Sierpień na kanałach z portfolio BBC Studios

Sierpniowe propozycje programowe kanałów BBC HD, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

Prey
(Prey)
Od środy 15 sierpnia, godz. 22:00
Sezon 2 (3 odcinki)

W drugim sezonie serialu kryminalnego „Prey” śledzimy losy strażnika więziennego Davida Murdocha. Akcja zawiązuje się, gdy David odprowadza osłabioną więźniarkę Jules Hope do szpitala. Sprawy wymykają się spod kontroli, gdy okazuje się, że omdlenie wcale nie było przypadkowe, a córka strażnika zostaje porwana jako zakładniczka, by David umożliwił Jules ucieczkę. Strażnik rozpoczyna więc walkę z wymiarem sprawiedliwości, którego sam jest częścią. Musi ocalić własne dziecko zanim detektyw Susan Reinhardt i sztab policjantów dorwą jego.

Wojna i pokój
(War and Peace)
Od soboty 18 sierpnia, godz. 21:00
Sezon 1 (8 odcinków)

Serialowa adaptacja słynnej powieści Lwa Tołstoja. Carska Rosja, rok 1805, czas wojen napoleońskich. Burzliwe losy młodych przedstawicieli petersburskiej arystokracji. Dobroduszny Piotr Bezuchow, nieślubny syn rosyjskiego bogacza, nieoczekiwanie dziedziczy po ojcu ogromny majątek i wkracza na salony.

Przystojny oraz szarmancki hrabia Andrzej Bołkoński sfrustrowany powierzchownością swojego życia poszukuje nowego sensu, a piękna Natasza Rostowa pragnie znaleźć prawdziwą miłość.

Tymczasem wojska Napoleona niebezpiecznie zbliżają się do granic Rosji. Wojna na zawsze odmieni oblicze rosyjskiego społeczeństwa i losy głównych bohaterów.

Świetnie zrealizowana produkcja historyczna zachwyca niesamowitym klimatem, świetnym aktorstwem, muzyką, kostiumami oraz scenografią

Scott i Bailey
(Scott & Bailey)
Od czwartku 9 sierpnia, godz. 23:00
Sezon 2 (8 odcinków)

Rachel Bailey i Janet Scott pracują w wydziale zabójstw w Manchesterze. Rachel jest energiczna, impulsywna oraz odważna. Janet z kolei subtelna, dyplomatyczna, a do tego obdarzona ironicznym poczuciem humoru. Stanowi idealny kontrast dla Rachel. Partnerki rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne, a jednocześnie zmagają się z własnymi problemami. W tej serii bohaterki odkrywają, co łączy dwa brutalne morderstwa, do których doszło w odstępie kilku miesięcy. Tropy prowadzą do seryjnego mordercy Jeremy’ego Leacha, który od 13 lat przebywa w więzieniu. Należy zatem ustalić, czy ktoś go naśladuje, czy przed laty wrobiono go w morderstwa, których nie popełnił.

Janet przesłuchuje mężczyznę, który zabił jej koleżankę z dzieciństwa. Rozstaje się z mężem, próbuje samodzielnie utrzymać rodzinę oraz kontynuuje romans z kolegą z pracy. Tymczasem Sean, dawny chłopak Rachel, po 10 latach pojawia się w jej życiu. Jest zabawny, seksowny, nie stwarza problemów i bardzo chce ją odzyskać – całkowite przeciwieństwo jej byłego faceta, Nicka Savege’a. Pojawia się też nieobliczalny brat Rachel. Właśnie zwolniono go z więzienia i nie ma się gdzie podziać. Czy siostra może mu zaufać?

 

 

Rosja Putina
(Panorama: Putin’s Russia)
Poniedziałek 6 sierpnia, godz. 22:00

Mistrzostwa świata w piłce nożnej ściągnęły do Rosji tysiące kibiców z zagranicy. Tymczasem brytyjski dziennikarz polityczny David Dimbleby wraca tam po 25 latach od swojej pierwszej wizyty, która odbyła się, gdy do władzy doszedł Jelcyn. Przez ostatnie 18 lat największym krajem na świecie rządził Władimir Putin. Przed nim kolejne sześć lat rządów. W kontekście zagrożenia kolejną zimną wojną oraz brytyjskich oskarżeń o nadużywanie działań rosyjskiego wywiadu Dimbleby pyta Rosjan, jak postrzegają swojego prezydenta i dlaczego tak długo utrzymuje się on przy władzy.

Prowadzący rozmawia ze zwolennikami Putina, m.in. z matką dziesięciorga dzieci odznaczoną orderem zasługi oraz z wicepremierem i jednym z doradców prezydenta. Dołącza także do uczestniczących w kursie strzelania siedmioletnich dzieci z młodzieżowego klubu patriotycznego oraz grupy młodych mieszkańców Moskwy, którzy sprzedają gadżety z wizerunkiem Putina. W programie także wypowiedzi protestujących opozycjonistów, prawników i dziennikarzy, którzy zwracają uwagę na bezwzględność autokratycznych rządów Kremla.

SS-GB
(SS-GB)
Od czwartku 9 sierpnia, godz. 23:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Intrygujący thriller szpiegowski w stylu noir z historią miłosną w tle. Twórcy serialu zastosowali ciekawy zabieg fabularny – założyli, że to naziści wygrali drugą wojnę światową. Akcja rozgrywa się w okupowanej przez hitlerowców Anglii. Na ulicach Londynu panuje strach, wprowadzono godzinę policyjną, przeszukiwania. Znany detektyw, funkcjonariusz Scotland Yardu Douglas Archer próbuje rozwiązać zagadkę morderstwa powiązanego z czarnym rynkiem.

Podczas rozwiązywania spraw kryminalnych zmuszany jest do współpracy z SS. Stara się jednak trzymać dystans zarówno od przedstawicieli okupanta jak i konspiratorów. W pewnym momencie staje się to niemal niemożliwe. Archer musi więc zapewnić bezpieczeństwo swoim bliskim.

Weinstein: kulisy skandalu
(Weinstein: The Inside Story)
Poniedziałek 13 sierpnia, godz. 22:00

Harvey Weinstein to jeden z najbardziej znanych producentów fimowych na świecie. Pod blichtrem Hollywood skrywa się jedna z najbardziej mrocznych i szokujących historii molestowania na tle seksualnym. Gdy całe Hollywood przygotowuje się do świętowania 90. ceremonii rozdania Oscarów, twórcy dokumentu analizują historię zarzutów kierowanych pod adresem producenta oraz jego spektakularny upadek.

Przyglądają się także czynom, do których posunął się, by uciszyć oskarżycieli. Przy współpracy dziennikarzy śledczych z PBS Frontline ujawniamy sztab prawników, dziennikarzy i prywatnych detektywów, którzy mieli szczętnie ukrywać tajemnice Weinsteina.

Image: © Collection Air France
Concorde: ponaddźwiękowy wyścig
(Concorde: The Supersonic Race)
Od wtorku 14 sierpnia, godz. 00:00
Sezon 1 (2 odcinki)

Historia kultowego samolotu pasażerskiego Concorde, od pierwszego lotu w 1969 roku do ostatniego – w 2003 roku. Międzynarodowi eksperci z dziedziny lotnictwa, inżynierowie oraz piloci omawiają ten cud inżynierii, wspominają też zaciętą rywalizację między USA, ZSRR i zjednoczonymi siłami Anglii oraz Francji o skonstruowanie pierwszego cywilnego naddźwiękowego samolotu na świecie. Jak to jest latać z prędkością dwukrotnie większą od dźwięku? Co doprowadziło do wstrzymania lotów kultowego Concorde’a? I co z planami NASA na naddźwiękowe wyprawy?

Korea Północna: morderstwo w rodzinie
(This World: North Korea: Murder in the Family)
Poniedziałek 20 sierpnia, godz. 22:00

13 lutego 2017 roku przyrodni brat dyktatora Korei Północnej, najstarszy syn zmarłego w 2011 roku Kim Dzong Ila, Kim Dzong Nam wyruszył na lotnisko w Kuala Lumpur, aby polecieć do Makau. Dwie godziny później nie żył. Został zamordowany przy użyciu jednej z najbardziej zabójczych broni chemicznych – silnie trującego związku VX.

Twórcy dokumentu szczegółowo badają tajemnice śmierci niedoszłego następcy Kim Dzong Ila. To opowieść o zgorzkniałej i bezwzględnej rodzinie Kim, tajnych agentach, podejrzanych powiązaniach oraz międzynarodowym handlu bronią. Dokument zrealizowany w ramach wielokrotnie nagradzanej publicystycznej serii BBC „This World”.

Jak przeżyć w najcięższych więzieniach świata
(Inside the World’s Toughest Prisons)
Od środy 29 sierpnia, godz. 23:00
Sezon 1 (4 odcinki)

Dziennikarz śledczy Paul Connolly trafia za kraty najcięższych więzień na świecie. Spędza czas w zakładach o zaostrzonym rygorze, jak inni więźniowie. Rozmawia ze skazanymi oraz ze stróżami prawa. Podróżuje między innymi do Polski, na Filipiny i do Meksyku, aby na własnej skórze doświadczyć wyjątkowo trudnych warunków życia, codzienności w przepełnionych celach i otępiającej dyscypliny panującej w takich placówkach. Paul spotyka się z członkami gangów, które rządzą więziennym życiem, rozmawia z mordercami. Przekonuje się, że w niektórych więzieniach narkotyki i przemoc to codzienność.

Sprawdza także, jak wygląda życie strażników i jakie środki bezpieczeństwa umożliwiają utrzymanie więźniów w ryzach — i murach więzienia. Connolly spędza noc w surowym, nieprzystępnym więzieniu El Hongo w Meksyku i w rozpadającym się zakładzie miejskim w Rizal na Filipinach. W Meksyku śpi w zbiorowej celi z 37 więźniami skazanymi między innymi za porwania i handel narkotykami. Na Filipinach mieszka w ciasnej, czteroosobowej celi z człowiekiem podejrzanym o morderstwo, dilerem narkotykowym i gwałcicielem, który jest szefem więziennego gangu.

 

 

Neandertalczycy: poznaj swoich przodków
(Neanderthals: Meet Your Ancestors)
Od poniedziałku 6 sierpnia, godz. 23:00
Sezon 1

Poznajcie Neandertalczyków. Nie takich, jakich od zawsze sobie wyobrażamy i pamiętamy z podręczników, a inteligentniejszych, sprawniejszych i bardziej przypominających nas samych niż człekokształtne małpy. Prowadzący program Andy Serkis, hollywoodzki aktor znany z roli Golluma we „Władcy Pierścieni”, przy współpracy z paleontologami w oparciu o najnowsze badania naukowe i z wykorzystaniem nowoczesnej trójwymiarowej animacji niemal przywraca naszych przodków do życia.

Zespół naukowców redefiniuje stereotypy na temat ich wyglądu, inteligencji, kultury, a przede wszystkim DNA, które po nich odziedziczyliśmy. Uznaje się, że 2% naszych genów pochodzi właśnie od Neandertalczyków. Ponadto wiedza na temat ich ewolucji i przyzwyczajeń żywieniowych pomaga naukowcom na nowo spojrzeć na problemy zdrowotne współczesnych ludzi, takie jak cukrzyca, problemy z odpornością czy nawet autyzm.

Twórcy programu uświadamiają, że zdobywanie wiedzy o naszej historii może mieć ogromny wpływ na naszą przyszłość. Reżyserii podjął się dwukrotny zdobywca Oscara za najlepszy dokument, Vikram Jayanti.

Zabójcze dinozaury
(Deadly Dinosaurs)
Od niedzieli 12 sierpnia, godz. 15:00
Sezon 1 (10 odcinków)

Przyrodnik Steve Backshall tropi najbardziej niebezpieczne zwierzęta, jakie kiedykolwiek chodziły po naszej planecie – dinozaury! Nasze czasy to złota era odkryć związanych z tymi stworzeniami. Cała dotychczasowa wiedza na ich temat jest obecnie kwestionowana, poznajemy nowe, niesamowite fakty.

Odkrycia dotyczą m.in. przerażającego T-Rexa, który, wedle najnowszych przypuszczeń, miał miękkie upierzenie. Jedna z teorii sugeruje, że dinozaury wcale nie potrafiły wydawać przeraźliwego ryku. Czego jeszcze dowie się Steve?

Dziesięć najgroźniejszych bestii świata
(Top Ten Deadliest Beasts)
Od niedzieli 12 sierpnia, godz. 16:00
Sezon 1

Olbrzymie ssaki, gigantyczne jadowite jaszczurki oraz ogromne ptaki drapieżne to najbardziej krwiożercze bestie, które kiedyś dominowały na naszej planecie. Twórcy programu przywracają je do życia przy pomocy efektów specjalnych oraz oszałamiających animacji komputerowych.

Dzięki dbałości o najmniejsze szczegóły te zabójcze potwory wyglądają przerażająco realistycznie. Tygrys szablozębny, pancerne ryby, które tysiące lat temu były postrachem mórz, olbrzymi rekin o szczękach tak wielkich, że połknąłby człowieka w całości. Te giganty już wyginęły, ale w programie zaprezentowane zostaną w pełnej okazałości.

Jak mądrze schudnąć?
(How to Lose Weight Well)
Od środy 15 sierpnia, godz. 23:00
Sezon 3 (5 odcinków)

Nowa seria programu, w którym doktor Xand van Tullekenem oraz światowej sławy dietetyczka Hala El-Shafie pomagają uczestnikom zrzucić zbędne kilogramy za pomocą przygotowanych specjalnie dla nich diet. Dr Xand sprawdza, czy bakterie w naszych jelitach rzeczywiście mogą być kluczem do utraty wagi, testuje popularną dietę DASH i asystuje parze kolegów z siłowni, którzy chcą schudnąć.

W programie także m.in. na temat diety oczyszczającej Gwyneth Paltrow, planu odchudzania zaproponowanego przez brytyjską służbę zdrowia, wpływu alkoholu na naszą wagę oraz ciekawych gadżetów do ćwiczeń fitness.

Pierwszy Brytyjczyk: sekret sprzed 10 tysięcy lat
(The First Brit: Secrets of the 10,000 Year Old Man)
Od poniedziałku 20 sierpnia, godz. 23:00
Sezon 1

Naukowcy odkrywają tajemnice najstarszego kompletnego szkieletu znalezionego na terenie Wielkiej Brytanii. Cheddar Man był jednym z pierwszych ludzi, którzy przybyli na brytyjskie terytoria u schyłku epoki lodowcowej, około 10 tysięcy lat temu. Choć szczątki osadnika odnaleziono już sto lat temu, dotychczas wiedzieliśmy o nim zaskakująco niewiele.

Zespół naukowców po raz pierwszy w pełni przeanalizuje jego DNA, by dowiedzieć się, skąd pochodził oraz jakie stanowi ogniwo w rozwoju naszej cywilizacji. Dzięki znamienitym rekonstruktorom prehistorii będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądał pierwszy znany przodek Brytyjczyków.

Nieprzewidywalna pogoda
(The World’s Wildest Weather: Caught on Camera)
Od niedzieli 26 sierpnia, godz. 16:00
Sezon 1 (2 odcinki)

Zestawienie nagrań przedstawiających niesamowite zjawiska pogodowe zachodzące w różnych rejonach naszej planety. W programie filmy oraz zdjęcia zarejestrowane i zrelacjonowane przez widzów w domowym zaciszu, w drodze z pracy lub na wymarzonych wakacjach w tropikach.

Od alpejskich lawin po niszczycielskie cyklony na południowym Pacyfiku – sensacyjne i mrożące krew w żyłach relacje świadków znajdujących się w epicentrum najdziwniejszych wybryków pogody.

 

 

Tajemnice dobrego snu
(The Secrets of Sleep)
Od czwartku 23 sierpnia, godz. 21:55
Sezon 1 (3 odcinki)

Fascynująca seria dokumentalna, w której śledzimy losy osób cierpiących z powodu wyniszczających zaburzeń snu. Dzięki wsparciu lekarzy i ekspertów stopniowo pokonują oni widmo bezsennych nocy i walczą o poprawę jakości swojego życia.

Poznajemy m.in. Michaela walczącego z nocnymi koszmarami oraz Phila, który traci przytomność za każdym razem, gdy towarzyszą mu większe emocje. Nancy z kolei każdej nocy lunatykuje, co kilka razy naraziło ją na poważne niebezpieczeństwo. Spotykamy także 36-latkę, która w wyniku traumatycznego wypadku od dziesięciu lat nie zaznała zdrowego snu, a obecnie próbuje przezwyciężyć zaburzenia. Czy specjaliści zajmujący się badaniem snu będą w stanie im pomóc?

Sekrety brytyjskich posiadłości z Mary Berry
(Mary Berry’s Country House Secrets)
Od piątku 10 sierpnia, godz. 17:55
Sezon 1 (4 odcinki)

Mary Berry odkrywa bogatą historię najznakomitszych brytyjskich rodów oraz ich przepięknych posiadłości. Tradycjom przygląda się przez pryzmat tego, z czego sama najbardziej jest znana – sztuki kulinarnej.

Mary odwiedza cztery uwielbiane przez Brytyjczyków rezydencje, które są ściśle związane z tradycjami narodu. Pasjonuje ją kultywowana od setek lat sztuka przyrzadzania potraw, z zaciekawieniem przyglada się także historii samych posiadłości i cieszy gościnnością, z której słyną ich mieszkańcy. Mary w towarzystwie gospodarzy podpowiada, jak przyrządzić pyszne, nowoczesne dania inspirowane klasycznymi potrawami podawanymi niegdyś na wytwornych balach. Wysłuchuje opowieści zamieszkujących pałace rodzin, oraz oddanego personelu, dzięki któremu posiadłości te zachowały swoją świetność i wciąż są dumą Wielkiej Brytanii.

Kto nas tuczy?
(The Men Who Made Us Fat)
Od wtorku 14 sierpnia, godz. 17:55
Sezon 1 (3 odcinki)

Badania wskazują, że na całym świecie żyje więcej osób z chorobliwą nadwagą niż tych, które są niedożywione. Dziennikarz Jacques Peretti bada, w jaki sposób czerpanie zysków ze sprzedaży jedzenia przyczyniło się do zmiany nawyków żywieniowych w ciągu ostatnich 40 lat.

W tym celu jeździ po USA i spotyka się z przedstawicielami przemysłu spożywczego i handlu. Rozmawia z nimi o wprowadzeniu na rynek tanich, gotowych dań, przekąsek i smakołyków o olbrzymich rozmiarach. Porusza także aspekty zdrowotne oraz zmiany w piramidzie żywienia oraz rozwój samej dietetyki. Ponadto przygląda się sile marketingu i reklamy, które mają ogromny wpływ na nasze wybory podczas zakupów żywności.

Nasze drogie jedzenie
(The Future of Food)
Od środy 22 sierpnia, godz. 17:55
Sezon 1 (2 odcinki)

Większość z nas nie zastanawia się zbytnio nad tym, co je. Półki supermarketów uginają się pod ciężarem produktów rolnych z całego świata, niezależnie od pory roku.

Jednak na przełomie roku 2007 i 2008, kiedy na całym świecie wybuchły zamieszki związane z produkcją żywności, mogliśmy przekonać się, że sytuacja nie jest tak stabilna, jak nam się wydaje. Autorzy serii odwiedzają Amerykę Północną i Łacińską, Indie, Afrykę i Europę, aby przedstawić nam skomplikowaną, oplatającą cały świat sieć produkcji i transportu żywności.

Będziemy śledzić drogę, jaką przebywa nasze jedzenie zanim z pola lub gospodarstwa rolnego dotrze na nasz stół. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, co należy zrobić, aby uniknąć światowego kryzysu żywnościowego.

 

 

Odlotowcy – Go Jetters!
(Go Jetters)
Od poniedziałku 6 sierpnia, godz. 16:30
Sezon 2

Zabawne sytuacje, praca zespołowa, trzymająca w napięciu akcja oraz porcja informacji o ciekawych miejscach. Bohaterami tej barwnej animacji są Xuli, Kyan, Lars i Foz podróżujący po całym świecie w towarzystwie swojego nauczyciela, opiekuna i przyjaciela – niesamowitego jednorożca o imieniu Ubercorn.

Bohaterowie mieszkają wysoko nad Ziemią i uczą się w Go Jet Academy. Właśnie rozpoczęli ostatni etap szkolenia z geografii – zajęcia w terenie. Podróżują po świecie, by poznawać najcenniejsze zabytki i wyjątkowe cuda natury. Za każdym razem wyposażeni są w porcję ciekawostek na temat odwiedzanego miejsca. Niestety, na skutek działań pewnego studenta wyrzuconego z akademii ich wyprawa zamienia się w misję ratowania tych niezwykłych obiektów i przywracania ich dawnej świetności.

Odlotowcy odwiedzą między innymi Saharę, Piramidy Egipskie, Stonehenge, Wielki Mur Chiński, Wielki Kanion i gmach opery w Sydney. Każdy odcinek to zachęta do zdobywania wiedzy o świecie i wstęp do nauki geografii dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Dobranocny ogród
(In The Night Garden)
Od poniedziałku 6 sierpnia, godz. 20:00
Sezon 1 (20 odcinków)

„Dobranocny ogród” to współczesna filmowa interpretacja książeczki z wierszykami. Zabiera dzieci w podróż do magicznego lasu, w którym mieszka grupa przyjaciół.

Bohaterowie dbają o siebie nawzajem i wspierają się w codziennych przygodach. Opowieści są jednocześnie zabawne i wzruszające. Pomagają zrelaksować się i wyciszyć przed spaniem. Na uwagę zasługuje sposób tworzenia bajki.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technik filmowych sceny kręcone w prawdziwym lesie połączone są z animacją komputerową i tradycyjną grą aktorów w kostiumach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *