBeebies Poland with triple helpings of Thomas and Friends, the Bluey Christmas Special, the Topsy and Tim Christmas Eve special, and the Christmas special of JoJo and Gran Gran.

Bajka na dobranoc
(Sleepy Time Stories)
Od soboty 6 sierpnia, godz. 19:00
Sezon 1 (7 odcinków)

Specjalne pasmo wieczorne, w którym uwielbiana przez dzieci prezenterka CBeebies – Aneta – czyta klasyczne bajki. Na każdy wieczór przygotowała ona inną opowieść, a wśród nich m.in. „Trzy małe świnki”, „Ogromna rzodkiewka”, „Magiczny garnek”, „Lis i kura”, „Złotowłosa” oraz „Brzydkie kaczątko”.

Aneta zaprasza dzieci przed ekrany w piżamach i z ulubionymi przytulankami. Wieczorne lektury na pewno wprowadzą dzieci w nastrój odpowiedni do snu.

Teletubisie
(Teletubbies)
Od poniedziałku 1 sierpnia, godz. 19:55
Sezon 1 (30 odcinków)

Urocze Tinky Winky, Dipsy, Laa-Laa i Po wracają na antenę w lekko unowocześnionej odsłonie, bo chcą być gotowe na spotkanie z przedszkolakami XXI wieku.

Teletubisie idą z duchem czasu – na brzuszkach mają nowe ekrany dotykowe, na których wyświetlają filmy nakręcone z perspektywy dziecka. Bohaterom towarzyszą nowoczesne urządzenia, m.in. interaktywny telefon Tubby Phone czy nowa maszyna do robienia tubisiowego kremu.

Blue
(Bluey)
Od poniedziałku 1 sierpnia, godz. 16:30
Sezon 1 (52 odcinki)

Serial animowany o nowoczesnej rodzinie oraz cudownym wpływie wyobraźni na rozwój dzieci. Sześcioletnia Blue, suczka australijskiej rasy blue heeler, mieszka z młodszą siostrą Bingo oraz rodzicami. Dziewczynki uwielbiają urozmaicać sobie codzienność fascynującymi przygodami.

Wymyślają kreatywne zabawy, w które włączają całą rodzinę. Nadeszły Święta, więc pora pobawić się w „Mikołaja Werandziaka”! Tata i dzieci po kryjomu zostawiają sobie nawzajem podarunki. Jednak Blue jest obrażona na kuzynkę Stopkę i postanawia nie dać jej prezentu. Wówczas rodzice tłumaczą, że prezenty nie mogą być motywacją do bycia grzecznym. Dobrym należy być na co dzień, nie tylko od święta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *